Şükran

GENEL

Her sonbaharda, Kanadalı ve Amerikalı aileler topluluk, yemek ve şükran günü olan Şükran Günü’nde bir araya gelirler. Bu tatil nereden geldi ve bugün nasıl kutlanıyor?

Şükran Günü tarihi

Şükran Günü, farklı insan gruplarının geleneklerini birleştirir. Gezginler ve göçmenler, Avrupa’dan Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya farklı dini gelenekleri getirdiler. 

İlk Şükran Günü olarak birçok kutlamanın yapıldığı iddia ediliyor. 

En iyi bilineni, meşhur Mayflower gemisiyle Atlantik Okyanusu’nu geçtikten sonra hacılar tarafından şimdi Plymouth, Massachusetts olan yerde düzenlenen kutlamadır. 

Hacılar gibi, birçok grup, uzun tekne yolculuğunu başarılı bir şekilde yaptıkları için teşekkür etmek için dua, oruç veya ziyafet günleri düzenlerdi. 

Daha sonra yerleşimciler, yeni topraklarda başarılı hasatlarını Kızılderili komşularıyla ziyafet düzenleyerek kutladılar. Zamanla, Kanada ve Amerikan gelenekleri benzer hale geldi ve modern Şükran Günü tatiline dönüştü.

Bugün şükran

Kanada’da Şükran Günü, Ekim ayının ikinci Pazartesi günü kutlanır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kasım ayının dördüncü Perşembe günü. 

Kökeni dini olmasına rağmen, bugün Şükran Günü büyük ölçüde laik bir bayramdır. 

Çoğu Amerikalı ve Kanadalı için, aile ve arkadaşlarla bir araya gelerek büyük bir öğün paylaşma günüdür. Sevdiklerinizle vakit geçirmek ve geçen yıl için şükranlarımızı sunmak için bir fırsattır. 

Pek çok evde, masada oturan herkesin minnettar olduklarını paylaşma geleneği vardır.

Şükran günü yemeği

Şükran günü de yemekle ilgilidir. Şükran günü yemeği geleneksel olarak hindi kızartması, patates püresi, kızılcık sosu ve tatlı olarak elma, balkabağı veya cevizli turtaları içerir. 

Her ailenin kendi tarifleri vardır, bazen nesilden nesile aktarılan gizli tarifler. 

Menüsünde kavrulmuş hindi ve duvardaki hindi süslemeleri ile Kuzey Amerika’ya özgü bir kuş olan Türkiye, Şükran Günü’nün resmi olmayan maskotudur. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Cumhurbaşkanına hindi hediye etme geleneği, son zamanlarda mizahi bir hindi ‘afına’ dönüştü. 

Bu hafif yürekli törende, Cumhurbaşkanı bir veya iki hindi için resmi bir af çıkararak onları akşam yemeğinde pişirmekten kurtarır.

Yemekten daha fazlası: futbol, ​​geçit törenleri ve trafik sıkışıklığı!

Yemek ve minnettarlığın ötesinde, Amerikan ve Kanada tatilinin bazı beklenmedik tarafları var. 

Bunlardan biri futbol. Bu popüler spor, ailelerin yerel veya ulusal takımları desteklemek için toplandığı tatilin önemli bir parçasıdır. 

Amerikan futbolu ve Kanada futbolu, ragbiye benzer, öncelikle ayakla değil ellerle oynanır.

Geçit törenleri, şenliklerin bir başka ortak parçasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Macy’nin Şükran Günü Geçit Töreni, Şükran Günü sabahı New York’ta gerçekleşir. 

Dünyanın en büyük geçit törenlerinden biridir ve ülke çapında yayınlanmaktadır. 

Benzer bir Şükran Günü geçit töreni, çok gün süren bir sonbahar festivali olan Kitchener-Waterloo Oktoberfest’in bir parçası olarak Kanada’da gerçekleşir.

Ne yazık ki Şükran Günü’nde yoğun trafik de yaygındır. Her iki ülkede de Şükran Günü haftası, herkesin geniş ailesini ziyaret etmek için eve döndüğü için yılın en popüler seyahat zamanlarından biridir. 

Bu tatil sırasında Kuzey Amerika’yı ziyaret ediyorsanız, herhangi bir yol gezisinden kaçınmaya çalışın!

Tartışma

Sizin ülkenizde aileler ne zaman bir ziyafet için toplanıyor?

Leave a Reply