Abraham Lincoln

GENEL

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm başkanlarımızın gerçekten harika insanlar olduğunu düşünmek istiyoruz ve emin olmak için, başkanlığın müthiş sorumluluğunu üstlenmek için özel bir birey gerekiyor. 

Vatandaş liderliği

Amerika’daki hükümet sistemi ile ilgili benzersiz ve harika şeylerden biri, vatandaş liderliği kavramıdır. Bu, sıradan bir yurttaşın ayağa kalkıp bir süre başkanlık yapıp sonra özel hayata dönmesi fikridir.

Ancak bu görevi elinde bulunduran bir avuç insandan birkaçı, ülkeyi sonsuza dek değiştiren bir zamanda büyük başarıları ve liderlikleri ile öne çıktı. Ve bu gerçekten büyük başkanlardan biri Abraham Lincoln’dü. 

Muhtemelen herhangi bir başkandan daha fazla olan Lincoln, bağırmaktan ve isim takmaktan çok daha fazlası olan bir iç iç savaşı idare etmek zorunda kaldı. 

Bu, ülkeyi ikiye bölebilecek ve bugün Amerika olarak bildiğimiz güçlü ulus yerine düzinelerce küçük zayıf bağımsız devletle sonuçlanabilecek bir kırılmaya başlayabilecek bir anlaşmazlıktı.

Lincoln’ün liderliği

Değerlere olan bağlılığı ve Amerika’nın bu savaşta yolunu bulmasını ve sonunda ulusu bir kez daha birliğe götürecek olan iyileşme sürecini başlatmasını mümkün kılan güçlü ahlaki yapısıydı. 

Lincoln’ün 1860’tan ölümüne kadar hizmet süresi önemli bir zorluktu. 

Eğer güneyin sendikadan başarılı olma girişimiyle başa çıkma sorunu ve bu eyaletleri Amerikan ulusal topraklarının bir parçası olarak tutma kabiliyeti olsaydı, gerçekten büyük bir Amerikalı olarak övülürdü.

Lincoln’ün cumhurbaşkanlığının organizasyonunda kendi yararına kullandığı az bilinen liderlik tarzlarından biri, muhalif siyasi partilerden yetenekli ulusal figürleri kabinesinin bir parçası olarak atamasıydı. 

Lincoln, başkanlığının Amerikan halkından ve tek taraflı hale gelmesini önlemek için muhalif bakış açısından yakın danışmanlara ihtiyacı olduğunu hissetti. 

Sadık muhalefet

Lincoln, “sadık muhalefet” üyelerini güvendiği yakın çevresi içinde bir araya getirerek, onu daha güçlü bir lider yapan her konunun her iki tarafının da her zaman farkındaydı.

Ama bu onun en büyük başarısı veya onu en çok hatırladığımız şey değil. Köleliğe cesur ve değişmeyen muhalefeti, hiç şüphesiz Amerika tarihine ve hatta dünya tarihine en büyük katkısıdır. 

Lincoln, bu barbarca toplumsal günahı durdurmak için her şeyi tehlikeye atmaya istekli olduğunda, o zamanın popüler görüşüne karşı, birçok durumda köleliğe son verecek figür olacağı yönündeki bir tavır aldı.

İç savaş

Bedelsiz gelen bir stand değildi. İç savaş, tüm kayıplardan başka bir sebep olmasa da, ulus tarihinin en kanlı ve en pahalılarından biriydi; her iki tarafta da Amerika’nın kayıpları vardı. 

Bu korkunç savaşın tahribatının onarılması onlarca yıl alacaktı. Kuzey ile güney arasındaki ayrılık onlarca yıldır devam etti ve bu ülkede hala milli kişiliğimizin bir parçası.

Ancak sonuç, Lincoln’ün mirası olmak istediği şeydi. Köleliğin sona ermesini kalıcı kılmak için Kurtuluş Bildirisi yayınlayarak Lincoln, İç Savaş’ta zor savaşılan ve kazanılan özgürlükleri kalıcı hale getiren 13., 14. ve 15. değişikliklerin geçişini takip etti.

Bu savaşta pek çok siyah Amerikalı için kazanılan özgürlük, Abraham Lincoln’ün anısını tüm Amerikalıların kalplerinde ve zihninde en büyük başkanlarımızdan biri olarak kalıcı olarak yüceltti. 

Washington

Washington

Washington’un ulusal alışveriş merkezinde onu onurlandıran anıtın, ulustaki en saygın noktalardan biri olmasına ve her yıl binlerce kişinin, özgürlük ve özgürlüğü tüm Amerikalılar için değil, tüm Amerikalılar için bir gerçeklik haline getiren bu büyük başkana saygı duymak için akın ettiği bir şey olmasına şaşmamalı. . 

Rushmore Dağı’ndaki yüzü de hak edilmiş, bu yüzden dağın kendisi bağırıyor, bu büyük ülkenin tarihindeki en büyük liderlerden biri.

Leave a Reply