Pankek günü

GENEL

Gözleme Günü, her yıl farklı bir tarihte ve İngiltere’ye özgü bir kutlamadır. Metni okuyun ve İngilizlerin neden kreplerle kutlama yaptığını öğrenin.

Amerikalılar, İngilizlerin krep kutlamalarında özel bir gün geçirdiklerini duyunca şaşırırlar. Sonuçta, Amerikan krepleri tipik bir kahvaltı veya brunch yemeğidir. 

Bununla birlikte, Birleşik Krallık’taki krepler Amerikan kreplerinden çok daha incedir çünkü kabartma tozu kullanmazlar, bu yüzden yağlı ve kabarık değildirler ve bunun yerine daha çok Fransız kreplerine benzerler.

 Neden krep?

Gözleme Günü aslında Paskalya Pazarından 40 gün önce gerçekleşen ve Lent’in başlangıcını işaret eden Salı günü Shrove için başka bir isimdir. 

Diğer bazı ülkelerde bu güne Mardi Gras veya Fat Tuesday denir, çünkü insanlar Lent için 40 günlük dini oruç tutmaya başlamadan önce son kez tüm iyi şeyleri yedikleri zamandır. 

Süt, yumurta ve yağ veya tereyağı bugünlerde özel görünmeyebilir, ancak yüzlerce yıl önce bunlar, temel bir un ve su tarifini daha zengin bir şeye dönüştürmenin birkaç yolundan biriydi.

Gözleme çanı 

İnsanlar, Perhiz’den önceki tüm yumurtalarını ve yağlarını kullanmanın yanı sıra, günahlarını bir rahibe itiraf etmek için kiliseye de giderlerdi. 

İnsanlara lüks malzemelerini pişirmelerini ve günah çıkarmaya gitmelerini hatırlatmak için sabah saat 11 civarında bir zil çalıyordu. Bu çan pankek çanı olarak tanındı. 

Buckinghamshire’daki Olney’de kasaba, 1445’te bir kadının krep yaparken zili duymasıyla başlayan bir gelenekle kutlanır. Günah çıkarmak için zamanında kiliseye gitmek için evden dışarı fırladı ve hala içinde krep olan sıcak tavayı tutuyordu. 

Koşarken yanmaması için krepini defalarca çevirmek için fırlattı. Bugün Olney’de ve İngiltere’nin diğer bazı kasabalarında, yarışçıların hepsinin koştuğu ve caddeden krep attığı krep yarışları yapılıyor.

Rakamlarla Gözleme Günü

Ortalama olarak, İngilizler Krep Günü’nde kişi başına iki krep yiyor (pek çok insan en az üç veya dört tane olacak), bu da bir günde 117 milyon krep yeneceği anlamına geliyor. 

Normal bir günde, İngilizler günde 30 milyon yumurta yiyorlar, ancak 52 milyon yumurta ve 93’den fazla olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek kadar süt olan Gözleme Günü’nde. 

Bazı insanlar kreplerine çikolata sürülebilir veya şurup koyabilirken, açık ara en popüler sos limon suyu ve şekerdir. Ancak keklerin üzerine koyduğunuz ince beyaz şeker yerine İngilizler çaylarına koydukları şekerin aynısını kullanıyor. 

Bugün İngiliz usulü krep yapmayı denemek istiyorsanız, işte basit bir tarif:

Yemek tarifi

Yaklaşık 12 krep yapmak için ihtiyacınız olan:

100 gr sade un
2 büyük yumurta
300 ml süt
15 ml sıvı yağ, ayrıca
bir tutam tuz kızartma için ekstra

  1. Un, süt, yağ ve bir tutam tuzu bir kaseye koyun. Onları birlikte çırpın, ardından yumurtaları ekleyin ve hamur denilen pürüzsüz bir sıvı elde edene kadar tekrar çırpın.
  2. Vaktiniz varsa meyilliyi 30 dakika dinlenmeye bırakın.
  3. Orta boy bir tavayı orta ateşte koyun ve tavaya biraz yağ koyun.
  4. Yağ sıcakken, büyük bir kaşık dolusu tencereye dökün ve tavayı, hamur tavanın altını kaplayacak şekilde hareket ettirin. 
  5. Krepleri altın olana kadar her iki tarafta birer dakika pişirin.
  6. Krepleri en sevdiğiniz sos ile sıcak olarak servis edin. 

Leave a Reply