Dünya Saati

GENEL

Her yıl dünya çapında milyonlarca insan, dikkatleri çevreye çekmek için ışıklarını bir saatliğine kapatıyor. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Dünya Saati nedir? 

Her yıl, Mart ayı sonlarında, insanlar ve kurumlar gerekli olmayan tüm ışıkları yerel saatle 20: 30’da altmış dakika boyunca kapatmak için bir araya gelirler. 

Bunu iklim krizi ve biyolojik çeşitlilik kaybıyla mücadeleye verdikleri desteği göstermek için yapıyorlar. Hükümetler, işletmeler ve kurumlar gibi dünyanın her yerinden milyonlarca insan katılıyor. 

İnsanlar ışıklarını kapatarak ve kullanılan enerji miktarındaki azalmayı ölçerek bir fark yaratmanın mümkün olduğunu gösteriyor. 

Ancak Dünya Saati, yılda bir kez ışıksız bir saatten fazladır. Çevreyi korumak için tüm yıl boyunca birlikte çalışan insan hareketinin bir parçasıdır.

Nasıl başladı? 

Avustralya’daki Dünya Çapında Doğa Fonu bu fikri 2007’de tanıttı. İklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmanın bir yolunu bulmak istediler. Ve milyonlarca bireyin birlikte çalıştıklarında bir fark yaratabileceklerini göstermek istediler. 

İlk Dünya Saati 31 Mart 2007’de saat 7.30’da Sidney’de yapıldı. İki milyondan fazla bölge sakini ve 2.000 işletme bir saatliğine ışıklarını kapattı. Işıklar ünlü Sidney Opera Binası’nda da söndü. 

San Francisco şehri halkı, Sidney’deki olaydan o kadar etkilendi ki, aynı yılın Ekim ayında kendi ‘Lights Out’ etkinliğini düzenlediler. Bu, Dünya Saati hareketinin başlangıcıydı. 

Kaç şehir katılıyor? 

Etkinlik, her yıl daha fazla insan, işletme, kuruluş ve hükümetin katılmasıyla yıllar içinde büyüdü.

2008’de, ilk Dünya Saati etkinliğinden bir yıl sonra, 35 ülke ve 400’den fazla şehir katıldı. Web siteleri de katıldı ve girişimi desteklemek için ana sayfalarını siyaha çevirdi. 

2012’ye kadar 152 ülke ve 7.000’den fazla şehir ve kasaba katılıyordu. Son yıllarda, her yıl dünya çapında 188’den fazla ülke ve bölgenin katılmasıyla sayılar artmaya devam etti. 

2019 yılında sosyal medya platformlarında iki milyardan fazla fotoğraf paylaşıldı. 

Ünlü insanlar ve ünlü yerler

Şarkıcı Ellie Goulding, tenis yıldızı Andy Murray, TV sunucusu Ellen de Generes, aktör Leonardo di Caprio ve eski Beatle Paul McCartney de dahil olmak üzere bir dizi ünlü isim isimlerini koydu. 

Politikacılar ve dünya liderleri de desteklerini verdiler ve Paris’teki Eyfel Kulesi, New York’taki Empire State Binası ve Mısır’daki Piramitler de dahil olmak üzere binlerce ünlü simge ışıklarını kapattı. 

Hareket neyi başardı? 

Dünya Saati hareketi, insanların ışıklarını kapatmasından çok daha fazlasını başardı. 

2007’den bu yana, diğer eylemlerin yanı sıra, Uganda’da 2.700 hektarlık bir orman ve Kazakistan’da 17 milyon ağaç dahil olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde ağaç diktiler. 

Gezegendeki en önemli doğa rezervlerinden biri olan Galapagos adalarında plastik kullanımını yasaklamak için birlikte çalıştılar. Ve Hindistan ve Filipinler’deki güneş enerjisi projelerine sponsor oldular.

Ne yapabilirim? 

Harekete katıl. Bu yıl için tarih ve saati öğrenin. Dünya Saati web sitesini ziyaret edin ve neler olduğunu öğrenin. 

O zaman ışıklarınızı kapatmaya ve gezegenimizi kurtarmak için savaşan dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insana katılmaya hazır olun! 

Leave a Reply