Dünya Çevre Günü

GENEL

Dünya Çevre Günü’nde dünyanın her yerinden insanlar bir araya gelerek gezegenimizi savunmak için harekete geçiyor. İnsanların bu özel günü kutlamak için yaptıkları bazı şeyler hakkında bilgi edinin.

İnsanlar Dünya Çevre Günü’nü (WED) dünyanın her yerinden birçok farklı şekilde kutluyor: ağaç dikmek, yerel plajları temizlemek, toplantılar düzenlemek, çevrimiçi protestolara katılmak. 

Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) her yıl odaklanılacak belirli bir konu seçer. Bir yıl orman olabilir, başka bir yıl yaban hayatı olabilir. Ve her yıl yeni bir ev sahibi var; tüm kutlamaların merkez noktası olan bir şehir.

Nasıl başladı

Birleşmiş Milletler (BM), 1972 Stockholm İnsan Çevresi Konferansı’nda 5 Haziran’ı Uluslararası Dünya Çevre Günü ilan etti. Buradaki fikir çevremizin karşı karşıya olduğu birçok soruna dikkat çekmekti. 

Mümkün olduğu kadar çok sayıda insanı, kuruluşu ve hükümeti hem yerel hem de ulusal olarak dahil etmek istediler. 

İnsanlar ortak bir amaç için savaşmak için birlikte çalıştıklarında olumlu değişimin mümkün olduğunu göstermek istediler.

İlk Dünya Çevre Günü

Spokane Saat Kuleesi

İlk ÇAR, 1974’te ABD’nin Spokane şehrinde kutlandı. O ilk yılın sloganı ‘Sadece Bir Dünya’ idi ve dünyanın ilk çevreye adanmış dünya fuarı ile kutlandı. Sergi altı ay sürdü.

Ana bilgisayarlar

1974 yılından bu yana WED, Küba’dan Kore’ye, Belçika’dan Brezilya’ya dünyanın 25 farklı ülkesinde 34 farklı şehirde ağırlanmaktadır. 

Bangladeş, Kanada ve Çin dahil olmak üzere bazı ülkeler ana kutlamalara iki veya daha fazla kez ev sahipliği yaptı. Ancak bu, tüm kutlamaların ev sahibi ülkede yapıldığı anlamına gelmez. 

Her yıl dünyanın her yerinden insanlar, ana konuya dikkat çekmek için çok sayıda farklı etkinliğe katılıyor.

Sorunlar

Her yıl kutlamalar belirli bir soruna odaklanır. Son on yılda, diğer şeylerin yanı sıra temel sorunlar yaban hayatı, ormanlar ve plastik atıkları içeriyor. Her sayının bir sloganı vardır. 

Geçmiş sloganlar arasında ‘Düşün. Yemek. İnsanlardan gıda israfı konusunu düşünmelerini ve küresel ısınmanın dünyadaki küçük ada ulusları üzerindeki etkisine odaklanmaları için ‘Deniz seviyesini değil, sesini yükselt’ diyen Save. 

Sloganların yanı sıra hashtag’ler de kampanyalar için önemli hale geldi. Yakın zamanda yapılan bir kampanyada #WildforLife hashtag’i bitki ve hayvanlarda her türlü yasadışı ticarete karşı mücadelede güçlü bir sembol haline geldi.

Ne yapabilirsin

Bölgenizdeki veya çevrimiçi olarak organizasyonları ve etkinlikleri bulmak için sloganı çevrimiçi olarak arayabilirsiniz. 

Sosyal medyada neden ve olaylar hakkında bilgi paylaşabilir veya kendi yerel eylem grubunuzu oluşturabilir ve topluluğunuzda bir etkinlik düzenleyebilirsiniz. 

Ne yaparsan yap, yalnız olmayacaksın. Dünyanın her yerinden milyonlarca insan kutlamalara katılacak ve gezegenimiz için daha iyi bir gelecek için savaşacak.

Leave a Reply