Dünya Vahşi Yaşam Günü

GENEL

3 Mart Dünya Vahşi Yaşam Günü’nde, dünyanın her yerinden insanlar, doğal dünyayı kutlamak ve vahşi yaşamı korumanın önemi konusunda farkındalık yaratmak için etkinlikler düzenler. Daha fazlasını öğrenmek için makaleyi okuyun.

Her yıl, dünyanın her yerinden insanlar Dünya Vahşi Yaşam Günü’nü kutlamak için her türlü etkinliği düzenler. 

Amaçları, doğal dünyamızın güzelliği ve önemi hakkında farkındalık yaratmak ve onu korumanın ve muhafaza etmenin yollarını aramaktır.

Nasıl başladı

Aralık 2013’te, Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme’yi imzaladıktan 40 yıl sonra, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, dünyadaki yabani hayvanlar ve bitkiler ve onları korumanın önemi hakkında farkındalık yaratmak için bir gün yaratmaya karar verdi. . 

Penguenler

Bunu Dünya Vahşi Yaşam Günü olarak adlandırmaya karar verdiler ve kutlamak için 3 Mart’ı tarih olarak seçtiler.

Neden bu kadar önemli? 

Dünya, sayabileceğimizden çok, birçok farklı bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Gezegenimizde yaşamı mümkün kılan şey, bu zengin çeşitlilik ve tüm farklı yaşam biçimleri arasındaki hassas dengedir. 

Tüm temel ihtiyaçlarımız için biyosferin tüm unsurlarına bağlıyız: soluduğumuz hava, içtiğimiz su, yediğimiz yiyecek ve hayatımızı yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz şeyleri yapmak için kullandığımız enerji ve malzemeler. 

Her tür eşit derecede önemlidir. Dünya Vahşi Yaşam Günü’nün amaçlarından biri de bu gerçekler hakkında farkındalık yaratmaktır. 

Bugün vahşi yaşamın karşı karşıya olduğu sorunlar nelerdir? 

Ne yazık ki, madencilik, çiftçilik ve inşaat gibi birçok insan faaliyeti sürekli olarak vahşi yaşamı tehlikeye atıyor. Çok fazla ağaç kesiyoruz, çok fazla yer açıyoruz ve o kadar çok yol inşa ediyoruz ki milyonlarca türün doğal yaşam alanlarını yok ediyor ve dünyanın biyolojik çeşitliliğini riske atıyoruz. 

Tüm türlerin yaklaşık dörtte biri önümüzdeki 50 yıl içinde neslinin tükenme riski altında ve bunların ortadan kaybolması bizi, insanları da tehlikeye atıyor.

Çözümler neler? 

Daha sürdürülebilir yaşamlar yaşamalı ve doğaya saygı duymayı ve çeşitliliğini savunmayı öğrenmeliyiz. 

Hükümetlerimizi nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan tüm türlerin doğal yaşam alanlarını korumaya ve korumaya zorlamalıyız. Gezegenimizi ve kendimizi korumak için hepimiz birlikte çalışmalıyız.

Dünya Vahşi Yaşam Günü’ne yardım etmek için ne yapabilirsiniz? 

Yerel etkinliklere katılabilir ve yerel bölgenizdeki yaban hayatı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Yaban hayatını yerel veya uluslararası olarak koruyan kuruluşlara zaman veya para bağışlayabilirsiniz. 

Yaban hayatı

Dilekçeleri imzalayabilir ve hükümetinize yazabilirsiniz. Arkadaşlarınızla ve ailenizle film, fotoğraf ve makale paylaşabilirsiniz. Bunları sosyal medya kanalınızda paylaşın ve mesajı elinizden geldiğince yayın. 

Ne yaparsan yap, yalnız olmayacaksın. Dünyanın her yerinden milyonlarca insan kutlamalara katılacak ve gezegenimiz için daha iyi bir gelecek için savaşacak. 

Leave a Reply