İlk Sayfa Sıralaması İçin Sayfa İçi SEO Rehberi – 2020 Sürümü

GENEL GÜNDEM TEKNOLOJİ YAZILIM

Sayfa İçi SEO Nedir?

On-Page SEO, arama motoru botlarının sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamalarına yardımcı olacak bir arama motoru optimizasyon tekniğidir. Meta başlık, açıklama, Başlık etiketleri, Dahili bağlantılar gibi özellikleri düzenleyerek ve optimize ederek, arama motorlarında daha yüksek bir sıralama elde etme şansınızı artırabilirsiniz.

Bir web sitesini veya blog gönderisini optimize etmek söz konusu olduğunda, oyunda iki ana faktör vardır:

 1. Sayfa üzerinde optimizasyon
 2. Sayfa dışı optimizasyon

En İyi Sayfa İçi SEO araçları:

Sorgunuz için en iyi 10 sonucu analiz etmenize yardımcı olacak birkaç popüler On-page SEO aracı var.

Bu araçlardan bazıları sayfanızı en iyi sayfalarla karşılaştırır ve sayfa içi SEO’yu geliştirmek için size yedeklenmiş veriler sunar.

İşte araçların listesi:

 1. SEMRush SEO writing assistant
 2. Frase (AI tabanlı araç)

Bu Sayfa İçi SEO araçlarından herhangi birini kullanmak, makalenizi modern sayfa içi SEO gereksinimleri için optimize etmek için Arama verilerini kullandığınızdan emin olmanızı sağlar. Kullanımı kolaydır ve siz veya yazar ekibiniz tarafından kullanılabilir.

Şimdi, sayfa içi SEO optimizasyonunu yerinde SEO optimizasyonu ile karıştırmayalım.

 • On-site SEO (Yerinde SEO) , Site Haritası ve kalıcı bağlantı yapılarını ayarlama gibi tüm web sitesinin optimizasyonunu ifade eder.
 • On-page SEO (Sayfa İçi SEO) , tek bir blog gönderisindeki bir hedef anahtar kelime için içeriği optimize eder . Buna uygun başlıkların kullanılması, anahtar kelimelerin doğru yerleştirilmesi, içerik kalitesinin sağlanması ve diğer birçok faktöre dikkat edilmesi de dahildir.

Neden Sayfa İçi SEO Optimizasyonuna İhtiyacınız Var?

Bazı SEO’lar “SEO için optimize edilmiş makaleler” terimini duyduğunda, bunun bir tür kötü uygulama olduğunu düşünüyorlar.

Ama bu sadece kötü değil, aynı zamanda gerekli.

İşte düşüncem:

 • Neden arama sonuçlarının ilk sayfasında yer almıyorsunuz?

Eh, muhtemelen birçok neden var, ancak SEO’ya dikkat etmiyorsanız, muhtemelen en büyük neden budur.

Bir gönderinin SEO optimizasyonunu yaptığımızda, bir arama motorunda daha üst sıralarda yer almak için belirli bir dizi kanıtlanmış yöntem izleriz.

Artık Google, bir makaleyi sıralarken yalnızca sayfadaki SEO puanını dikkate almıyor . Ayrıca, sosyal medya sinyalleri (paylaşımlar, beğeniler, tweet’ler, takipler vb.), Geri bağlantılar , alan otoritesi ve diğer birçok sayfa dışı metrik gibi diğer birçok faktörü de dikkate alır.

Sayfa SEO ile hedefimiz, bir makaleyi doğal ama akıllı bir şekilde optimize etmektir, böylece arama motorları kolayca hedef anahtar kelimeyi seçebilir ve web sitemizi hedefleyen ziyaretçileri getirebilir.

Daha fazla okumadan önce, anahtar kelime araştırması ve hedeflenecek anahtar kelimeleri nasıl bulacağınızı bildiğinizi varsayalım. Değilse,buraya göz atın:

SEMRUSH

Son birkaç yılda çok şey değişti. Sayfa dışı SEO önemli olsa da, sayfa içi SEO ihmal edilmemelidir.

Özellikle, altın kural hala geçerlidir:

 • İçerik kraldır.

Yapmaya başlamanızı tavsiye ettiğim bir şey, blog yazılarınıza video eklemektir.

Videolar yalnızca yayınlarınızdaki ( kullanıcılarla etkileşime girecek ) medya miktarını artırmakla kalmaz , aynı zamanda yayınlarınızı çok daha bilgilendirici ve içerik açısından zengin hale getirir.

2020’de Daha İyi Sıralama için 12 Sayfa İçi SEO Tekniği

Bazı hileleri paylaşmadan önce, bugün dahil edebileceğiniz teknik olmayan birkaç şey:

Kullanıcı deneyimini geliştirin.

 • Web sitenizin duyarlı olduğundan ve bozuk bağlantıların minimumda tutulduğundan emin olun .

Arama motorlarından gelen okuyucuların sitenizde çok fazla zaman geçirmesini sağlayın. Geri düğmesine hızlıca basarlarsa, sıralamanız da hızlı bir şekilde düşer.

 • Sitenizin standart bir profesyonellik sağladığından emin olun .
 • İnsanların etrafta dolaşmasını sağlamak için uygun metin yazma tekniklerini kullanın.

İyi içerik oluşturun.

 • Daha ilgi çekici olmak için fayda odaklı alt başlıkları kullanmayı deneyin.
 • Geri bildirim alın ve geliştirin.

Şimdi blog yazılarınızı optimize ederken aklınızda bulundurmanız gereken 10 sayfa optimizasyon faktörünü sizinle paylaşacağım.

Bu sayfadaki en önemli SEO faktörüdür. Bunun nedeni, başlığınız ne kadar çekici ve optimize edilmişse o kadar çok kişinin tıklamasıdır. Genel olarak, yayınınız ne kadar fazla tıklama alırsa, o kadar yüksek olur.

Hedeflenen anahtar kelimeyi veya Anahtar Kelime öbeğini başlık (H1) etiketinin başına doğru kullanmayı denemelisiniz, ancak bu mümkün değilse, başlıkta en az olduğundan emin olun.

Ayrıca, makalenin daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacağını düşündüğünüz için aynı anahtar kelimeyi başlık etiketinde bir kereden fazla tekrarlamamalısınız. Olmaz. Aslında sıralamanıza zarar verebilir. Yapma.

Ve başlık uzunluğunu 65 karakterin altında tutun.

 URL’nizin doğru bir şekilde görüntülendiğinden emin olmak, önemli bir sayfa metriğidir. Yine, URL’de hedef anahtar kelimenizi kullanmalı ve gerçek URL içinde özel karakterler, semboller, köşeli ayraçlar, virgüller vb. Kullanmaktan kaçınmalısınız.

URL yapınızdaki dizeleri farklılaştırmak için tire kullanın. Bunlara “güzel” kalıcı bağlantılar denir ve çoğu web tarayıcısı tarafından desteklenir.

İyi bir kalıcı bağlantı örneği:

http://dgdbazaar.com/genel/2020deki-en-iyi-25-yazilim-gelistirme-blogu/

Çeşitli başlıkları, alt başlıkları ve önemli noktaları vurgulamak için başlık etiketlerini kullanmalısınız.

WordPress’te başlık etiketi H1 olarak ayarlanır. Makalenin hiçbir yerinde artık H1 etiketi kullanmanıza gerek yok. Biri yeter. Bölüm kesmeleri için H2 ve H3 etiketlerine yapıştırın.

Ayrıca, Google’ın algoritmaları bundan hoşlanmayacağından çok fazla H2 veya H3 etiketi kullanmayın.

WordPress kullanıyorsanız, uygun başlık etiketlerini kullanıp kullanmadığınızı görmek için üst kısımdaki içerik yapısını tıklayabilirsiniz.

4. İçindekiler’i kullanın

Bir içerik tablosu kullanarak, kullanıcıların uzun makalenizde daha iyi gezinmesine yardımcı olabilirsiniz, ancak Google aramada atlama, bağlantıları kazanmanıza da yardımcı olabilir.

Anahtar kelime yoğunluğunu  , LSI anahtar kelimelerinin bir karışımıyla yüzde 1,5 civarında tutmalısınız Ancak Matt Cutts’ın aşağıdaki videoda açıkladığı gibi, gerçek bir sihirli formül yok. Tavsiyem, arama motorlarının içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olmak için anlamsal olarak alakalı kelimeler kullanmanızdır.

Ana anahtar kelimenizi ilk paragrafta bir kez ve son paragrafta tekrar kullanın. Ve mantıklı olduğu içerikte kullanın.

 • Online Ücretsiz Anahtar Kelime Yoğunluğu Hesaplama Aracı

ADD Me Tool

Her blog yayınına benzersiz ve alakalı bir meta açıklama eklemelisiniz.

Yine, meta açıklamasında hedefli kullanım anahtar kelimenizi kullanmalısınız. SEO’nun bir çok meta tanımının doğru olmadığına inandığım bir sıralama faktörü olmadığını savunuyorum. Optimize edilmiş meta açıklamalar ve sıralama ile harika bir ilişki gördüm.

Arama motorları anahtar kelimeleri alırken, kullanıcıların yayını tıklaması da önemlidir. Makul anlamlı ve yayınınızla ilgili kullanıcı dostu meta açıklamalar yazmanız gerekir.

Meta anahtar kelimelerle ilgili olarak Google, bu anahtar kelimelerle ilgilenmediklerini açıkça belirtmiştir. Ancak Bing gibi bazı arama motorları yine de biraz ilgilenebilir.

Görüntü optimizasyonu, görüntü aramalarından trafik çekmede çok yardımcı olur.

“Resim başlığı” ve “alternatif metin” içindeki anahtar kelimeler, blog yayınınızın daha odaklanmış ve hedeflenmiş olmasına yardımcı olur.

Yüklemeden önce resme anlamlı bir ad verdiğinizden emin olun. WordPress sayfasına veya makaleye resim ekledikten sonra alternatif metin ekleyin.

8. Yazı Başına Kelime Sayısı

Çok fazla kelime içermeyen blog gönderileri genellikle arama motorlarında iyi performans göstermez. Çünkü genellikle “daha ​​az bilgilendirici” olarak görülürler.

Tabii ki, istisnalar vardır, ancak genel bir bilgiye dayalı blog için, en az 1300 kelimelik mesajlar oluşturmak yeni standarttır.  

İyi araştırılmış ve aşırı bilgilendirici olmak, yeterli bilgi vermekten her zaman daha iyidir. Bu, özellikle rekabet gücü yüksek anahtar kelimeleri hedefliyorsanız geçerlidir.

Hedef Anahtar Kelimenizi ve optimize etmek istediğiniz konumu girin.

Şimdi, bir sonraki sayfada, hedef anahtar kelimeniz için boşta kelime sınırını şu şekilde bulacaksınız:

Sıralamaya çalıştığınız bir makale için kelime sınırını bulmanın en iyi yolu budur.

Öneri: Hedef anahtar kelimeniz için diğer yayınları analiz edin ve kaç kelimeye sahip olduklarını görün. 

9. Şema Ekle

Bu rakiplerinizi geride bırakmak için kullanabileceğiniz Sayfa SEO tekniği azdır. Şema (Yapılandırılmış veriler) ekleyerek, arama motorunun içeriğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olursunuz.

Örneğin, telefon numaranızın ve e-posta adresinizin altbilgide bulunması ziyaretçileriniz için kesinlikle değerlidir, ancak arama motoru bunu anlamıyor olabilir.

Şemayı kullanarak, alaka düzeyine bağlam verirsiniz.

Basit bir örnek, arama motorunda gördüğünüz yıldız derecelendirmeleridir (inceleme). Aşağıdaki örneğe bakın:

SSS şeması en yeni şema türlerinden biridir ve içerik sıralamanızı önemli ölçüde artırmanıza yardımcı olabilir.

10. Dahili Bağlama

Blog yazılarının birbirine bağlanması, blog okuyucularınızın blogunuzda daha fazla zaman geçirmesine yardımcı olur ve ayrıca sayfa sıralamasını sitenizin diğer sayfalarına geçirmeye yardımcı olur.

Bağlantı kurarken, bir anahtar kelimeyi bağlantı metni olarak kullanmayı deneyin, ancak aşırıya kaçmamaya dikkat edin.

Orijinal gönderiyle ilgili dahili bağlantılar, arama motorlarına içerikte gösterilenden daha fazla bilgi sağladığınızı gösterir.

Bağlantı metninin + dahili bağlantının iyi bir kombinasyonu, bağlantı suyunu bir sayfadan diğerine geçirmeye yardımcı olacaktır.

Ancak, birbirine bağlantınızın alakalı ve gerekli olduğundan emin olun.

11. Harici Bağlama

Kendi blog yazılarınıza bağlantı vermenin yanı sıra, harici web sitelerine de bağlantı vermek harika bir fikirdir. Yine, bunu yalnızca harici web sitesindeki bilgiler yayınınızdaki bilgilerle ilgiliyse yapın.

Harici web sitelerine bağlantı verirken, yalnızca güvenilir web sitelerine bağlantı vermelisiniz Ve bir web sitesinin otoritesi veya popülaritesi hakkında şüpheleriniz varsa , bağlantı suyunu potansiyel olarak kötü sitelere geçirmekten kaçınmak için bir nofollow etiketi kullanabilirsiniz.

Güvenilir web siteleri için dofollow bağlantıları ve daha az güvenilir olanlar için nofollow bağlantıları kullanmalısınız.

Ancak Wikipedia, CNN veya nişinizdeki büyük bir oyuncu gibi yetkili bir yerde sadece güvenilir olmakla kalmayacak, aynı zamanda okuyucularınızın seveceği alakalı içeriğe sahip olacaklar.

Bu, sitenizin daha güvenilir görünmesini sağlayacaktır.

12. İlgi Çekici İçerik Yazma

İlgi çekici içerikler yazmalısınız.

Düşük kaliteli içerik ve “hile” arama motorlarıyla uğraşmaya çalışıyorsanız, kesinlikle başarısız olursunuz.

Yayınınız, söz konusu anahtar kelime için eksiksiz bir kılavuz olmalıdır. Kitlenizi onlar için uygun bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz. Okuyucularınıza sorular sormayı ve cevaplamayı deneyin. Ne okumak istediklerini anlayın ve bunu yazın.

İlgi çekici içerik yazamıyorsanız, kullanıcılar blogunuzda fazla zaman geçirmeyecek, hemen çıkma oranınız artacak ve sıralamalarınız düşecektir.

2020 için Sayfa İçi SEO Kontrol Listesi:

İşte arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için mümkün olan her şeyi yaptığınızdan emin olmak için kullanabileceğiniz bir kontrol listesi.

Anahtar kelime yerleştirme İpuçları:
 • Başlığında anahtar kelime.
 • Kalıcı bağlantıdaki anahtar kelime.
 • İlk 100 kelimedeki anahtar kelime.
 • İmage alt etiketindeki anahtar kelime.
 • Gövde içinde LSI anahtar kelimeleri kullanın ( alakalı anahtar kelimeleri bulmak için SEMRush kullanın).
 • H2 veya H3’te LSI anahtar sözcüğünü kullanın.

Sayfa İçi SEO Sıralama Faktörleri 2020:

 • Tüm kalıcı kelimeleri kalıcı bağlantıdan kaldır.
 • Multimedya ekleyin (video, slaytlar, Infographics ).
 • Yukarıda belirtilen Sayfa İçi SEO araçlarını kullanarak boş kelime sınırını bulun.
 • Yüklemeden önce görüntüleri optimize edin (sıkıştırın ve yeniden boyutlandırın).
 • Sayfa yükleme hızını optimize edin.
 • 65 karakterden daha az bir meta başlık oluşturun.
 • 158 karakterden daha az bir meta açıklama oluşturun. (Bu, 2020 için yeni bir meta açıklama sınırıdır)
 • İlgili makalelere dahili bağlantılar.
 • Alakalı yüksek kaliteli sitelere giden bağlantılar.
 • Ekmek Kırıntılarını Kullan
 • SSS Şemasını Kullan

Blog yayınlarını optimize etmeye yönelik ipuçlarınız nelerdir? Aşağıdaki yorumlarda benimle paylaşın!

Bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşmayı unutmayın!

Leave a Reply