John F. Kennedy

GENEL

Bu büyük ulusun hayatında, birkaç cumhurbaşkanı, diğerlerinden bile daha fazla gerçekten tarihi ve unutulmaz olarak paketten çıktı. Tabii ki, kurucu babaların neslinden gelen başkanlar, George Washington ve Thomas Jefferson da dahil olmak üzere bu tasarıya kesinlikle uyuyor. 

Ve büyük kriz zamanlarında ülkeye hizmet eden cumhurbaşkanları da hafızasında derinden onurlandırılıyor. Ancak son anılarda, muhtemelen John F. Kennedy’ninki kadar saygı ve hayranlık duyguları uyandıran başka bir başkan yoktur.

Kennedy

Kennedy, Amerikan halkının kalbini, daha önce veya sonra başkanlarda benzersiz olan bir şekilde ele geçirmiş gibiydi. Bunun bir kısmı, ülkenin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olduğunda içinde bulunduğu tarihteki dönem olabilir. 

1950 ile 1970 arasındaki tarihi zaman, şimdi “baby boomers” olarak bilinen en büyük genç neslinin yaşlanmaya başladığı bir dönemdi. Onlarla birlikte yeni bir gençlik hareketi, bir iyimserlik duygusu, bir “yapabilirim” tavrı ve bir ölçüde devrim duygusu getirdi. 

Olayları görmenin yeni yollarını, gelecek için yeni bir vizyon ve yeni liderlik arıyorlardı ve John F. Kennedy bu liderliği sağlamak için günün mükemmel adamıydı.

Kennedy’nin başkanlığı hakkında pek çok şey bir romantizm aurasına ve neredeyse bir peri masalı heyecanına sahiptir. Aile mülklerinin “Camelot” adını vermesinden, halkın çarpıcı güzellikteki başkan çifti Jack ve Jacqueline Kennedy ile yaşadığı aşk ilişkisine kadar. 

Bu sihir dokunuşu, yaptığı her şeye ve ailesindeki hemen hemen herkese, aynı zamanda putlaştırılmış ve neredeyse kesin olarak başkan olarak hizmet edecek olan Robert da dahil herkesi kapsıyordu.

Ancak bu, Kennedy’nin olağanüstü bir lider olmadığı anlamına gelmiyordu. Ciddi zorluklarla karşılaştı. Küba Füze Krizi, nükleer bir Rusya ile nükleer Amerika arasındaki tarihte şimdiye kadar meydana gelen en korkutucu çıkışlardan biri olabilir. 

Rusya’nın Küba’da üsler kurmaya ve onları o korkunç silahlarla silahlandırmaya başladığı anlaşıldığında, zayıf bir başkanın zamanı değildi. 

Rusya

Rusya, Kennedy’ye zorbalık yapabilseydi ya da genç başkanı sindirebilseydi ve bu füzeleri Küba’ya koyabilseydi, soğuk savaşın sonucunun başarıdan çok başarısızlık olacağı kesindir. 

Ancak Kennedy’ye zorbalık veya gözdağı verilmedi ve ofisinin gücünü kullanarak Kennedy, tüm Amerikalıların önünde durdu ve Rusları bu füzeleri kaldırmaya zorladı.

Ancak Kennedy yönetiminin tek büyük başarısı bu değildi. Bir ulusa ilham vermek için büyük bir vizyona ve yeteneğe sahip olan bir lideri, John F. Kennedy’den başka hiç kimsenin ulusun görüşlerini aya dikmek için yapamayacağı gibi, gerekiyordu. 

Ancak Kennedy bu arzuyu ve halkının yüreğine bu yüksek çağrıları koydu ve millet, sonunda adamın aya çıktığını görmek için toplandı ve “Bu insanlık için bir adım, insanlık için dev bir sıçrama” dedi. 

Bu, Amerikan tarihinin en gurur verici günlerinden biriydi ve bize bu tür bir büyüklüğe ilham veren de Kennedy idi.

John F. Kennedy’nin hayatı ve liderliği

John F. Kennedy’nin hayatı ve liderliği, bir neslin iyimserliğini ve gençlik coşkusunu mükemmel bir şekilde örneklediği kadar, trajik görevi de ülkeyi sonsuza dek değiştirdi. 

Lee Harvey Oswald’ın Amerika’nın sevgili başkanını vurduğu 22 Kasım 1963’ün o üzücü gününde, Amerikalıların kalpleri sonsuza dek değişti.

Okul çağındaki çocuklardan büyükbabalara kadar o dönemde hayatta olan hemen herkesin haberi duyduğunda nerede olduklarını hatırladığı o günlerden biriydi. 

Bu büyük lideri dinlendirdiğimizden beri, başkanlık hiçbir zaman eskisi gibi olmadı. Amerikalılar başkanlarına her zaman saygı duyacak olsa da, Beyaz Saray’daki adama duyulan hayranlık sonsuza dek ortadan kalktı. 

Ama kaybolmayan şey, bir nesle ve bir millete büyüklüğü dört gözle beklemesi için ilham veren ve 1961’deki açılış konuşmasının ünlü sözleriyle, John F. Kennedy’nin süregelen hayranlığı oldu…

“Ülkene sorma. sizin için yapabilir, ülken için ne yapabileceğinizi sorun. “

Leave a Reply