BM Dünya Mülteciler Günü

GENEL

Günün her dakikası 20 kişinin savaştan veya terörden kaçmak için evlerini terk ettiğini biliyor muydunuz? 

Dünya Mülteciler Günü, dünya çapında milyonlarca mültecinin gücünü ve cesaretini destekleyebileceğimiz ve kutlayabileceğimiz bir gün.

Tüm dünyada şu anda 65 milyondan fazla evlerini terk etmek zorunda kalan insan var. 

Bazıları yeni ülkelere yerleşti; daha pek çoğu mülteci kamplarında yaşıyor, eve gidecek veya başka bir ülkeye yerleştirilecek kadar güvenli olmasını bekliyor. 

Birleşmiş Milletler, mültecilerin onları düşündüğümüzde ve desteğimizi gösterdiğimizde özel bir gün geçirmesi gerektiğine karar verdi. 

İlk Dünya Mülteciler Günü 20 Haziran 2001’de yapıldı ve o zamandan beri her yıl kutlanıyor.

Bir mülteci krizi

Altmış beş milyon kişi, dünyadaki her 100 kişiden birinin yerinden edilmiş bir kişi veya mülteci olduğu anlamına geliyor. Şu anda tarihin en kötü mülteci kriziyle karşı karşıyayız. 

Son yirmi yılda mülteci sayısı ikiye katlandı. Durum, bazı ülkelerde diğerlerine göre açıkça daha kötü. Dünya çapındaki mültecilerin yüzde elli beşi Suriye, Afganistan ve Güney Sudan’dan geliyor. 

Savaşın başlangıcından bu yana 5,6 milyon Suriyeli ülkeden kaçtı ve 6,1 milyonu hala Suriye’de yaşıyor, ancak evlerini terk etmek zorunda kaldı. Bu 11 milyon insanın yaklaşık yarısı çocuk.

Dünya Mülteciler Günü’nün amacı

Bu ölçekte bir mülteci krizinin üstesinden gelmek zor, ancak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres bize ‘sorunların savaş ve nefret olduğunu, kaçan insanlar olmadığını’ hatırlatıyor. 

Dünya Mülteci Günü, duruma ilişkin farkındalık yaratmak ve mültecilere krizi sona erdirmek ve yerlerinden edilmiş insanlara güvenli ve mutlu evler bulmaları için birlikte çalışabileceğimizi göstermekle ilgilidir.

Dünya Mülteciler Günü’nde neler olacak?

20 Haziran’da farklı ülkelerde pek çok etkinlik var. Paris’teki Eyfel Kulesi ve New York’taki Empire State Binası gibi birçok ünlü simge yapı, Birleşmiş Milletler’in rengi olan mavi ışıklarla kaplıdır. 

George Meydanı

İskoçya’nın Glasgow kentinde, insanlar ‘dünyaya İskoçya’nın mültecileri kucakladığını göstermek’ için şehir merkezindeki George Meydanı çevresinde muazzam bir insan zinciri oluşturmak için el ele tutuşuyorlar. 

Pek çok yerde film gösterileri, sergiler ve çeşitli bağış toplama etkinlikleri vardır.

Yardım etmek için ne yapabilirsin

Birkaç yıl önce, Birleşmiş Milletler dünya çapındaki insanların hükümetlerinden mültecileri desteklemelerini istemeleri için #WithRefugees adlı bir imza kampanyası başlattı. 

Şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon kişi dilekçeyi imzaladı. Birçok insan ayrıca hükümetlerine mektuplar yazıyor veya mültecileri destekleyen bir hayır kurumuna bağış yapıyor.

Leave a Reply