İçme Suyunun Test Edilmesine İlişkin Bilim Fuarı Projesi

BİLİM

Bilim fuarı projelerinin çoğunun amacının öğrencilere problemleri kendi başlarına çözmek için bilimsel yöntemleri nasıl kullanacaklarını öğretmek olduğunu bilecek kadar zekisiniz. 

Bilim – Evren

Bir bilim fuarı projesi, öğrencilerin, ebeveynlerin ve öğretmenlerin birlikte yeni keşifler yapmasına izin verebilir. Bu keşiflerden biri içme suyunuzun ne kadar temiz olduğu olabilir.

Öğrenciler musluk suyunun temiz olmasını bekleyebilirler, peki değil mi? İçme suyunun test edilmesiyle ilgili bir bilim fuarı projesi, kullandıkları suda ne olduğunu öğrenmelerine yardımcı olabilir. Bu taslak onlara yardımcı olacak ve bir içme suyu testi yapacaksınız.

Hipotezinizi Belirtin

İyi bir örnek, “İçme suyunu farklı kaynaklardan test edersem sağlığım için hangisinin en iyisi olduğunu bulurum?” 

Musluk suyu

Kötü bir örnek, “Musluk suyu içersem ne olur?”

Arkaplan araştırması

Suyun ne içerebileceği konusunda elinizden geleni yapın. Çeşitli kirleticilerin, minerallerin vb. Etkilerini araştırın.

Bir İçme Suyu Testi Geliştirin

Ne tür içme suyu testi kullanacaksınız? Ne tür içme suyu test edeceksiniz? Bir kit mi satın alacaksınız yoksa sadece uygun test malzemeleri mi sipariş edeceksiniz? 

İçeriğini değiştirmediğinizden emin olmak için suyu nasıl toplayacaksınız?

İçme Suyu Testleri

İhtiyacınız Olanlar Öğrenciler birçok içme suyu testi için kolorimetrik test şeritlerine ihtiyaç duyacaklardır. Kitler, science fair web sitelerinden edinilebilir. 

Suya Dayanıklı İçme Suyu Testi, sudaki 8 farklı yaygın kirletici maddenin zararlı düzeylerini tanımlayan EPA standardize edilmiş, laboratuvar sertifikalı basit bir kittir: bakteri, klor, kurşun, nitratlar, nitritler, pestisitler, pH ve su sertliği.

Sonuçları Tahmin Et

Ne beklediğinizle ilgili bir tahmin yazın. Şehrinizin musluk suyu sağlığınız için en iyi su olacak mı? Ailen sadece şişelenmiş su içmek için para ödemeli mi? İçme suyu testinizin neyi ortaya çıkaracağını öngörüyorsunuz?

İçme Suyu Testinizi Yapın

Öğrenciler birçok içme suyu testinden birini seçebilirler. İşte birkaç olası test. Küçük öğrenciler yalnızca birini kullanmak isteyebilir. Daha büyük öğrenciler bir dizi içme suyu testini birleştirebilirler.

Çeşme Suyu

1. Temel: Temel bir içme suyu testi, öğrencilerin suyu alkalinite, klor (hem serbest hem de toplam), nitrat ve nitrit, pH ve su sertliği açısından test etmesine izin verebilir. Suyunuzun temel yapısı nedir?

2. Bakteriler: Temel bir içme suyu testinin yanı sıra, sudaki bakteri için test yapabilirsiniz. Bir içme çeşmesinden gelen su, fıskiye üzerinde toplanan ve suya karışan bakterileri gösterebilir.

3. Şehir Suyu: Belediye içme suyunda neler var? Yukarıdaki temel içme suyu testlerini kullanabilir, ancak metalleri ve tortuları da kontrol edebilirsiniz. Aşınan borular suyu kirletiyor mu?

4. Kuyu Suyu: Devlet özel kuyuları test etmediğinden, bunlardan alınan suda kirletici maddeler olabilir. Ne bulabilirsin? Daha fazla veya daha az tortu bekler miydiniz? 

Kuyu, kullanıldıkları bir çiftliğe veya bahçeye yakınsa, içme suyu testinizin pestisit bulması olası mıdır?

5. Şişelenmiş Su: Şişelenmiş su gerçekten saf mı? Musluk suyundan daha mı iyi yoksa daha mı kötü? Üzerine bir içme suyu testi yapın ve ne bulduğunuzu görün.

6. Su Soğutucu: Su soğutucunuz tipik ise, büyük bir beş galonluk şişe baş aşağı çevrilerek içme suyu kabına çevrilir. Şişenin tepesinde mikrop olabilir mi? Bir içme suyu testi bu mikropları gösterir mi?

7. Pet Su Kasesi: Evcil hayvan içme suyu testleri, evcil hayvanınızın suyunun ne içerdiğini size gösterecektir. Evcil hayvan kabı testten hemen önce temizlenmemelidir. 

Evcil hayvanınızın ondan içmesine izin vermek, suyun insanlar için hala yeterince saf olup olmadığını gösterecektir.

İçme Suyu Testinizi Tekrarlayın

İyi bir bilim adamı, sonuçların aynı olduğundan emin olmak için testleri tekrarlar. İçme suyu testinizi yalnızca bir kez yaparsanız doğru sonuçlar elde edemezsiniz.

Analiz

Testlerinizin sonuçlarını analiz edin. Hangi su daha saftır? Hangisi daha lezzetli, daha iyi görünüyor ve daha güzel kokuyor? Analizinize göre, tahmininizin tutacağını düşünüyor musunuz?

Sonuçlara ulaşın İçme suyu testinizden sonuçları çıkarın. Tüm kanıtlara bakın ve sağlıklı içme suyu açısından ne anlama geldiğine karar verin.

1. Hangi su en az kirletici madde içerir?

2. Hangi su en az bakteri içerir?

3. Sağlığınız için en iyi su hangisidir?

Ekranınızı Hazırlayın

Ekranın nasıl görüneceğine erken karar verin ve tamamlamak için bolca zaman bırakın. Fotoğraflarınız olacak mı? Su örnekleri içeren berrak bardaklarınız olacak mı? Kullanılmış test şeritlerini nasıl sergileyeceksiniz?

Bilim fuarı projelerinin çoğu, çalışmanızı başkalarına iletmek için bir ekran panosu gerektirir. Açıldığında 36 ‘uzunluğunda ve 48’ genişliğinde olan üç panelli bir ekran kartı standarttır. Panonuza bu unsurları ekleyin.

1. Başlık: İlgi çekici ve bir odanın diğer ucundan okunabilecek kadar büyük olmasını sağlayın.

2. Hipotez ve araştırma: Bilgilerinizi, sanki bir gazete sayfası planlıyormuşsunuz gibi yukarıdan aşağıya, soldan sağa düzenleyin. Hipotez ve araştırma bilgilerini panonuzun sol tarafına koyun.

3. Materyaller ve prosedürler: Bu bilgiyi panonun ortasına, başlığınızın hemen altına yerleştirin.

4. Veriler / Grafikler / Fotoğraflar: Bunlar, panonuzun orta kısmının altına yerleştirilir.

5. Sonuçlar: Yönetim kurulunuzun sağ tarafında içme suyu testinizle ilgili son bilgiler bulunur.

İçme suyunun test edilmesiyle ilgili bir bilim fuarı projesi, her yaş öğrencisi için uygun, ilginç ve heyecan verici olabilir. Sonuçlar herkesi şaşırtabilir.

Leave a Reply