Alternatif Enerji Olarak Jeotermal Enerji

GENEL

Jeotermal enerji teknolojileri geliştirmek için mümkün olan her şeyi yapmalıyız. Bu, Dünya tarafından doğal olarak üretilen enerjiye eriştiği için, muazzam alternatif enerji potansiyelinin büyük ölçüde kullanılmayan bir alanıdır. 

Üzerinde hareket ettiğimiz ve varlığımıza sahip olduğumuz yüzey kabuğunun altında muazzam miktarda güç mevcuttur. Tek yapmamız gereken, onu kullanmak ve onu kullanmak.

Dünya’nın çekirdeğinde sıcaklık

Dünya’nın çekirdeğinde sıcaklık, kaynatılan sudan 60 kat daha fazla. Muazzam ısı, bizden yalnızca birkaç mil aşağıda olan basınçlar yaratır ve bu basınçlar muazzam miktarda enerji içerir.

Jeotermal Enerji

Volkanik bir patlama olduğunda gücünü ve enerjisini gördüğümüz magma şeklindeki aşırı ısıtılmış sıvılar, akıtmamızı bekliyor. Bu sıvılar da buhar olarak yüzeye damlar ve havalandırma deliklerinden dışarı çıkar. 

Kendi menfezlerimizi yaratabiliriz ve magma için kendi muhafaza odaları oluşturabiliriz ve tüm bu enerjiyi elektriğe dönüştürüp evlerimizi aydınlatıp ısıtabiliriz. 

Bir jeotermal enerji santralinin oluşturulmasında

Bir jeotermal enerji santralinin oluşturulmasında, iyi bir magma veya ısıtılmış akışkan kaynağının olduğu bir kuyu açılacaktır. Borular kaynağa yerleştirilecek ve sıvılar ihtiyaç duyulan buharı üretmek için yüzeye zorlanacaktır.

Jeotermal enerji kullanımının olması gereken büyük ölçekte uygulanmasını engelleyen eleştiriler var. Eleştirmenler, becerikli bir alan bulmak için çalışmanın ve araştırmanın çok maliyetli olduğunu ve çok fazla zaman aldığını söylüyor. 

O zaman bir jeotermal enerji santrali inşa etmek için daha büyük bir masraf gerekir ve santralin kar elde edeceğine dair hiçbir söz yoktur. 

Bazı jeotermal alanların, bir kez tıklandığında, santralin uygulanabilir veya güvenilir olması için yeterince büyük miktarda buhar üretmediği tespit edilebilir. 

Ve çevrecilerden magmanın ortaya çıkmasının potansiyel olarak zararlı materyalleri beraberinde getirebileceğinden endişe duyuyoruz.

Bununla birlikte, jeotermal enerjinin büyük faydaları, keşke daha fazlasını keşfedersek, bu eleştirileri kapsayacaktır. 

Jeotermal enerjinin yalnızca Dünya’nın enerjisi olduğu gerçeği, herhangi bir kirletici üretmediği anlamına gelir. Jeotermal enerji son derece verimlidir

Leave a Reply