Nevruz

GENEL

Nevruz, İran, Orta Asya ve ötesinde önemli bir festivaldir. İnsanların İran Yeni Yılını nasıl kutladığını öğrenmek için okumaya devam edin.

Nevruz nedir?

Nevruz, Farsça’da ‘yeni gün’ anlamına gelir ve İran’da yılın en önemli bayramıdır. Aynı zamanda Orta Doğu, Orta Asya, Güney Asya, Balkanlar ve Doğu Afrika’daki bir dizi başka ülkede de kutlanıyor ve en az 3.000 yıl öncesine dayanıyor. 

Tatil, kutlandığı binlerce yılda değişti ve farklı bölgeler, farklı gelenekleri korumuş veya geliştirmiş ve yenilerini eklemiştir. Ancak gözlemlendiği her yerde, yeniden doğuş ve yenilenmenin orijinal mesajını kutluyor.

Ne zaman kutlanır?

Nevruz, gece ve gündüz eşit uzunlukta olduğunda bahar ekinoksunu işaretler. Bu genellikle 20 veya 21 Mart’ta olur. Kuzey yarımkürede kışın bahara dönüştüğü gün ve yeni bir başlangıç ​​gibi hissettiriyor. 

İran’da bunu dört günlük resmi tatiller izliyor ve okullar ve üniversiteler iki haftalığına kapanıyor.  

İnsanlar Nevruz’a nasıl hazırlanıyor?

İnsanlar kutlamalara haftalar öncesinden hazırlıklarına başlıyor. Halılar, pencereler ve perdeler dahil evlerini baştan aşağı temizlerler. Ailedeki herkes yardım ediyor. 

Kırılan her şey tamir edilir veya değiştirilir ve ev çiçeklerle süslenir. Bu bahar temizliğini yaparak, insanlar bir önceki yıla ait kötü şeyleri temizler ve yeni yılda daha iyi şeylerin gelmesine hazırlanır.

İnsanlar evlerinde yedi sembolik yiyecek ve baharatla küçük tabaklar koydukları özel bir masa hazırlarlar. 

Bu yiyeceklerin isimleri Farsçada ‘s’ harfiyle başlar ve bu nedenle tabloya ‘yedi s’ ( orta-görülen ) denir . 

Yemeklerde genellikle buğday veya fasulye filizi ( sabze ), sirke ( serke ), elma ( sib ), sarımsak ( efendim ), samanu adı verilen buğday bazlı bir puding , sumak adı verilen kırmızı bir baharat ve bir çeşit yabani zeytin olan senjed bulunur.

Bölgede yaygındır. Diğer sembolik nesneler arasında Japon balığı, boyalı yumurtalar, mumlar ve bir ayna sayılabilir.  Hayatı, sevgiyi, sağlığı ve refahı sembolize eder.

Nasıl kutlanır?

Ateş kutlamaların önemli bir bölümünü oluşturur ve Nevruz’dan önceki haftalarda dört salı günü sokaklarda şenlik ateşleri yapılır ve yakılır. 

Ateş kutlamaları

Geçen Salı günü, insanlar yeni yılda sağlık ve iyi şanslar getireceğine inanılan bu yangınların üstünden atlamayı içeren Ateş Festivali’ni ( Chaharshanbe Suri ) izliyor .

İranlılar Nevruz gecesini aileleriyle geçirirler. Geleneksel yılbaşı yemeği pilav ve otlu beyaz balıktır. Birçok aile , yeni yılı kutlamak için çocuklara para hediyesi ( eidi denir ) verir. 

İnsanlar genellikle birbirlerinin evlerini ziyaret eder ve her zaman geleneksel hediyeler getirir.  

İnsanlar sokakta da kutlama yapar. Geleneksel şiir, şarkı ve dans kutlamalarda kilit rol oynar ve insanlar gösterileri izlemek ve katılmak için sokakları doldurur. 

Geleneksel sporlar da popülerdir. Genellikle ata binme veya güreş içerirler.

Bittiğinde? 

Nevruz’dan sonra on üçüncü gün, insanların geleneksel olarak günü dışarıda piknik yaparak geçirdiği şenlikler sona erer. 

Kırsal bölge tatilin son gününü yiyen, dans eden, şarkı söyleyen ve eğlenen ailelerle doludur.

Leave a Reply