Noel

GENEL

Noel Baba, peri ışıkları ve en iyi pop şarkıları için yılın zamanı. İngiltere’de Noel’in temel unsurları nelerdir?

Aile, arkadaşlar ve sevimsiz Noel müziği için yılın bu zamanı. Çoğu insan için Noel oldukça basittir (eski bir pop şarkısının dediği gibi) ‘yılın en güzel zamanı’. Diğerleri için kötü tadı olan yorucu bir egzersizdir. Öyleyse bir İngiliz Noel’i neyi içerir?

Özel günler

Noel, birkaç gün süren bir kutlamadır. Birleşik Krallık’ta ve diğer birçok ülkede, ana kutlama Noel Günü’nde (25 Aralık) gerçekleşir. Tatilin Hıristiyan kökenlerinden bu gün, İsa Mesih’in doğumuna işaret ediyor. 

Noel Arifesi (24 Aralık), son dakika alışverişi ve hazırlıkları, hediye paketi ve belki de barda bir içki içmenin zamanıdır. Diğerleri büyük gün için evde yemek hazırlayacaklar ya da Noel Günü’nü karşılamak için gece yarısı kilise ayininde olacaklar. 

Boxing Day (26 Aralık) aynı zamanda Birleşik Krallık’ta ulusal bir bayramdır – birçokları için bir gün önce çok fazla yemek yedikten sonra iyileşmek için gereklidir! Mağazalar genellikle Noel’in Ertesi gününde açılır ve Noel sonrası büyük satışlar başlar.

Dekorasyonlar

Büyük şehirlerden küçük köylere, Aralık ayı renkli ışıklar, kırmızı kurdeleler ve gülümseyen Noel Baba yüzleriyle kaplı binalar ve sokakları görüyor. 

İnsanlar ayrıca Noel dönemi için evlerini (ve bazen bahçelerini) dekore ederler. En ünlü dekorasyon elbette Noel ağacıdır – küçük parlak süslemeler ve peri ışıklarıyla kaplı bir çam ağacı. Bazı insanlar evlerine bir doğum sahnesi koyarlar. 

Bu, İsa’nın Beytüllahim’deki doğumunu temsil eden küçük figürlerin bir koleksiyonudur. 

Aile ve arkadaşlar

Noel, sevdiğiniz insanlarla birlikte olma zamanıdır. Genellikle bu, ebeveynler, kardeşler, kuzenler, eski arkadaşlar vb. İle birlikte olmak için memleketinize seyahat etmeyi içerir.

Bazı haneler için, yılın tüm ailenin bir arada olduğu tek zamandır. Birleşik Krallık’ta bu genellikle sohbet, bir fincan çay ve birlikte Noel filmleri izleme zamanıdır. 

Bununla birlikte, ara sıra aile gerginliğine de yol açabilir. Ama endişelenme: herkesin rahatlamasına yardımcı olacak pek çok inanılmaz neşeli pop şarkısı var!

Gıda

Noel yemekleri hane halkına göre değişir, ancak Birleşik Krallık’ta en yaygın Noel yemeği sebze ve patates ile kavrulmuş hindidir. Buna, doldurma (ekmek, soğan ve otlarla yapılır) ve battaniyeye (domuz pastırması veya hamur işine sarılmış sosisler) domuzlar eşlik edebilir. 

Ve tabii ki, lezzetli kıymalı turtalar – içinde meyveli küçük tatlı kekler. Elbette, biri sizin için yemek yapıyorsa harika. Aşçı iseniz, geniş aile akşam yemeğine gelmeye başladığında kendinizi biraz baskı altında hissedebilirsiniz!

Hediyeler

Noel, perakendeciler için kesinlikle yılın en güzel zamanı! Noel’den önceki günler ve haftalar, çılgın hediye alışverişiyle karakterizedir. Pek çok arkadaş grubu veya iş arkadaşı bir ‘Gizli Noel Baba’ grubuna katılır. 

Bu, her bir kişinin gruptaki diğer bir kişi için küçük bir hediye aldığı, ancak verenin kimliği asla açığa çıkmadığı yerdir. 

Birçok ülkede Noel Arifesi, çocukların evlerini ziyaret etmeden önce erken yatmaları için bir gecedir, kırmızı kostümlü sihirli bir adam evdeki tüm çocuklara hediyeler bırakır.

Partiler

Aile veya arkadaşlarla evde akşam yemeği dışında, Noel aynı zamanda parti zamanıdır. Okulda çocuklar genellikle bir Noel tiyatrosu gösterisi yaparlar veya bir konserde Noel şarkıları söylerler, ardından tatlılar ve keklerle bir parti verirler. 

Yetişkinler için çoğu işyerinde genellikle Noel ‘işi’ vardır. Bu, bir restoranda bir akşam yemeği veya bir barda sadece birkaç içki olabilir. 

İş yeri partilerinde, insanların tavandan asılan özel bir bitki olan ökse otunun altında birçok romantizm başladı. Ökse otunun altında biriyle karşılaşırsanız, gelenek o kişiyi öpmektir. 

Noel’i nasıl kutlarsan kutlarsın, çoğu kişi için eğlenme ve sevdiğin insanlarla vakit geçirme zamanı. Plastik süslemeler ve neon Noel Baba yüzleri bazı insanlar tarafından kötü olarak değerlendirilebilir, ancak onlar olmadan Noel olmazdı.

Leave a Reply