Ramazan

GENEL

Müslümanlar için kutsal bir aydır. Ramazan ayında neler oluyor ve dünya çapında milyonlarca Müslüman için bu ne anlama geliyor?

Ramazan nedir?

Tüm dünyadaki Müslümanlar için çok özel bir zamandır. Ramazan’ı kutlamak, İslam’ın beş ‘temelinden’ biridir. 

Ramazan ayında, bazı istisnalar dışında 12 yaşın üzerindeki tüm Müslümanların şafak ile gün batımı arasında oruç tutması bekleniyor.  

Ne zaman gerçekleşir?

Ramazan, ayın evrelerini takip eden İslami takvimin dokuzuncu ayıdır. Bu, Ramazan tarihlerinin her yıl değiştiği anlamına gelir. 

Ay, yeni hilalin ilk kez gece gökyüzünde görüldüğü zaman başlar. Oruç, yeni hilalin ilk bakışıyla başlayan bir sonraki ayın gelişiyle sona erer.

İnsanlar nasıl oruç tutar?

Ramazan ayında insanların şafaktan önce oruç öncesi yemek yiyebilmeleri için gün erken başlar. Sahur denilen bu yemek, gün boyu devam etmelerini sağlayacağı için önemlidir. 

Gündüz saatlerinde oruç tutan Müslümanlar yemek yiyemez, su veya diğer içecekleri içemezler. İlkbaharın sonlarında veya yazın başlarında, gün çok uzun olabileceğinden bu özellikle zordur. 

Gün ışığının 22 saat veya daha fazla sürebildiği kutup bölgelerinde yaşayan insanlar, Mekke’de veya geceleri gökyüzünün karanlık olduğu yakındaki bir ülkede şafak ve gün batımı saatlerini takip etmeyi seçebilirler.  

Bütün Müslümanların oruç tutması bekleniyor mu?

Bütün Müslümanların oruç tutması beklenmez. 12 yaşın altındaki çocuklar, seyahat edenler, yaşlılar, hamile kadınlar ve sağlıklarını etkileyebilecek diğer kişiler muaftır. 

Herhangi bir nedenle oruç tutamayanlar, Ramazan ayında özledikleri her gün için fakirleri doyurmayı teklif edebilirler.

Gün batımında ne olur?

İnsanlar güneş battıktan sonra tekrar yiyip içebilirler. Orucu bozmanın geleneksel yolu hurma yemek ve bir bardak su içmektir. Ardından akşam yemeği iftar saatlerce sürebilen sosyal bir etkinliktir. 

İnsanların büyük aile ve arkadaş gruplarında birlikte yemek yemesi yaygındır. Özel yiyecekler hazırlanır ve paylaşılır ve tatlılar özellikle popülerdir. 

Müslümanlar genellikle hayır işlerini iftara dahil ederek, kendi yemeklerini satın alamayan veya yapamayan topluluk üyeleriyle iftar paylaşırlar. 

Müslüman dünyasının dört bir yanında camiler ve yardım kuruluşları, yoksul topluluklardaki halkın Ramazan ayının her gecesi ücretsiz iftar yemeği yemesi için çadırlar ve masalar kuruyor.

İnsanlar neden oruç tutar?

Müslümanlar, kendilerini Allah’a yaklaştırmak ve kendilerinden daha az talihli insanların çektikleri acıyı hatırlatmak için Ramazan ayında oruç tutarlar. 

Oruç, kendini kontrol etme egzersizidir. Müslümanlar yemek yememenin, içmemenin ve sigara içmemenin yanı sıra, arkalarından insanlar hakkında konuşmak veya kötü dil kullanmak gibi kötü davranışlardan da kaçınmaya çalışırlar. 

Ramazan, insanların daha sabırlı, daha hoşgörülü ve çevrelerindeki insanlara karşı daha duyarlı olmaları için çalışma zamanıdır. Daha iyi insanlar olmak için derinlemesine düşünme ve çalışma zamanı.

Ay boyunca birçok Müslüman hayır kurumlarına bağışta bulunur ve birçok İslami hayır kurumu yoksul ülkelerdeki veya mülteci kamplarındaki insanlar için yiyecek paketleri organize eder. 

Zekat olarak bilinen hayır kurumlarına bağış yapmak, kutsal ay boyunca özellikle önemlidir; dua, meditasyon ve Kuran okumak da önemlidir.

Ramazan sonu nasıl kutlanır?

Ramazan Bayramı, oruç ayının sonunu işaret eder. Çoğunlukla aile, yemek, cömertlik ve bayramlar etrafında toplanan birçok bayram geleneği vardır. 

Ramazan Bayramı’nda Müslümanlar erken kalkar ve bayram namazlarına katılmak için en güzel elbiselerini giyerler. 

Namazdan sonra, günün geri kalanını geniş aileleriyle, güzel yemeklerin tadını çıkararak, çocukları ve sevdikleriyle hediyeleri paylaşmadan önce birbirlerine mutlu bir bayram (Arapça ‘Mübarek‘) diliyorlar.

Leave a Reply