Paskalya

GENEL

Paskalya, çoğu Hristiyan için yılın en önemli festivali ve diğerleri için bir bayramdır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Paskalya’nın anlamı

Paskalya, İsa Mesih’in dirilişini kutlayan bir Hıristiyan bayramıdır. Pek çok Hıristiyan için Paskalya, yaşamın ölüme karşı zaferinin bir kutlaması ve yılın çok önemli bir zamanıdır. 

İsa Mesih

Hristiyan olmayanların birçoğu da bu zamanda tatil yapıyor, bu yüzden seyahat etmek veya arkadaşlarınız ve ailenizle geçirmek için popüler bir zaman. 

Paskalya’da özellikle yumurtalar, civcivler, çiçekler ve tavşanlar gibi birçok yeni yaşam sembolü görüyoruz.

Bu semboller, uzun kış aylarından sonra doğurganlığı, yeniden doğuşu ve yeni büyümeyi kutlayan eski pagan geleneklerine geri döner.

Kutlandığında

Paskalya’nın tarihleri ​​yıldan yıla değişir, ancak genellikle Mart sonu ile Nisan sonu arasında düşer. Batı Hristiyanlıkta Paskalya Pazarı, 21 Mart’ta başlayan baharın ilk dolunayından sonraki ilk Pazar günüdür. 

Farklı bir takvim kullanan Doğu Ortodoks kiliseleri, Paskalya’yı hesaplamak için biraz farklı bir yönteme sahiptir ve genellikle Paskalya’yı biraz daha erken veya sonra kutlarlar.

mübarek hafta

Paskalya’dan önceki haftaya Kutsal Hafta denir. Kutsal Haftanın ilk günü, Paskalya’dan önceki Pazar olan Palmiye Pazarı’dır. 

Pek çok Hristiyan bunu, İsa’nın Kudüs’e girdiği ve insanların onu karşılamak için yola palmiye ağaçlarından dallar attığı gün olarak kutlar. 

Dört gün sonra, İsa’nın on iki havarisiyle birlikte ekmek yediği ve şarap içtiği Son Akşam Yemeği’ne işaret eden Maundy Perşembe günüdür. 

Ertesi gün, İsa’nın çarmıhta öldürüldüğü gün olan Hıristiyanlar için önemli olan Hayırlı Cuma’dır. 

Pek çok Hristiyan, İsa’nın Cuma günü öldürülüp bir mezara gömüldüğüne ve Tanrı’nın onu Pazar günü ölümden dirilttiğine inanıyor. Dolayısıyla Paskalya Pazarı, İsa’nın dirilişinin bir kutlamasıdır. 

Paskalya nasıl kutlanır

Birçok ülkede Kutsal Hafta boyunca dini alaylar düzenlenir ve Hıristiyanlar özel kilise ayinlerine giderler. 

Palm Pazar günü, birçok kilise palmiye dallarını kutsuyor ve insanlar İsa’nın Kudüs’e geldiği günü anmak için alaylar sırasında onları yere koyuyor. 

Maundy Perşembe günü Son Akşam Yemeği, birçok Hıristiyan geleneklerinde, inananların ekmek ve şarabı paylaştığı Komünyon şeklinde kutlanır. Hayırlı Cuma geleneksel olarak oruç tutma, derin düşünme ve üzüntü günüdür. 

Birçok kilise ayini, Paskalya Pazarından önceki gece yarısı mumların yakılmasıyla veya Yunanistan’da havai fişeklerle başlar. Bu, ışığın karanlığa karşı zaferini temsil eder. 

Paskalya Pazarında kiliseler yeni yaşamı temsil eden çiçeklerle doldurulur ve evde çikolata Paskalya yumurtaları hediye olarak verilir.

Diğer Paskalya gelenekleri

Dünyada birçok farklı Paskalya geleneği var. Bazı yerlerde insanlar Paskalya Pazarında kuzu yiyorlar, ancak İngiltere’de geleneksel olan baharatlı, kuru üzümlü tatlı ekmek çörekler gibi başka birçok yiyecek de var. 

Doğu Avrupa’nın bazı yerlerinde kızlar ve erkekler birbirlerine su atarken, Yunanistan’ın Korfu kentinde pencerelerden ve balkonlardan tencere ve tava fırlatıp sokakta kırma geleneği vardır. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Paskalya’da yeni kıyafetler giyme geleneği, Paskalya şapkaları – çiçekler, tavşanlar ve diğer bahar sembolleriyle süslenmiş süslü şapkalar yapmaya dönüşmüştür. 

Norveç

Polisiye kurgu hayranları için, Norveç, polisiye romanları okumanın ve gizemleri çözmenin geleneksel hale geldiği Paskalya’da olunacak yer.

Yumurtalar, Paskalya kutlamalarının popüler bir parçasıdır. Geleneksel olarak, insanlar hediye olarak vermek için tavuk yumurtası boyayıp parlak renklerle süslüyorlar. 

Günümüzde özellikle çocuklar arasında çikolatalı yumurtalar geleneksel türden daha popülerdir. Genellikle evin ve bahçenin etrafına gizlenirler, böylece çocuklar onları Paskalya yumurtası avında bulabilirler.

Leave a Reply