George Washington

GENEL

George Washington’un adını bu listeye eklemeden, bu ulusun gerçek nimetlerinden biri olan gerçekten büyük liderlik üzerine düşünmek imkansızdır. 

Aslında, neredeyse herkesin gerçekten büyük başkanlardan oluşan “ilk on” listesinde Washington neredeyse kesinlikle listenin başında yer alırdı. Amerikan tarihindeki duruşu efsanevidir ve Amerikalıların buna ilk başkanlarına duydukları saygı, mitin hayranlığı ile sınırlıdır.

Aslında, ilk başkanımız hakkında insanların bu büyük lidere duydukları sevgiyi yansıtan pek çok efsane ve mizah var. 

Tahta dişleriyle ilgili birçok alaydan, ulusun dört bir yanındaki “George Washington burada uyudu” ilan eden binlerce yere, çocukken Potomac’a nasıl gümüş dolar attığının efsanevi hikayesine veya yakalandığında verdiği tepkiye Neşeli bir ağacı kesip “Yalan söyleyemem” suçlamasına yanıt veren Washington efsanesi, bu büyük liderin ulusal hafızasında güçlüdür.

Washington hiçbir zaman tüm zamanların en büyük başkanı olmaya, hatta başlamasına yardım ettiği yeni ülkede liderlik pozisyonunda olmaya asla kalkışmadı. “Yurttaş başkan” kavramını yaratan oydu ve bu kavrama o kadar güçlü bir şekilde inanıyordu.

Üçüncü bir dönem için aday olmayı reddetti çünkü yurttaş lideri olarak süresi bitti. Bu gelenek, 22. değişiklik şeklinde anayasamızın bir parçası haline getirilene kadar çok az istisna ile sürdürüldü.

Ancak Washington büyük bir siyasi lider olmadan önce, muazzam liderlik becerilerini savaş alanında gösterdi.

Fransız ve Hint savaşı

Fransız ve Hint savaşında onurlu bir şekilde hizmet eden savaş sanatını öğrendi ve bu çatışma sırasında kazandığı etki ve saygı, kıta kongresi 1775’te bu rolü yarattığında ona Amerikan Ordusu komutanı ve şefi unvanını kazandırdı.

Birkaç yıl sonra cumhurbaşkanlığına yükseldiğinde, komutan ve şefin sorumluluğunu, modern başkanlarımızın çok azının Washington’un askeri kimlik belgesine sahip olmasına rağmen bugün ikamet etmeye devam ettiği başkanlığa taşıdı.

Devrimci savaş sırasında birliklere komuta ederken, sanatçılar tarafından güzel bir şekilde yakalanan ünlü bir olay, sürpriz bir saldırı düzenlemek ve İngilizlere karşı savaşı kazanmak için New Jersey’deki Delaware’yi geçme kararıydı. 

Bu, askeri stratejiyi sıkı bir şekilde kavradığını gösteren ve yalnızca olağanüstü bir erkek lideri olarak şöhretine ve itibarına katkıda bulunan başka bir parlak manevraydı.

Savaştan sonra Washington yine kamusal hayattan çekilmekle ilgilendi, ancak milletinin ona ihtiyacı olduğunda asla yüz çevirecek biri olmadı. 

Ve ABD Anayasasının başarılı bir şekilde kaleme alınmasını sağlamak için Kıta Kongresi’ne başkanlık ederken ona ihtiyacı vardı. Hayatının birçok büyük başarısından, Amerikan siyasi bağının bu şaheserini üretmek için o meclise liderlik ve ilham sağlama yeteneği, kesinlikle belki de en iyi saati olarak değerlendirilecekti.

George Washington

George Washington, kendisine Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk devlet başkanı olarak hizmet etme gibi müthiş sorumluluk verildiğinde üstün liderlik becerileri için ödüllendirildi. 

Ulusun erken gelişiminin doğu aşamasında neye ihtiyaç duyduğuna dair bilgeliği ve içgörüsü, onu mücadele eden bir cumhuriyet için günün adamı yaptı. Başkanlığa en büyük katkılarından birinin, ulusun savaştan yırtılmış ve yorulmuş olduğunu kabul etmek olduğunu çok az kişi kabul etti. 

Bu yüzden washington

Bu yüzden Washington, kayda değer nüfuzunu ve müzakere becerilerini kullanarak, ülkeyi savaş düşüncelerinden büyük bir ulus inşa etme düşüncelerine dönüştürmek için gerekli olan yıllarca barışa neden olan bir dizi önemli anlaşmayı imzaladı.

Washington, ilk Amerikan başkanı olarak iki dönem liderlik etmekten asla yorulmadı ve üçüncü bir dönem için hizmet etmemeye karar veren ve bir kez daha özel hayata dönen kendisi oldu. 

Ancak ulus ve dünya üzerindeki etkisi derin ve uzun sürdü. Ona, bu gün “milletin babası” unvanını gerçekten kazandıran, nüfuzu şekillendiren türden bir milletti.

Leave a Reply