Dünya İyilik Günü

GENEL

13 Kasım Dünya İyilik Günü kutlanıyor. Başkaları için nazik şeyler yaparak nasıl daha mutlu olabiliriz? Ve kendimiz için iyi şeyler yaparak dünyaya nasıl yardım edebiliriz?

Birinin sana nazik davrandığı bir zamanı hatırlıyor musun? Belki de bir kişi sırayla onların önüne geçmenize izin verdi. Belki kız kardeşiniz haftanızın nasıl geçtiğini sormak için sizi aradı. 

Ya da belki bir yabancı veya bir arkadaş size çok daha derin bir şekilde yardımcı oldu. İyilik sunmanın milyonlarca yolu var. 

Ve dünyanın bu kadar çok sorunun olduğu bir zamanda, bazı insanlar iyilik konusunu gerçekten çok ciddiye almaya başladılar!

Neden nazik olalım?

Çok az insan, nazik bir eylemin ruh için iyi olduğu fikrine katılmaz. Bu bir kazan-kazan durumu olup, hem bu tür hareketi alan kişi hem de eylemi gerçekleştiren kişi için iyi olma duygusuna yol açar. 

Basit bir örnek olarak, her zaman çok iyi iş çıkaran bir iş arkadaşınız olduğunu varsayalım. Bir dakikanızı ayırıp bunu onlara sadece sohbet sırasında veya belki e-posta ile anlatmaya ne dersiniz? 

Bunun etkileri muhtemelen oldukça açık olacaktır: Çalışma arkadaşınız biraz övgü almaktan mutlu olacak ve ek olarak, biraz neşe yaydığınız için muhtemelen kendiniz hakkında iyi hissedeceksiniz.

‘Rastgele iyilikler’ nedir?

Pek çok kuruluş, insanları ellerinden gelen her yerde ve her zaman nazik davranmaya teşvik etmeye çalışır. Bunun arkasındaki fikir, büyük bir planın nazik olmasını gerektirmemesi, sadece biraz çaba gerektirmesidir. 

Belki de bu fikrin en güçlü destekçileri, insanlara iyilik becerilerini öğretmek için okullar ve şirketlerle birlikte çalışan Random Acts of Kindness (RAK) Vakfı’dır. İyiliğin öğretilebileceği ve bulaşıcı olduğu inancıyla hareket ederler. 

Faaliyetleri, nazik davranışlar önermekten, web sitesi kullanıcılarının ‘RAKtivist’ (kendilerini resmi olarak nezaket aktivisti olarak kaydeden insanlar) olmalarına izin vermeye kadar uzanıyor.

Nasıl nazik olabilirim?

Kendi sağduyunuzu kullanmanın yanı sıra, RAK web sitesi nezaket göstermeniz için daha yaratıcı yollar önerir. Genellikle bunlar üç kategoriye ayrılır. 

Birincisi, kişilerarası nezaket. Bazı örnekler, eski kıyafetleri hayır kurumlarına bağışlamak veya beğendiğiniz bir restoran hakkında olumlu bir çevrimiçi yorum yazmaktır. 

İkincisi, yerel bir parkı veya sahili temizlemek için bir grup etkinliğini geri dönüştürmek veya düzenlemek anlamına gelen çevresel nezakettir. Üçüncü kategori daha az açıktır: kişisel nezaket, bu da kendine iyi davranmak anlamına gelir. 

Bazı örnekler, doğada yürüyüşe çıkmak veya kendinize daha az şikayet etmek için bir hedef belirlemektir. Mantık şu ki, kendinize karşı nazik olduğunuzda, çevrenizdeki dünyaya otomatik olarak daha iyi davranacaksınız.

Dünya İyilik Günü nedir?

Bu, her yıl 13 Kasım’da gerçekleşen yıllık bir kutlamadır. Gün, birçok ülkede yerel topluluklardaki kuruluşların ve bireylerin harika çalışmalarına dikkat çekerek kutlanıyor. 

İnsanlar bu günü nasıl kutluyor? Nazik davranarak ve çok eğlenerek. Tipik bir olay ‘iyilik kartları’ kullanmaktır. 

Bunlar, birisine nazik davrandığınızda verdiğiniz küçük kartlardır – artık başka bir kişi için nazik bir hareket yaparak kartı ‘devretme’ sırası diğer kişinin geldiğine dair mesajla.

Nezaket konusundaki çoğu uzman, bunun bir tür dalgalanma etkisi olduğu konusunda hemfikirdir. 

Bu, bir tür eylemin giderek daha fazlasına yol açma eğiliminde olduğu anlamına gelir. Bu yüzden bugün sizi bulması için nezaket beklemeyin, gidin ve yeni bir dalgalanmaya başlayın!

Tartışma

Nasıl nazik olabileceğimiz konusunda başka fikirler önerebilir misiniz? Kendinize nazik davranmanın önemli olduğuna katılıyor musunuz?

Leave a Reply