“UYURSAN ÖLÜRSÜN!”

FİLM YOUTUBE

Nefes- VATAN SAĞOLSUN

Levent Semerci’nin ilk sinema filmi Nefes Güneydoğu’da bir yüzbaşının komuta ettiği 40 kişilik timin hikâyesini anlatıyor. 16 Ekim 2009 tarihinde giren vizyona giren filmin, içtima sahnesi paylaşım sitelerinde tıklanma rekoru kırmıştı. Tim’den bir askerin uyuduğunu gören komutanın içtima sırasında yaptığı konuşma filmi izleyen herkesi derinden etkilemişti.

İşte o muhteşem sahne:

Yüzbaşı: Kamil Ateş sen öldün! Karın var mı?
Asker: Var komutanım.
Yüzbaşı: Lojmanda mı kalıyor?
Asker: Evet komutanım.
Yüzbaşı: Söyle hemen yeni ev arasın. Lojmanda çok fazla tutmayacaklar. Çünkü sen öldün. Anan, baban hayatta mı?
Asker: Evet komutanım.
Yüzbaşı: İyi cenazeni ona göndeririz. Sen!
Asker: Hakan Atakan, Hatay. Emret komutanım!
Yüzbaşı: Öldün sen Hataylı. Annenizin gözü yaşlı, hüngür hüngür ağlıyor kadın.
Komşularınızın kolları arasında.
Bileklerini ovuyorlar kolonyayla. ‘Evladım’ diye ağlıyor.
Babanız da ağlıyor.
Göstermiyor ama yıkılmış bir köşeye içten içe ağlıyor adam.
Ama ağzında bir cümle, ‘Vatan sağolsun, memleket sağolsun, bir oğlum olsa onu da gönderirim’ diye ağlıyor.
Aldılar hepinizi, aldılar.
Gönderdik cenazeleri ailenize, kurşun izlerini silerler, yıkarlar sizi.
Bir güzel de bayrağa sararlar.
Böyle öldü.
En değer verdiğim adam böyle öldü.
Ama uyuduğu için değil, buraya erken gelelim diye.
Koydular helikoptere, gönderdiler memleketine.
Televizyona bile çıkarsınız. 45 saniyeliğine kahraman olursunuz.
Çıkar süslü bir karı, hüzünlü sesle anlatır.
Hekim Bulut, karakol baskınında şehit düştü.
45 saniye.
Sonra da magazin haberleri.
Kahramanca mı savaştınız? Hayır.
Bu adam uyuduğu için öldünüz.
Kızmayın ona.
Kızmayacaksınız.
Kendinize kızın.
Burası bir birlik.
Arkadaşınla hareket edeceksin.
O uyusa bile uyumayacaksın.
Uyurken ölemeyeceksin! Uyursan ölürsün! Ölürsünüz! Sen uyursan herkes ölür.

Bak ‘Hazırım’ yazıyor.
Neye hazırsınız?
Uyurken ölmeye hazırsınız.
Uyumayacaksınız! Yemeyeceksiniz, dinlenmeyeceksiniz.
Sizin cesetlerinizi, sizin cenazelerinizi ailenize göndertmeyeceğim.
Ölmenizi yasaklıyorum.
Bir kişiyi hata yaparken görürsem yemin ederim kendi ellerimle vururum. Altına da imzamı atarım ‘eğitim zayiatı’ diye
Anlaşıldı mı asker?
Asker: Emredersiniz komutanım

17 Ağustos 2009’da Türkiye Elazığ’da el bombasının patlamayla 4 Mehmetçiğin kaza sonucu şehit olduğu haberiyle sarsılmıştı. Ancak askerlerin kazayla ölmediği ortaya çıkmıştı. Tim komutanı, nöbette uyuyan askere ceza olarak pimini çektiği el bombasını tutmasını emretti… Mandalı 45 dakika elinde sıkan erin, gücü tükenince bomba patladı. Filmdeki yüzbaşı tıpkı Elazığ’daki tim komutanı gibi “Uyursan Ölürsün” demiş. 4 askerimiz şehit olmasına neden olmuştu.

Fatih Doğan Aynı sahneleri yaşamış biri olarak bazen uzun bir sessizlikten sonra o bombaların silah sesleri hala aklımda ve bir gecemi hiç unutmam mermiler üstümüzden birer yıldızkayar gbiydi Rabbimden çok istedim şehit olabilmeyi ama nasip olmadı Tüm şehitlerimizin mekanı cennet bahçesi olsun diliyorum inşallah…

SERHAT ÖZEN 3 Ekim 2008 bu anı bizzat yaşadım aktütünde elimin üzerinde o günün hatırası var hala sol elimde %40 his kaybı Allah ülkemizi korusun inanın filmdekinden çok daha iğrenç bir olay kan kokusunu hissetmeyi allahım birdaha yaşatmasın bana 500 den fazla kansız geldi 15 kardeşimi aldı bizden 22 yaralı 2 kardeşim ağırdı 23 tanesini aldık şükür bize yetiştiler ne mermi kalmıştı nede okunmamış dua burada erkek erkek yorumlar görüyorum inşallah o gün benim ve kardeşlerimin yaşadığını kimse yaşamaz.

Jonathan Livingston 1995’te Şırnakta jandarma komanda olarak askerliğimi yapmış birisi olarak söylüyorum. Gerçek askerlik, gerçek çatışma asla o boktan popüler diziler veya filmler gibi değildir. Çatışma psikolojisini ve çaresiz durumda kalmayı en iyi anlatan film kesinlikle budur. Öyle 5 kişiyle 100 kişiyi öldürünce asker filmi yaptıklarını sanıyorlar. 2 yıl askerlik yaptım 2 yılda ben 6 terörist zor vurdum bu adamlar 2 saat filmde 72 tane adam vuruyorlar. İzleyecekseniz Nefes gibi gerçek yapıtları izleyin. Dağ filminin yönetmeninin cebine koyayım o filmler şehitlerimize hakarettir.

Daved GURNEY O zilin sesini duyduğunda yüreğine düşen acıya lanet ediyorum artık koklayamayacağım içini bir bulut gibi kapatacağım önünü içindeki güneşin beni affet. kelimeler hiç bir zaman bu kadar anlam kazanmadı canım vatan sana canım feda derken dışım; içim, vatan sensin be aşkım diye haykırdı toprağın olmaya çalışmak varken, mezarın oldum nehir olup akmak varken, deren olup taştım güneş olmak varken, gölgen oldum beni affet. aşkım, neden dinlemedim yüreğini neden gözlerimle duyup kalbimle bakamadım sana neden elini uzattığında kalbimi arkaya sakladım keşke gözyaşlarımı utanmadan yanağımda gezdirebilseydim aşkım, seni de yanımda zütürüyorum ne kadar acı yüreğinde bulut olarak dolaşmak bütün sabahların ışığında yüzündeki aydınlığı alıyorum içime rüzgarlar yardım edin bana umarım güneşli bir gün başka bir nefes daha güçlü üfler aşkını yüreğine ve ben çıkıp giderim. o gittiğim yerde binlerce kez haykıracağım, seni seviyorum çiçeğim…

Daved GURNEY Geceleri hep kısadır burda Sadece bi tanesi çok uzundur Bitsin diye dua edersin Neden burda olduğunu düşünmeye fırsatın bile olmaz Bütün çaban o uzun geceden nefes alarak çıkmak EĞER BEN NEFES ALAMASSAM SENİNKİDE KESİLİR!!!!!!!! HAKEDİYOMUSUN O NEFESİ

ssuuaatt eerreenn Şırnak/Cizre Gabar Daglarında yaptım askerligimi. Şimdi yaş oldu 44 . Bu filmi kaçıncı defadır izledim bilmiyorum ama her izledigimde tüylerim diken diken.Bu vatan için canını kanını feda etmiş şehit olmuş bütün kahraman askerlerimize Allah rahmet eylesin mekanları Cennet olsun inşallah (Amin)

İlhami Baran BU Filmde belkide dikkat etmeyenler için çok büyük ve anlamlı olan bi sahneyi özetlemek istiyorum 20:00 dan sonra dikkatli izleyin şehit olan askerin fotoğrafını çeken savcinin ayağı şehidin kanına bulaşıyor ve ayağını karda siliyor yere düşüyor komutan farkediyor ve dikkat edin sayin savcım burda zemin kaygandir diyor ne demek istediğini anlayin artık ülkede askere verilen şehite verilen değer budur ve diyorki sehidin kani hem yerde kaliyor hemde bu ulkenin insanlarinin ayaklari altında yaziklar olsun daha ne diyim nur içinde uyusun vatani için canla başla mücadele eden aziz şehitlerimiz.

Samxal Ibrahimov insanın vətəni torpaxdı hasısa sevdiyi bir xanım heş kimə vətə döy yanı ki vətən torpaxdı yurddu özüdə insanın doğulduğu gözünü aşdığı torpax insana torpaxdan vətən olar ancax yoxsa hansı bir sevdiyi xanımnan vətən insana vətən hası bir xanıma vuruluf sevməyh ayrı şeydi vətəni sevməyh ayrı şeydi bizim azərbaycan millətinin gözəl bir sözü var ki deyillər bizim millət torpağ uğrunda ölən varsa vətəndi yanı ki vətən bizim anamızdı amma biz vətənin balalarıyıx vətənini sevməyh hər bir millətin buna görə vətən müqəddəsdi.

Leave a Reply