Dünya Öğretmenler Günü

GENEL

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü. Hangi ünlülerin başarıları için okul öğretmenlerine teşekkür etmek istediğini öğrenin.

En çok olduğunuz kişiyi kim şekillendiriyor? Ebeveynler veya diğer aile üyeleri muhtemelen birçok kişi için listenin başında yer almaktadır. Ancak ikinci sırada bir öğretmene gitme olasılığı çok yüksektir. 

Dünyanın en etkili ve başarılı insanlarından bazılarının, çocukluklarında başarılarından ötürü teşekkür edecek bir öğretmeni vardır.

Ünlülerin arkasındaki öğretmenler

Kişisel bilgisayar olmadan bir hayat hayal edebiliyor musunuz? Bill Gates’in lise öğretmenlerinden ikisi olmadan, bugün dünyamız bu olabilir. 

Gates’in matematik öğretmeni Fred Wright, ondan kendini biraz daha zorlamasını istedi. Belki de bu yüzden Microsoft’un kurucusu bazen işten sonra dinlenmek için eve gitmek yerine ofiste masasının altında uyuyordu. 

Ve drama öğretmeni Anne Stephens, bazen içine kapanık bir öğrenciyi okul oyununun yıldızı yaptığında, ilgi odağı sevgisini keşfetmesine yardım etti. Gates, ‘Yaptıklarını yapmadan bir Microsoft olamaz’ diyerek öğretmenlerine teşekkür etti.

Ve o tek değil. Oprah Winfrey, talk show sunucusu, oyuncu ve TV yapımcısı, dördüncü sınıf (9-10 yaş) öğretmeni Bayan Duncan’dan ilham aldı. Oprah, onun yüzünden ‘Dünyayı alt edebileceğimi hissettim. 

Tam olarak öğretmenlerin yapması gerekeni yaptın. O andan itibaren sizinle birlikte yaşayan bir öğrenme kıvılcımı yaratırlar. Bu yüzden bugün bir talk-show’um var. ‘

Güvenebileceğiniz bir yetişkin

Bazı çocuklar için, öğretmenler hayatlarında tek olumlu etkili kişilerdir. Çok satan bir yazar olan Antwone Fisher, koruyucu ailelerde büyüdü ve güvenebileceği çok sayıda yetişkine sahip değildi. 

Ancak ilkokul öğretmeni Bayan Profitt, güvendiği ilk yetişkindi. Hepimizle aynı şekilde – saygıyla konuştu. Daha önce kimse benimle bu şekilde konuşmamıştı. Bence onunla üç yıl birlikte olmak her şeyi değiştirdi. ‘

Öğretmenleri kutlayın

Dünyanın her yerinden ünlü ve sıradan insanlardan buna benzer binlerce hikaye daha var. Bu nedenle UNESCO her yıl 5 Ekim’de öğretmenleri kutluyor. UNESCO, eğitimin temel bir insan hakkı olduğunu ve her çocuğun ücretsiz eğitim alması gerektiğini hatırlamamızı istiyor. 

UNESCO, herkesin okula gidebilmesi için 2030 yılına kadar 69 milyon yeni öğretmen yetiştirmeyi umuyor, çünkü ne yazık ki bugün dünyadaki 264 milyon çocuk okula gidemiyor çünkü yeterli öğretmen yok. 

Bu çocuklar genellikle yoksul bölgelerde veya şehir ve kasabalardan uzakta yaşadıkları veya kendi ülkelerindeki savaştan kaçtıkları için hayatın zaten çok zor olduğu yerlerdedir.

‘Teşekkür ederim’ demek için bir gün

Öyleyse, eğer bir öğretmenin varsa, şanslı olanlardan birisin. Bir gün muhtemelen hayatınıza, başarılarınıza, gerçekleştirdiğiniz hayallere veya hayatta kaldığınız zor şeylere bakacaksınız. 

Bir öğretmenin sözlerinin bu şeyleri başarmanıza yardımcı olduğunu bulma şansınız yüksektir. Belki de o öğretmenin kim olacağını zaten biliyorsunuzdur. Neden onları bulup bugün Dünya Öğretmenler Günü’nde teşekkür etmiyorsunuz?

Tartışma

Şimdiye kadar sahip olduğun en iyi öğretmen kimdi?

Leave a Reply