Dünya Su Günü

GENEL

22 Mart Dünya Su Günü, suyun hayatımızdaki temel rolü, insanların su elde etmede karşılaştıkları zorluklar ve bu sorunların çözümlerine dikkat çekiyor.

Su hayati önem taşır. Yetişkin vücudunun yüzde 55 ila 60’ı ondan yapılmıştır ve her canlı hücrenin işlevini sürdürmesi için ona ihtiyacı vardır. 

Normal koşullarda insan vücudu susuz ancak üç veya dört gün yaşayabilir. 

Hayatta kalmak için suya ihtiyacımız var, ancak yine de dünyanın her yerinde güvenli içme suyuna erişimi olmayan milyarlarca insan var. 

Dünya Su Günü

İlk Dünya Su Günü 1993’te kutlandı. İlk olarak 1992’de Rio de Janeiro’da Birleşmiş Milletler (BM) çevre ve kalkınma konferansında önerildi ve o zamandan beri her yıl 22 Mart’ta kutlandı. 

BM her yıl Dünya Su Kalkınma Raporunu bu tarihte veya civarında yayınlamaktadır. 

Her yılın farklı bir teması var, iş dünyasında temiz suyun rolü, su israfını durdurmanın yolları, ayrıcalıklı gruplara su sağlamanın yollarını bulma vb. 

Güvenli su bir insan hakkıdır

Temiz içme suyu esastır. Ancak sanitasyon ve hijyen için de hayati önem taşır. Her gün yedi yaşından küçük 700’den fazla çocuğun güvenli olmayan su ve yetersiz temizlik ile bağlantılı hastalıklardan öldüğü tahmin edilmektedir. 

Su ve sanitasyon hakkı, 2010 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından bir insan hakkı olarak kabul edildi. Bununla birlikte, dünyada hala evlerinde temiz su olmadan yaşayan en az 2,1 milyar insan var. 

Bunlar arasında kırsal topluluklar, savaş ve yerel çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilmiş insanlar ve iklim değişikliğinin suyu gittikçe daha kıt hale getirdiği alanlar var.

Susuz toplulukların karşılaştığı sorunlar

Bariz sağlık sorunlarının yanı sıra, erişilebilir temiz su eksikliği, insanların – genellikle kadınlar ve çocukların – her gün uzak su kaynaklarına gidip gelmek için yürüyüşe saatler harcadıkları anlamına gelir. 

Bu, işe, eğitime ve diğer ev işlerine adamak için zamanları olmadığı anlamına gelir. Su arayışı onların asıl mesleği haline geliyor. Ve kendi suyunu almak için yürüyemeyen insanlar özellikle savunmasızdır.  

Birçok insan için, sınırlı bir kaynağa olan artan talep nedeniyle suya erişim giderek daha zor hale geldi. BM tarafından açıklanan rakamlara göre, yaklaşık 4 milyar insan – dünya nüfusunun neredeyse üçte ikisi – yılın en az bir ayında şiddetli su kıtlığı yaşıyor. 

2030 yılına kadar dünya çapında 700 milyon kadar insanın yoğun su kıtlığı nedeniyle yerinden edilebileceğine inanılıyor.

Çözümler neler?

Dünyanın dört bir yanındaki farklı topluluklar için temel düzeyde sürdürülebilir temiz su kaynakları oluşturmaya çalışan birçok hayır kurumu var ve bu önemli çalışmanın devam etmesi ve genişletilmesi gerekiyor.

Ancak, sınırlı bir kaynağa yönelik artan talebin temel sorunu, yalnızca, özellikle sanayi ve tarımda, suyun daha verimli kullanılmasıyla çözülebilir. 

Atık su geri dönüşümü, yağmur suyunun yakalanması, daha verimli sulama teknikleri ve yeniden ağaçlandırma, suyun nasıl daha verimli kullanılabileceğinin örnekleridir.

Tartışma

Suyu israf etmemek için ne yapabiliriz?

Leave a Reply