Kara Tarih Ayı

GENEL

Ekim, İngiltere’de Siyahların Tarihi Ayıdır. Etkinlik, siyahların başarılarını tanır ve insanları siyahların tarihi hakkında eğitir.

Giriş

Dünyamızın tarihi bir göç, çeşitlilik, imparatorluk ve aidiyet hikayesidir. Ancak bu konular okullarda genellikle öğretilmemektedir.

 Kara Tarih Ayı, tarihimizi tamamen ve adil bir şekilde öğretmekle ilgilidir ve sadece ona tek bir açıdan bakmakla kalmaz. 

Siyahi Tarih Ayı, siyahların başarılarının ve hikayelerinin göz ardı edilmemesini sağlayarak ırkçılığa meydan okuyor ve anlayışı teşvik ediyor.

Siyahi Tarih Ayının kökenleri

Siyahi Tarih Ayı fikri, ABD’de Carter G Woodson’un çalışmasıyla başladı. Harika bir tarihçiydi ve 1912’de Harvard Üniversitesi’nden doktora derecesi alan ikinci Afrika kökenli Amerikalı oldu. 

Köleleştirilmiş insanların oğluydu ve halkının Amerikan tarihindeki rolünün nasıl göz ardı edildiğini gördü. 

Siyahi tarihin Afrika halkının torunlarına bir gurur ve kimlik duygusu vermek ve onları daha geniş bir toplumda korumak için gerekli olduğuna inandığı için ‘Zenci Tarih Haftası’nı başlattı. 

İngiltere’de Siyahi Tarih Ayı

İngiltere’de Siyah Tarih Ayı ilk kez 1987’de kutlandı. Bir meslektaşının oğlunun ona ‘Anne, neden beyaz olamıyorum?’ Addai Sebo, genç çocuğun özgüven eksikliğini ve düşük kimlik duygusunu öğrendiği için üzgündü. 

Bu nedenle, Afrika ve Afro-Karayip kökenli insanların tarihlerini ve kültürlerini olumlu bir şekilde öğreterek gurur duymalarını teşvik etmek için bir etkinlik düzenlendi.

Kara tarih, güncel protestolar ve tarihi heykeller

Mayıs 2020’de ABD’de George Floyd’un öldürülmesinin ardından, ırksal adalet için Black Lives Matter protestolarına büyük uluslararası destek geldi. 

İnsanlar toplumumuzdaki – eğitim, siyaset ve adalet sistemlerimizde – ırkçılık ve onu nasıl durdurabileceğimiz hakkında konuşmak istiyorlar. Bu değişimin bir kısmı, kendimizi ve başkalarını tarih hakkında nasıl eğittiğimizi düşünmeyi içerir. 

Haziran 2020’de, Birleşik Krallık’taki ırkçılık karşıtı protestocular, köleleştirilmiş insanları alıp satan Edward Colston’un heykelini indirdiler ve Bristol Limanı’nda suya itti. 

Bazıları bunun gibi eylemlerin tarihimizi mahvettiğini söylüyor. Diğerleri, protestocuların aslında tarihi öğretmeye yardımcı olduğunu iddia ediyor – 84.000 köleleştirilmiş kişiyi Afrika’dan Amerika’ya götüren, 19.000’i gemilerinde ölmek üzere olan bir adamın çirkin hikayesi.

Tüm yıl boyunca siyah tarih

Siyah Müfredat, siyah İngiliz tarihinin Birleşik Krallık okullarında öğretilmesini isteyen gençler tarafından başlatılan bir gruptur. 

İmparatorluk, hareket ve göç hakkında bilgi edinmenin gençlerin kimlik duygusu oluşturmasına ve sosyal uyumu geliştirmesine yardımcı olduğunu söylüyorlar. 

Siyah tarih, İngiliz tarihinin merkezi bir parçasıdır ve çeşitliliği anlamak ve ırkçılıkla savaşmak için bu tarihi öğrenmek gereklidir. Siyah Müfredat ve buna benzer gruplar Birleşik Krallık hükümetinden siyahi geçmişi sadece Ekim ayında değil tüm yıl boyunca derslere dahil etmesini istiyor. 

Bu, öğrencilerin kendileriyle alakalı ve onlara olumlu bir aidiyet duygusu veren dersler almasını sağlayacaktır. 

Leave a Reply