Çocuklar İçin Oyunlar Bir Deste Kart Kullanarak Analitik Becerilerini Nasıl Geliştirebilirim?

GENEL

Şu anda en çok araştırılan konulardan biri çocukların zihin gelişimi ve analitik becerileridir. Büyümenin erken aşamalarını desteklemek ve mevcut becerileri artırmak için gittikçe daha fazla çalışma yapılıyor ve daha fazla ders, program ve oyun geliştiriliyor.

Farklı gelişim düzeylerine uygun farklı eğitim tesislerinden başlayıp özel TV şovları, kitaplar ve oyunlarla devam ederek, her zamankinden daha fazla seçenek ve olasılık var. Bu oyunlar, özellikle bir çocuğun zihnindeki büyüyen ve gelişen alanlar üzerinde çalışmak için oluşturulmuştur.

Kart oyunlarına odaklanma

Bu beceriler, yapısal bir programda veya özel bir anaokulunda zorunlu olarak değil, her türlü farklı şekilde geliştirilebilir. Aynı zamanda basit ve eğlenceli bir oyun biçiminde de yapılabilir. Çocuklar için yüzlerce zihin geliştirici oyun olduğu düşünüldüğünde, bu yazımızda kart oyunlarına odaklanacağız.

Kart oyunları farklı şekil ve boyutlarda ve farklı zorluk seviyelerinde olabilir. En basit kart oyunu, kart hafıza oyunudur. Oyun, her kart aşağı bakarken masada yarım deste veya daha az yayılmış olarak oynanır. 

Her oyuncu, sırası geldiğinde, sonunda çiftler veya gruplar oluşturmak için (daha önce grup olarak kararlaştırılan şeye bağlı olarak) her seferinde bir karta göz atmayı seçer. 

Bu oyun, çocuğun hafıza becerilerini ve sembolleri mantıksal olarak gruplara ayırma yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur.

Hafıza oyununa benzeyen bir başka oyun, ancak çocuğunuzun beyninin tamamen farklı bir alanına odaklanan ve işleyen bir oyun grup oyunudur. 

Bu oyunda, kart destesi oyuncu sayısına bölünür, böylece tüm oyuncular eşit miktarda kart alır. Sıra sırasındaki her oyuncu gruplar oluşturur (daha önce grup olmaya karar verilenlere göre) ve onları masaya yerleştirir. 

Oyuncuların bu oyundaki hedefi, masada zaten var olan gruplara ekleyerek tüm kartlarından kurtulmaktır. Oyuncular, hiçbiri grup dışında kalmadığı sürece kartların masadaki yerlerini değiştirme özgürlüğüne sahiptir.

Bu oyun diğer kart oyunlarından daha karmaşık ve bu nedenle çocuğun büyümesine daha fazla katkı sağlıyor. Oyun, oyunculara isteğe bağlı sonraki hamlelere göre karar vermeyi ve kartlarını kullanarak sorunları çözmeyi öğretir, bu durumda kelimenin tam anlamıyla konuşulur. 

Samımı ve eğlenceli

Oyun, hem samimi hem de eğlenceli olduğu kadar rekabetçi ve merak uyandırıcı olduğu için çocuklar ve yetişkinler için bir arada şiddetle tavsiye edilir.

Çoğu çocuğun zevk aldığı bir başka popüler oyun da savaş. Ancak, daha güçlü kartın daha zayıf olanı geçtiği her zamanki gibi oynamalarına izin vermeyin. Bunun yerine, her tur için farklı kurallar belirleyin. 

İki sinek ve altı kupa herhangi bir kartı yenecek gibi şeyleri belirleyebilirsiniz. Bir dizi kartı joker olarak ayarlayarak bunu daha da zorlaştırabilirsiniz.

Bu tür oyunların çeşitliliği nispeten büyüktür ve insanlar sürekli olarak oynamak için yeni oyunlar aradıkça giderek artmaktadır. Çocuklara gelince, tamamen farklı bir nedenle katılıyor olabilir, ancak sonuçlar aynı.

Leave a Reply