Okyanustan Gelen Alternatif Enerji

BİLİM ELON MUSK GENEL

Okyanustan Gelen Alternatif Enerji, Okyanus Termal Enerji Dönüşümü (OTEC), 1881’de Fransız mühendis Jacques D’Arsonval tarafından tasarlandı. Ancak, bu yazının yazıldığı sırada Hawaii Doğal Enerji Laboratuvarı, yeryüzündeki tek çalışan deneysel OTEC tesisine ev sahipliği yapıyor. . 

OTEC, şu anda olduğundan çok daha fazla finanse edilmesi ve araştırılması gereken potansiyel bir alternatif enerji kaynağıdır. OTEC uygulamasının geniş ve pratik olarak kullanışlı bir düzeyde üstesinden gelmenin en büyük engeli maliyettir. 

OTEC’i yürütmek için halihazırda kullanılan süreçler nedeniyle maliyetleri makul bir seviyeye indirmek zordur. Okyanus termal enerjisi çok temiz yanar ve havaya kirletici eklemez. 

Ancak, şu anda mevcut teknolojilerimizle kurulması gerekeceğinden, OTEC tesisleri yerel çevreyi bozma ve belki de zarar verme kapasitesine sahip olacaktır.

Üç tür OTEC vardır.

Kapalı Çevrim OTEC, ara akışkan olarak işlev görmek için örneğin propan gibi düşük kaynama noktalı bir sıvı kullanır. OTEC tesisi, ılık deniz suyunu reaksiyon odasına pompalar ve ara sıvıyı kaynatır. Bu, ara sıvının buharının motorun türbinini iterek elektrik üretmesine neden olur. Buhar daha sonra soğuk deniz suyuna konularak soğutulur.

Açık Çevrim OTEC“, Açık Çevrimde ara sıvı olmaması dışında kapalı çevrimden çok farklı değildir. Deniz suyunun kendisi, bu OTEC formatındaki türbin motorunun sürücüsüdür. 

Okyanus yüzeyinde bulunan ılık deniz suyu, bir vakum kısıtlaması altında düşük basınçlı bir buhar haline getirilir. Düşük basınçlı buhar odaklanmış bir alanda salınır ve türbini çalıştırma gücüne sahiptir. 

Buharı soğutmak ve insan tüketimi için tuzdan arındırılmış su yaratmak için, derin okyanusun soğuk suları, yeterli elektrik ürettikten sonra buhara eklenir.

Hibrit Döngü OTEC” şu an için gerçekten sadece bir teoridir. Okyanus sularının termal enerjisinden maksimum yararlanma şeklimizi tarif etmeye çalışıyor. Hibrit Bisiklete binme teorisinin aslında iki alt teorisi var. 

Enerji

İlki, elektrik üretmek için kapalı bir çevrim kullanmayı içerir. Bu elektrik daha sonra açık çevrim için gerekli vakum ortamını yaratmak için kullanılır. 

İkinci bileşen, iki açık döngülemenin, tuzdan arındırılmış içme suyunun iki katı miktarının, sadece bir açık döngü ile yaratılacak şekilde entegrasyonudur.

Elektrik üretmek için kullanılmasının yanı sıra, kimyasalların arıtılması için kapalı çevrimli bir OTEC tesisi kullanılabilir.

Hem açık çevrim hem de kapalı çevrim türleri olan OTEC tesisleri, daha sonra soğutma ve iklimlendirme için kullanılabilecek soğuk derin deniz suyunu pompalamak için de kullanılabilir. 

Ayrıca, deniz suyunun tesisi çevrelediği ılımlı dönemde, kapalı alanlar deniz ürünleri yetiştiriciliği ve balık yetiştiriciliği gibi su ürünleri yetiştiriciliği projeleri için kullanılabilir. Bu alternatif enerji kaynağından elde edebileceğimiz çok sayıda ürün ve hizmet olduğu açıktır.

Leave a Reply