Çikolata

GENEL

Çikolata hakkında ne biliyorsun? Çikolatanın tarihi ve kakao çekirdeğinden çikolataya uzanan ilginç yolculuk hakkında bilgi edinin.

Dünya Çikolata Günü

Dünya Çikolata Günü olduğunu biliyor muydunuz? Her yıl 7 Temmuz’da gerçekleşir. Kutlamak için çikolatanın tarihini ve kakao çekirdeğinden çikolataya uzanan ilginç yolculuğu okuyun.   

Kısa bir çikolata tarihi

Çikolata ilk olarak 3,500 yıldan uzun bir süre önce Orta Amerika’da bir içecek olarak kullanıldı. Kakao çekirdeklerini vanilya veya acı biberle karıştıran Mayalar ve Aztekler arasında çok popülerdi. 

Aslında kakao çekirdekleri onlar için o kadar önemliydi ki para olarak kullanılıyordu. Kakao ilk olarak, uzun süredir dünyanın bir numaralı kakao çekirdeği üreticisi olan Ekvador’da yetiştirildi. 

Hala çekirdeklerin ilk on üreticisinden biri, ancak günümüzde kakao çekirdeklerinin yüzde 70’inden fazlası Batı Afrika’dan geliyor. 

Kakao çekirdekleri

Kakao çekirdekleri kakao ağaçlarından elde edilir. Bu ağaçlar, Güney Amerika’dan Endonezya’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki tropikal ormanlarda büyüyor. 

Çekirdekler kırmızı, sarı ve mor renkli bölmelerde büyür. Bölmelerin içinde fasulyeler var. Her ağaç yılda yaklaşık 50 bakla büyür ve her bir bakla 20 ila 60 bakla içerebilir. 

100 gram çikolata yapmak için yaklaşık 100 fasulye gerekir. Kabuklar ağaçları korumak için elle toplanır.   

Fasulyeleri hazırlamak

Kabuklar ağaçtan toplandıktan sonra açılır ve çekirdekler çıkarılır. Çekirdekler çikolataya dönüştürülmeye hazır olmadan önce bir dizi farklı işlemden geçmelidir. 

İlk olarak, çekirdekler ve posa beş güne kadar yavaşça fermente edildikleri özel kutulara yerleştirilir. 

Burada çekirdekler kahverengiye döner ve özel lezzetlerini geliştirmeye başlar. Daha sonra yaklaşık 14 gün kurumaları için güneşte bırakılırlar. 

Daha sonra çekirdekler kabuklarından çıkarılıp son aşamaya hazırlık olarak yaklaşık 15 dakika kavrulur. 

Bu sürecin sonunda, en saf haliyle çikolata ve tüm çikolata ürünlerinin temel bileşeni olan kakao ‘uçları’ ile baş başa kalıyoruz.

Kakao uçlarından çikolata likörüne

İlk adım, uçları makine ile veya iki büyük taş arasında taşlamaktır. Bu, yarı katı bir macun olan kakao likörü üretir. Daha sonra pişirilir ve tam doğru olana kadar saatlerce hatta günlerce karıştırılır. 

Aynı zamanda diğer bileşenlerin eklendiği aşamadır: şeker, süt, çeşitli tatlar. 

İlginç bir şekilde çikolata 34ºC’de erir. Bu, vücut sıcaklığının hemen altında, bu da neden bu kadar yapışkan ve dağınık olabileceğini ve aynı zamanda neden ağzınıza koyduğunuzda eridiğini açıklıyor.

Sıvıdan katıya

Bu noktada kakao hazretleri yolculuğun son aşamasına hazır. Kakao likörünün katı çikolataya dönüşmesi için ısıtılması, soğutulması ve katı bir kütle oluşturana kadar tekrar ısıtılması gerekir. 

Ve böylece nihayet fasulyeden bara yolculuk tamamlandı.

Artık çikolatanın nasıl yapıldığını biliyorsunuz, en sevdiğiniz çikolata ikramlarından birini yiyerek günü kutlamak isteyebilirsiniz!

Leave a Reply