Dünya Ruh Sağlığı Günü

GENEL

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü, akıl hastalığının dünya çapında milyonlarca insanın hayatı üzerindeki etkileri konusunda farkındalık yaratmak ve hepimizi eğitmek ve bilgilendirmek için bir gündür.

Dünya genelinde her dört kişiden biri yaşamı boyunca bir tür akıl hastalığına yakalanacaktır. 

Şu anda yaklaşık 450 milyon insan bir ruh sağlığı sorunu ile yaşıyor ve bu da onu dünyadaki en büyük sağlık sorunlarından biri yapıyor. 

Yine de insanlar sahip oldukları herhangi bir akıl sağlığı sorunundan nadiren bahsederler çünkü hala çok fazla damgalanma vardır.

Dünya Ruh Sağlığı Günü

Dünya Ruh Sağlığı (WMH) Günü ilk olarak 1992 yılında kutlandı. Akıl sağlığı sorunlarının ne kadar yaygın olduğu konusunda farkındalık yaratmak, damgalanmaya karşı mücadele etmek ve akıl sağlığı sorunu olan kişiler için daha iyi koşullar ve tedavi için kampanya yapmak amacıyla oluşturuldu. 

WMH Günü’nü kutlamaya katılan kişi ve kuruluşların sayısı arttı ve arttı ve şimdi Avustralya gibi birçok ülkede, 10 Ekim’deki WMH Günü’nü içeren bir Ruh Sağlığı Haftası var. Her yıl farklı bir tema var. Örneğin, 2017’de tema işyerinde ruh sağlığı idi.

İşyerinde ruh sağlığı

İşverenler, akıl sağlığını destekleyen bir ortam yaratmalıdır. Bu aynı zamanda çalışanların işten ayrıldığı günlerin sayısını da azaltmaya yardımcı olur. 

İşverenler, çalışanlarını mola ve tatil yapmaya teşvik ederek ve akşamları ve hafta sonları evde çalışmaktan caydırarak, çalışanların iyi bir iş-yaşam dengesi kurmalarına yardımcı olmalıdır. 

Çalışanlar ayrıca sahip olabilecekleri herhangi bir sorun hakkında yöneticileriyle konuşabileceklerini hissetmeli ve işverenler destekleyici olmalıdır.

Biraz egzersiz yap

Elbette kendi ruh sağlığımıza da bakmamız gerekiyor. Çoğu insan egzersizin vücudunuz için iyi olduğunu bilir, ancak zihinsel sağlığınız için ne kadar iyi olduğunu da biliyor muydunuz? 

Düzenli egzersiz, anksiyete ve depresyonla başa çıkmanıza gerçekten yardımcı olabilir. Doğada vakit geçirmek insanları daha rahatlatabilir ve stresi azaltabilir. 

Öyleyse neden bir parkta veya kırsalda yürüyüşe çıkarak egzersiz yapmıyorsunuz?

İyi ye

Diyetiniz de ruh halinizi değiştirebilir. Cips, kek, çikolata vb. Yerseniz, kan şekeriniz yükselip düşerek kendinizi huysuz ve yorgun hissetmenize neden olur. 

Yeterince sebze ve meyve yediğinizden emin olun, aksi takdirde kendinizi iyi hissetmek için ihtiyaç duyduğunuz bazı besinleri kaçırıyor olabilirsiniz. 

Yeterince su içmek de önemlidir – susuzluk net düşünmeyi zorlaştırabilir.

Aileniz ve arkadaşlarınızla zaman geçirin

Herkesin biraz yalnız kalmaya ihtiyacı vardır, ancak diğer insanlarla zaman geçirmek bizim için de iyidir. Kendini yalnız hissediyorsan gönüllü olmayı dene. 

Yeni insanlarla tanışmanın iyi bir yolu ve başkalarına yardım ettiğiniz için kendinizi iyi hissedeceksiniz. Bir anket, iki yıldan uzun süredir gönüllü olan kişilerin yüzde 48’inin sonuç olarak daha az depresyonda hissettiğini söylediğini gösterdi. 

Yakın arkadaşlarınız ve aileniz varsa, onlarla nasıl hissettiğiniz hakkında daha fazla konuşmayı ve onlardan sizi desteklemelerini istemeyi deneyin. Ne zaman birisi başka biriyle akıl hastalığı hakkında konuşsa, bu, damgalanmayı azaltmaya yardımcı olur.

Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde ne yapmalı

Dünya Ruh Sağlığı Günü, hem kendi ruh sağlığımız hem de diğer insanların ruh sağlığı konusunda daha bilinçli olmamızı teşvik ediyor. Kendinize bakmanın yanı sıra, diğer insanları nasıl destekleyebileceğinizi düşünün. 

Örneğin, anksiyete ve depresyon gibi yaygın sorunlar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz, böylece arkadaşlarınızın ve meslektaşlarınızın sorunlarını daha iyi anlayabilirsiniz. 

Ayrıca, işyerinizi herkesin yararına olacak bir sağlıklı yaşam programı başlatmaya teşvik edebilirsiniz – bunlar ücretsiz egzersiz dersleri verebilir veya çalışanları öğle yemeğinde yürüyüşe çıkmaya teşvik edebilir. 

Sağlıklı yaşam programları olan şirketler, çalışanların hastalık nedeniyle yüzde 28 daha az izin aldığını tespit etti.

WMH Günü’nde yaptığınız herhangi bir şey, hatta insanlarla bunun hakkında konuşmak bile, hepimizin insanları daha iyi anlamamıza ve desteklememize yardımcı olacaktır.

Tartışma

Kendinizi ve diğer insanları daha iyi bir akıl sağlığına sahip olmaları için başka hangi yollarla destekleyebilirsiniz?

Leave a Reply