Pablo Alboran

DgD GENEL MÜZİK

31 Mayıs 1989 Malaga doğumlu olan sanatçı aynı zamanda söz yazarlığı da yapmaktadır. Müzik hayatı, evinde kaydettiği videoları Youtube’da paylaşması ile başladı ve yüklediği klipler bir milyon kişi tarafından izlendi.

Müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda başladı. O yıllarda piyano, klasik gitar, akustik gitar, flamenko gitar gibi müzik aletlerini çalmaya başladı. Sonraları ise Malaga ve Madrid’de profesyonel müzisyenlerden şarkı söyleme ve enstrüman çalma üzerine dersler alarak kendini geliştirdi. 12 yaşındayken on yıl sonra albümünde de yer vereceği Amor De Barrio ve Desencuentro şarkılarını besteledi. İlk kez Málaga’da bir restoranda bir flamenko grubuyla sahneye çıktı.

https://gfycat.com/pl/gorgeousantiqueinvisiblerail-pablo-alboran-quien

Pablo ALBORAN QUİEN Şarkısı Sözleri No te atrevas a decir te quiero
No te atrevas a decir que fue todo un sueño
Una sola mirada te basta
Para matarme y enviarme al infiernoQuién abrirá la puerta hoy
Para ver salir el sol
Sin que lo apague el dolor
Que me dejó aquella obsesiónDe tu corazón con mi corazón
De mis manos temblorosas arañando el colchón
Quién va a quererme soportar
Y entender mi mal humor
Si te digo la verdad no quiero verme soloMe conformo con no verte nunca
Me conformo si ya no haces parte de mi vida
Te ha bastado una noche con otro
Para echarme la arena en los ojosQuién abrirá la puerta hoy
Para ver salir el sol
Sin que lo apague el dolor
Que me dejó aquella obsesiónDe tu corazón con mi corazón
De mis manos temblorosas arañando el colchón
Quién va a quererme soportar
Y entender mi mal humor
Si te digo la verdad
No quiero verme soloQuién abrirá la puerta hoy
Para ver salir el sol
Sin que lo apague el dolor
Que me dejó aquella obsesiónDe tu corazón con mi corazón
De mis manos temblorosas arañando el colchón
Quién va a quererme soportar
Y entender mi mal humor
Si te digo la verdad no quiero verme solo

Youtube kanalından yayınladığı videolar ile tanınmaya başladı. İlk videosu iki milyondan fazla izlendi. İlk single olan Solamente Tú, İspanya ve Latin Amerika’da 180 milyondan fazla izlenerek büyük bir başarıya imza attı. İki yıl sonra yapımcı Manuel İllan ile tanıştı. Diana Navarro’nun Déjame De Volverme Loca isimli şarkısına taslak kayıt çekildi. Tüm beğenileri üzerine topladı ve pek çok sanatçı tarafından ilgi gördü. Şarkıcı Kelly ROWLAND  ve yeteneğine hayran kalıp sosyal medya aracılığıyla tanınmasına katkı sağladı. 2010 Ekim ayının ilk yarısında ilk single Solamente Tú, dijital satışa sunuldu.

1 Şubat 2011’de kendi ismini taşıyan ilk albümünü (Pablo Alborán) yayınladı. Mayıs ayında ise İspanya’dan Latin Amerika ülkelerine uzanan albüm turuna başladı. Bu esnada akustik şarkılardan oluşan canlı albüm hazırlıklarına başlandı. Portekizli şarkıcı Carminho ile yaptığı düet Perdoname (Beni Affet) bu albümün ilk şarkısıydı. 9 Aralık 2011’de kazandığı Top 40 En Yeni Sanatçı Ödülü kariyerinin ilk ödülü olmuş oldu. 2011 ve 2012’de kulüplerde ve tiyatrolarda büyük seyirci toplulukları karşısında sahne almaya devam etti. 2012’nin sonlarına doğru yeni albümü Tanto (Bu Kadar) yayınlandı ve çıkar çıkmaz İspanya’da listelerde birinci sıraya yerleşti. 2013’ten itibaren Almeria, Madrid, Barcelone, Lizbon gibi şehirlerde turlara başladı. Turlar Arjantin, Meksika, ABD gibi ülkelerde devam etti. Tanto İspanya’da en çok satılan albüm oldu.

2013’te Vina del Mar’a jüri olarak katıldı. Meksikalı sanatçılar Jesse&Joy ile La De La Mala Suerte ve Donde Está El Amor (Aşk Nerede) isimli iki şarkıya imza attı. 2014’te ise Terral (Açık Deniz) isimli albümü çıktı. 2015 yılında da bu albümün dokuz ay süren yirmiden fazla ülkede yaklaşık seksen konserden oluşan turuna başlandı. Bu esnada da ikinci canlı albüm olan Tour Terral-Tres Noches En Las Ventas yayınlandı.

Daha sonra ise İspanyol besteci Lucas Vidal ile başrollerinde Mario Casas, Berta Vazquez, Adriana Ugarte’nin yer aldığı Palmeras En La Nieve filminin şarkısı kaydedildi. Bu şarkı 2016’da İspanya Sanat ve Bilim Akademisi tarafından düzenlenen Goya Ödülleri’nde en orijinal şarkı seçildi. 2016 yılında da Vina Del Mar Festivali’ni kazanmıştır.

Leave a Reply