Dünya Emoji Günü

GENEL

Dünya Emoji Günü olduğunu biliyor muydunuz? Şey, var … ve 17 Temmuz’da! sürpriz 

Emoji, tarihin en hızlı büyüyen dilidir. Sadece Facebook Messenger’da her gün beş milyar emoji gönderiliyor. Bazı şaşırtıcı yerlerde de görülüyorlar. 

İngiltere’deki bir mahkeme yargıcı gülen yüz , mahkemenin kararını çocuklara açıklamayı kolaylaştırmak için bir belgede gülen yüz emojisi kullandı . 

Emojileri kutlamak için bir gün olması şaşırtıcı değil, ama düzenleyicileri, Emojipedia web sitesi hakkında ne biliyorsunuz?

Emojinizi bilin

Unicode şirketi aslında bize emojiyi veren bilgisayar kodunu yaratıyor, ancak Emojipedia, her emojinin tam olarak ne anlama geldiğini ve nasıl kullanılacağını öğrenebileceğiniz yerdir. 

Çoğumuz muhtemelen klasik gülen yüz, kalp veya kahkaha gözyaşlarıyla gülen yüz gibi en popüler emojileri bilir ve kullanırız. 

Ancak, emoji kelime dağarcığınızı geliştirmek istiyorsanız, emoji konuşmanın yeni yollarını bulmak için Emojipedia’yı kullanabilirsiniz.

Yani, örneğin, Emojipedia’ya gidin ve hasta yazın,   size birkaç seçenek sunacaktır. Amerikan İngilizcesi hastayım deyiminde olduğu gibi  hasta demek istiyorsan yüzünü termometre veya maske ile kullanabilirsin. 

Ya da belki de  İngiliz İngilizcesinde kusmak anlamına gelen hasta hissettiğimi kastediyorsunuz  . Unicode’un kusma emojisini eklediği 2017’den beri, iki yeşil yüz arasından seçim yapabilirsiniz. Ya da belki biraz başınız dönüyor, bu durumda şaşkın, baş dönmesi görünen yüzü seçebilirsiniz. 

Hastane veya tıbbi bir durum hakkında konuşmak istiyorsanız, Emojipedia ayrıca bir şırınga veya hap önermiştir. Böylece sadece bir gerçek kelimeyle görebilirsin, hasta, tam olarak ne demek istediğini açıklamak için seçebileceğin çok sayıda emojin var!

Yeni, kapsayıcı emojiler

Unicode her zaman yeni emojiler ekler. Tüm platformlarda ve telefonlarda kullanılabilir olmaları zaman alabilir, ancak bunları hemen Emojipedia’da göreceksiniz. 

2018 güncellemesinden sonra 2.823 emojiye sahip olan emoji listesinde önemli bir gelişme, emojileri daha çeşitli hale getirmek. Apple’ın beş farklı emoji cilt rengi eklediğinden bu yana, insanlar kendilerini en iyi şekilde nasıl temsil edeceklerini seçebiliyorlar. 

2018 güncellemesi, tümü çeşitli ten renginde kızıl saç, Afro saç ve kel bir yüz ekledi, ancak bu güncelleme de yeterince ileri gitmedi. Birçok kişi, sağır ve kör insanları ve fiziksel veya görünmez engelleri olan kişileri temsil etmek için yeni emojiler istedi.

Tarihi kaydet!

Emojipedia’nın Dünya Emoji Günü’nü kutlamak için 17 Temmuz’u seçmesinin arkasında bazı emoji geçmişi var. Emojipedia’daki takvim emojisine bakın ve dikkatlice bakın. Tarihi görebiliyor musun?

Her emojinin kodu aynıdır, ancak örneğin Twitter veya Facebook gibi farklı platformlar emojilerini farklı şekillerde tasarlar. Emojipedia, Dünya Emoji Günü’nün hangi gün yapılacağına karar verirken, yalnızca Apple, 17 Temmuz tarihli bir takvim emojisi kullanıyordu. 

Böylece 17 Temmuz’da da emojiyi kutlamaya karar verdiler. Apple bu tarihi seçti çünkü Apple’ın Mac için iCal takvim özelliğini 2002’de tanıttığı zamandı. Şimdi, diğer platformlar takvim emojilerine tarih ekledi. 

Facebook Messenger 9 Ağustos lansman tarihini kullanıyor. Twitter’ın takvim emojisi 21 Mart’ı gösteriyor çünkü bu, Twitter’ın şirketini oluşturduğu tarih. 

Eskiden Twitter’ın 15 Temmuz lansman tarihini gösterirdi, ancak bu Dünya Emoji Günü’nün tarihine çok yakındı, bu yüzden değiştirdiler.

Mutlu Dünya Emoji Günü! 

Öyleyse, birine Dünya Emoji gününü kutlamak için emoji kullanarak bir mesaj göndermek istiyorsanız, Emojipedia’da altı renk yükselen el emojisi, beş parti emojisi ve iki tür havai fişek dahil olmak üzere seçim yapabileceğiniz çok şey var. 

Hatta yaşadığın dünyanın parçasını gösteren bir dünya küresi bile seçebilirsin. Hangi emojiyi kutlamayı seçersen seç, sana Mutlu Dünya Emoji Günü diliyoruz! 

Tartışma

En sevdiğiniz emoji nedir ve onu ne için kullanıyorsunuz?

Leave a Reply