Diwali

GENEL

Diwali, Güney Asya’da başlayan ve beş gün boyunca kutlanan bir ışık festivalidir. Tarihler her yıl değişir, ancak her zaman Ekim veya Kasım aylarında kutlanır ve şimdi tüm dünyada kutlanmaktadır.

Diwali , ‘ışıklı lamba sıraları’ anlamına gelen deepavali kelimesinden gelir. Festival süresince diya adı verilen bu lambalar her yerde kullanılıyor. Işığın karanlığa karşı zaferini ya da kötülüğe karşı iyiyi sembolize ediyorlar.

Diwali, farklı bölgelerde ve farklı dinler tarafından farklı şekilde kutlanır ve Hindistan, Sri Lanka, Nepal, Myanmar, Singapur, Malezya, Mauritius, Fiji, Guyana, Surinam ve Trinidad ve Tobago dahil olmak üzere birçok ülkede bir banka tatili. 

Genellikle bir Hindu festivali olarak kabul edilir, ancak aslında Sihler, Jainler ve Newari Budistleri tarafından da kutlanır.

İşte Diwali’nin beş günü boyunca olan şeylerden bazıları.

Birinci Gün – Dhanteras veya Fortune Günü

İlk gün servete odaklanır, hem iyi şanslar hem de para veya değerli eşyalar. İnsanlar, onu dünyada iyilik yapmak için kullanmak istediklerini göstermek için parayı yıkayabilir. 

Aynı zamanda iyi durumda olmayan insanlara yardım etme günüdür.

Altın, gümüş ve diğer metalleri satın almak için şanslı bir gün, bu yüzden insanlar genellikle mücevher, araba veya metalden yapılmış herhangi bir şey satın alıyor. 

Geçen yıl Hintlilerin Diwali sırasında yaklaşık 3,9 milyar dolar harcadıkları tahmin ediliyor.

İnsanlar ayrıca evlerinin temiz olduğundan ve akşamları Zenginlik ve Refah Tanrıçası Lakshmi’de ağırlanmaya hazır olduğundan emin olurlar.

İkinci Gün – Naraka Chaturdashi

Hindu hikayelerine göre, iblis Narakasura bu gün öldürüldü. Gün, kötü her şeyden kurtulmakla ilgili. İnsanlar erken kalkıp yıkanır ve temiz veya yeni giysiler giyerler.

Sonrasında arkadaşları ve aileleri ile özel bir kahvaltı yaparak kutlayacaklar. 

Chhoti Diwali olarak da bilinen bu gün, arkadaşları, iş ortakları ve akrabaları ziyaret etmek ve hediye alışverişi yapmak için bir gün.

Üçüncü Gün – Diwali 

Çoğu bölgede, bu festivalin en önemli günüdür. Hindistan’ın birçok bölgesinde yılın son günü. Hikaye, bu gün Lord Rama’nın karısı Sita’yı iblis Ravana’dan kurtardığıdır. 

Zaferini kutlamak ve savaştan sonra eve dönüş yolunu aydınlatmak için mumlar yakılır. Akşamları insanlar havai fişek gösterebilirler.

Dördüncü Gün – Annakut

Annakut , ‘yemek dağı’ anlamına gelir. Hindular bol miktarda yiyecek hazırlar ve yeni yılın başlangıcını kutlamak için tapınağa götürürler.

Diwali dönemi boyunca yemek önemlidir, özellikle gulab jamun (çok tatlı derin yağda kızartılmış çörek), kheer (pirinçle yapılan kremalı bir tatlı) veya barfi (yoğunlaştırılmış süt ve şekerle yapılan bir tatlı ) gibi geleneksel tatlı ikramlar .

Beşinci Gün – Bhai Dhooj

Bu Diwali’nin son günü ve bazen erkek ve kız kardeş arasındaki ilişkiyi de kutluyor. Kardeşler evli kız kardeşlerinin evlerini ziyaret edebilir ve hediyeler alırlar.

Evrensel bir sembol

Diwali, Hindistan’da ve dünya çapında milyonlarca insan tarafından kutlanmaktadır. 

Festival, onu kutlayan her inanç için farklı tarihi olayları ve hikayeleri işaretler, ancak tüm inançlar için iyinin kötülüğe karşı zaferini ve karanlığa karşı ışığın sembolize eder, bu da hepimiz için bir anlam ifade eder.

Tartışma

Ülkenizdeki en önemli festival hangisi? Kutlamak için ne yaparsınız?

Leave a Reply