1 Nisan Şaka Günü

GENEL

1 Nisan Şaka Günü, birçok ülkede şakalar ve numaralar için özel bir gündür. Her şeyi öğrenmek için bu makaleyi okuyun.

1 Nisan Şaka Günü, dünyanın birçok ülkesinde 1 Nisan’da kutlanmaktadır. 

Bu günde, insanlar geleneksel olarak birbirlerine pratik şakalar yaparlar ve diğer insanları doğru olmayan şeylere inandırmaya çalışırken eğlenirler.

1 Nisan Gelenekleri

İngiltere’de 1 Nisan öğlene kadar şakalar ve numaralar oynanabilir. Öğleden sonra bir numara oynamak kötü şans olarak kabul edilir. 

Saray – Londra Parlementosu – İngiltere

Bunu unutan ve öğleden sonra şaka yapmaya çalışan herkesin kendisi bir ‘Nisan Şakası’ olur.

Peki insanlar ne tür şakalar yapar? Basit bir örnek, arkadaşınıza ayakkabı bağlarının açıldığını söylemek olabilir. Sonra, eğildiklerinde, ‘Nisan Şakası!’ Diye bağırırsınız ve ayakkabı bağlarının iyi olduğunu anlarlar. 

Belki bu senin mizah türünde değil, ama dikkat et, her zaman onu komik bulacak biri var! İrlanda’da popüler bir şaka, birini ‘aptalca bir iş için’ göndermektir. 

Kurban, sözde yardım isteyen bir mektup göndermesi için gönderilir. Kişi mektubu aldığında açar, okur ve zavallı elçiye mektubu başka birine götürmek zorunda kalacaklarını söyler. 

Bu devam eder ve kurban, birileri onlar için üzülene ve mektubun ‘Aptalı başkasına gönder’ dediğini gösterene kadar mesajı birkaç farklı kişiye götürür.

Fransa, Belçika, Hollanda, İtalya ve Kanada ile İsviçre’nin Fransızca konuşulan bölgelerinde 1 Nisan geleneği ‘Nisan Balığı’ olarak bilinir. 

Yaygın bir şaka, bir kağıt balığı fark edilmeden kurbanın sırtına yapıştırmaya çalışmaktır.

Medyada 1 Nisan Şaka Günü

Bazı gazeteler, TV kanalları ve tanınmış şirketler 1 Nisan’da insanları kandırmak için yalan haberler yayınlıyor. 

Bunun en eski örneklerinden biri 1957’de İngiltere’nin ulusal TV kanalı BBC’de bir programın spagetti’nin ağaçlarda nasıl büyüdüğüne dair bir rapor yayınlamasıydı. 

Film, İsviçre’de ağaçlardan spagetti toplayan bir aileyi gösteriyordu ve 1950’lerde İngilizler çok fazla makarna yemediği ve birçoğu bunun nasıl yapıldığını bilmediği için birçok insan buna inanmak için kandırıldı! 

İngilizlerin çoğu bugün spagetti numarasına kanmayacaktı, ancak 2008’de BBC , uçma yeteneğini yeniden kazanmış bazı özel penguenleri gösteren Evrim Mucizeleri fragmanıyla seyircilerini tekrar kandırmayı başardı . 

İki büyük İngiliz gazetesi, The Daily Telegraph ve Daily Mirror , ‘önemli hikayeyi’ ön sayfalarında yayınladı.

Nisan Şakası Günü 1998’de Amerikan hamburger zinciri Burger King, solak bir hamburger yarattığını duyurdu. 

“Yeni ürün” reklamı, tüm malzemelerin 180 derece döndürüldüğünü ve böylece sol elini kullananların alıp yemesinin daha rahat olduğunu açıkladı. 

Ertesi gün Burger King, bu reklamın bir aldatmaca olduğunu kabul etti, ancak binlerce müşterinin ABD’deki restoranlara gidip solak burger istediğini söyledi.

1 Nisan Şaka Günü tartışması

1 Nisan Şakası hayranları bunun eğlenceyi ve kahkahayı teşvik ettiğini söylüyor ve bir çalışma stresi azalttığını ve bu nedenle kalbiniz için iyi olabileceğini buldu. 

Diğer insanlar kafa karışıklığı, endişe veya zaman ve kaynak israfı gibi olumsuz sonuçlara yol açabileceğine işaret ediyor. 

Örneğin, Dublin Hayvanat Bahçesi sözcüsü, personelin Bay C Lyons, Anna Conda ve G Raffe gibi icat edilmiş isimleri isteyen 100.000’den fazla çağrı aldıktan sonra ‘mizah anlayışlarını kaybettiklerini’ söyledi! 

Arayanlar bir telefon sahtekarlığının kurbanıydılar ve onları aramayı teşvik eden bir metin mesajı aldıktan sonra hayvanat bahçesiyle temasa geçtiler.

‘Sahte haberler’ çağında, yılın normal bir gününde doğru olmayan bir şeye inanmaya kandırıldığımızı anlamak genellikle zordur.

Ancak 1 Nisan Şakası Günü’nde daha da uyanık olmanız gerekir. 

Geleneğin tam olarak nasıl başladığını kimse bilmiyor, ancak bu hafif yürekli günün tadını çıkaran ve geleneği yaşatmaktan mutlu olan birçok insan var.

Leave a Reply