Evrensel Çocuk Bayramı

GENEL

Dünyanın her yerindeki çocukların kendilerine yardım edecek, onları koruyacak ve haklarını öğretecek yetişkinlere ihtiyacı var. Çocuk Haklarının ne olduğunu biliyor musunuz? 

Her yıl 20 Kasım, Evrensel Çocuk Günüdür ve hepimizin toplumumuzun en genç, en savunmasız üyelerine nasıl yardım edebileceğimizi öğrenme şansıdır.

Senin çocukluğun nasıldı?

Çocukluk, dünyadaki her yetişkinin yaşadığı evrensel bir deneyimdir. Birçoğu için çocukluk özlem duyduğumuz bir zamandır. Merak, hayal gücü, keşif ve inanılmaz gelişme zamanı. 

Bu makaleyi okuyor olmanız, muhtemelen sizi bugün bulunduğunuz motive olmuş yetişkin haline getiren şanslı bir çocukluk geçirdiğiniz anlamına geliyor – burada, İngilizce becerilerinizi geliştiriyor. Ama bu kadar ilerlemenize ne yardımcı oldu? 

Yol boyunca sana kim ilham verdi? Çoğumuz için, özel bir yetişkin çocukken öğrenmemize ve büyümemize yardımcı oldu ve öğrenmeyi sevmemizi sağladı. 

Bazıları için harika bir öğretmen ya da bilge bir komşuydu. Diğerlerinin ebeveynleri, büyükanne ve büyükbabaları veya onları meraklı olmaya ve çok çalışmaya teşvik eden başka akrabaları vardı. Çocukluğun kolay olmasa bile.

Çocuklar ne tür zorluklarla karşılaşır?

Maalesef herkesin iyi bir çocukluğu yok. Orantılı olarak, yetişkinlerden daha fazla çocuk yoksulluk içinde yaşıyor. Dünyadaki çocukların yüzde 19,5’i aşırı yoksulluk içinde yaşıyor ve çocuklar küresel nüfusun yalnızca üçte birini oluştursa da, yoksulların yarısı onlar. 

Dünyanın her yerinde pek çok çocuk temiz suya, yeterli yiyeceğe veya makul sağlık hizmetlerine erişimi olmadan yaşıyor. Diğerleri son derece tehlikeli yerlerde yaşıyor ve bazıları anlamadıkları savaşlar için ordulara katılmak zorunda kalıyor. 

120 milyondan fazla çocuk okula gitmiyor ve hatta her zaman öğrenmeyenler bile: beş öğrenciden ikisi okuma, yazma veya temel matematik işlemlerini bilmeden ilkokulu terk ediyor. 

Mutlu çocukluk anılarına sahip olanlar bile, çocukken illa ki kolay bir hayata sahip değildi. Çocuklar, destek için yaşamlarında yetişkinlere bağımlıdır.

20 Kasım’ı bu kadar özel yapan ne?

Her gün çocukları beslemek ve kutlamak için bir gün olsa veya en azından olması gerekse de, Evrensel Çocuk Günü 20 Kasım’da tüm dünyada özel bir gün olarak kutlanıyor. 

1989’da Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi – çocukların evrensel haklarını açıklayan 54 maddelik bir liste – imzalandı. 

Bu belge, 1948’de imzalanan İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin çocuğa özgü bir versiyonunu oluşturmak için bir araya gelen birçok milletten çok sayıda uzmanın ve temsilcinin çalışmalarından ortaya çıkmıştır.

Tarihte yaygın ve hızlı bir şekilde imzalanan bir antlaşma, yani dünya çapında çoğu ülkenin medeni kanunlarına hızla kabul edildi.

İnsan hakları nelerdir? Ve bir çocuğun hakları nelerdir?

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, ırk, cinsiyet, dil, din veya insanları bölen başka herhangi bir şeyden bağımsız olarak her insanın sahip olduğu temel hak ve özgürlükler olduğunu söylüyor. 

Çocuk Hakları, 18 yaşın altındaki kişilerin özel ihtiyaçları olduğunu ve kendi haklarına sahip olduklarını kabul eder. Bu hakların takip ettiği dört ana ilke vardır: ayrımcılık yapmama, çocuğun yüksek yararı, yaşama ve gelişme dahil yaşam hakkı ve dinlenilme ve ciddiye alınma hakkı. 

Buna göre her çocuğun güvenlik, bakım, eğitim, oyun oynama, dinlenme ve haklarını bilmeye hakkı vardır!

Ne yapabiliriz?

Çocuk Hakları Sözleşmesi, biz yetişkinlerin, onları korumak, onları eğitmek ve büyümelerine yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapacağımızın çocuklara verdiği sözdür. 

Bu sözün tutulmasına yardım ediyor musun? Dünyayı çocuklar için daha güvenli, daha destekleyici bir yer haline getirmek için yapılacak çok şey var. İyi haber şu ki, sen bir yetişkinsin ve gelecek nesli en harika şekilde etkileme gücüne sahipsin. 

Hayatınızdaki çocuklara Çocuk Haklarını açıklayarak başlayın. Tüm insanlar gibi onların da hakları olduğunu bilmelerini sağlayın. 

Bir çocuğun öğrenmeyi sevmeyi öğrenmesine yardım edin, böylece onlar da sizin gibi motive olmuş bir yetişkin olabilir.

Tartışma

Çocukken size hangi yetişkin ilham verdi?

Leave a Reply