Karnaval

GENEL

Karnaval, dünyanın birçok ülkesinde farklı şekillerde kutlanan yıllık bir festivaldir. Dünyanın en ünlü karnavallarından bazıları Rio de Janeiro, Brezilya, New Orleans, ABD ve Venedik, İtalya’da düzenleniyor. 

Bunlarda ve duymamış olabileceğiniz başka bir karnavalda neler olduğunu öğrenin.

Karnaval ne anlama geliyor?

Karnaval, genellikle Lent’ten hemen önce, Şubat veya Mart aylarında birkaç gün içinde gerçekleşen bir festivaldir.

 Geleneksel olarak birçok insan Lent sırasında oruç tuttuğundan, et, şeker veya diğer yiyecek ve içeceklerden vazgeçerek, karnaval bu ikramların son kez tadını çıkarmak için bir fırsattır. 

Sokaklarda müzik ve dansla kutlama ve parti zamanı. Bazı insanlar karnavalın aslında Hristiyanların Hristiyan döneminden daha eski olduğuna ve Satürnali’nin Roma festivali olarak başladığına inanıyor.

New Orleans

Dünyanın en ünlü karnavallarından biri ABD’nin New Orleans şehrinde. Fransızcada ‘Fat Tuesday’ anlamına gelen Mardi Gras, insanların geleneksel olarak Lent orucuna başlamadan önce tüm yağı yedikleri gündür. 

New Orleans

New Orleans’taki kutlama, her gün bir geçit töreni ile yaklaşık iki hafta sürer. ‘Krewes’ adı verilen insan grupları, özel kostümler giyer ve süslü şamandıralarda gezer. İzleyenlere küçük hediyeler, özellikle de boncuk dizileri atarlar. 

Ayrıca birçok top, özellikle de maskeli toplar var. Mardi Gras turistler arasında çok popülerdir ve her yıl bir milyondan fazla insanın kutlamalara katılmak için ziyaret ettiği tahmin edilmektedir.

Rio de Janeiro

Brezilya Rio de Janeiro’daki karnaval, her gün yaklaşık iki milyon insanın sokaklarda kutlamasıyla dünyanın en büyüğü olarak kabul ediliyor. 

Rio de Janeiro

Rio Karnavalı, samba müziği ve muhteşem kostümleri ve şamandıraları ile ünlüdür. 1984’te hükümet, karnavala, insanların geçit törenlerini görmek için bilet satın alabilecekleri Sambadrome adlı özel bir stadyum vermeye karar verdi. 

Bununla birlikte, şehrin her yerinde hala çok sayıda sokak partisi ve geçit töreni düzenleniyor.

Geçit törenleri bir tür yarışmadır ve samba ‘okulları’ veya grupları kostümleri, dansları, şamandıraları ve müzikleri üzerinden değerlendirilir. 

Bazı samba okulları hazırlıklarına milyonlarca dolar harcıyor, ancak karnavalın bilet satışlarından ve reklamlardan 40 milyon doları aştığı tahmin ediliyor.

Venedik

Venedik Karnavalı çok daha sessiz bir kutlamadır, ancak esas olarak insanların taktığı güzel maskeler nedeniyle hala çok ünlüdür. Geleneksel olarak maskeler altın, mücevher ve tüylerle elle yapılır ve dekore edilir. 

Venedik

En güzel maske için bir yarışma var ve birçok maskeli balo ve diğer kutlamalar var.

St Mark’s Meydanı’nda geleneksel oyunları izleyebileceğiniz bir açık hava tiyatrosu var ve ayrıca klasik müzik konserleri de var. Sokaklar çok dar olduğu için şehrin kanallarından geçen teknelerde mum ışığında geçit törenleri yapılıyor.

 Şehirde dolaşan maskeli ve kostümlü tüm insanları izlemek, zaman içinde 18. yüzyıla geri adım atmış gibi hissettiriyor.

Binche

Belçika Binche’deki karnaval diğerleri kadar ünlü değil, ancak en uzun geçmişe sahip olabilir. 14. yüzyıla kadar uzanıyor. ‘Gilles’ adı verilen 1000 kadar erkek ve erkek çocuk, maskeler, kostümler ve tahta ayakkabılarla giyiniyor. 

Ayrıca 90 cm uzunluğa kadar çok uzun tüylü şapkalar giyerler. Gilles sokaklarda dans eder ve kalabalığa portakal fırlatır. 

Bu bazen kazalara ve camların kırılmasına neden olabilir, ancak bir portakalın çarpması durumunda iyi şanslar olması beklenir.

Tüm dünyada karnaval, arkadaşlarınız ve ailenizle kutlama yapma ve iyi vakit geçirme zamanıdır. Bu yılı kutluyorsanız harika bir karnaval geçirin!

Leave a Reply