Teleskoplar Sözlüğü

ASTRONOMİ GENEL

Herhangi bir yeni bilim alanına girdiğinizde, neredeyse her zaman kendinizi uzmanlarla sohbet etmeden önce öğrenmeniz gereken şaşırtıcı yeni bir teknik terimlerle bulursunuz. 

Bu, astronomide hem kozmosa atıfta bulunan terimler hem de ticaretin araçlarını tanımlayan terimler açısından doğrudur, en yaygın olanı teleskoptur. 

Bizi ilk aşamadan çıkarmak için, onlarla daha akıllıca konuşmanıza yardımcı olacak teleskoplarla ilgili bazı temel terimleri tanımlayalım.

Teleskoplardaki ilk uzmanlık alanı, insanların kullandığı teleskop türleriyle ilgilidir. Çoğu insanın kullandığı üç teleskop tasarımı Refraktör, Reflektör ve Schmidt Cassegrain teleskopudur.

* Yansıtıcı teleskop

Işığı göz merceğine odaklamak için dışbükey bir mercek kullanır.

* Reflektör teleskobu

İçbükey bir merceği vardır, bu da içeri doğru eğildiği anlamına gelir. Sonunda gördüğünüz görüntüyü odaklamak için aynaları kullanır.

* Schmidt Cassegrain teleskopu,

Görmek istediğiniz görüntüyü yakalamak için ilgili bir ayna sistemi kullanır.

* Dürbün teleskopu

Gökyüzü görüşünüzün 3 boyutlu olması için monte edilmiş ve senkronize edilmiş bir dizi teleskop kullanır.

Temel türlerin ötesinde, diğer terimler teleskopun parçalarına veya teleskopların nasıl çalıştığının arkasındaki bilime atıfta bulunur.

* Kolimasyon,

Size baktığınız şeyin net bir görüntüsünü vermek için teleskopun ne kadar iyi ayarlandığını ifade eden bir terimdir. Teleskopunuzun iyi bir yönlendirmeye sahip olmasını istersiniz, böylece gök cismi hakkında yanlış bir görüntü elde edemezsiniz.

* Diyafram

Teleskopunuzun merceğinin ne kadar büyük olduğu ile ilgili süslü bir kelimedir. Ancak bu önemli bir kelime çünkü lensin açıklığı teleskopunuzun ne kadar güçlü olduğunun anahtarıdır. Büyütmenin bununla hiçbir ilgisi yok, hepsi diyafram açıklığında.

* Odaklayıcı

Teleskopun göz merceğini veya bakacağınız şeyi yerinde tutan muhafazadır. Güvenebileceğiniz bir görüntüye sahip olmanız için odaklayıcının kararlı ve iyi durumda olması gerekir.

* Montaj ve Takoz 

Bu terimlerin her ikisi de teleskopunuzun üzerine oturduğu tripodu ifade eder. Montaj, gerçek tripoddur ve kama, teleskopu montaj aparatına bağlamanızı sağlayan cihazdır. Montaj ve takoz, üstün bir görüntüleme seansı için size yardımcı olmak ve pahalı teleskopunuzu düşmeden korumak için oradadır.

* Altazimuth

Cihazı yerinde tutan ve bir yıldız izleme seansı sırasında kullanışlı hale getiren teleskopun tripodunu ifade eder. Altazimut ağzı, teleskopun hem yatay (bu azimut) hem de dikey olarak hareket etmesine izin verir. Bu şekilde, ufka yakın veya doğrudan tepenizdeki şeylere tam bir bakış açısına sahip olursunuz.

* Koma

alıştığımızdan farklı bir anlama sahiptir ve bu iyi bir şeydir. Koma, teleskopla görüşünüzün dış kenarlarındaki bulanık alandır. Komanın ne kadar büyük olduğu ve izlemenizi ne ölçüde engelleyeceği, telesskopunuzun etkinliği için önemlidir.

* Planisphere

 Yıldız haritası için süslü bir kelime. Bu, her şeyin kozmosta nerede olduğu ve bilinen yıldızlardan anahtarlayarak çalışmak istediğiniz yıldızı nasıl bulacağınızın ayrıntılı bir haritasından başka bir şey değildir.

* Barlow

Bu, teleskopunuzun büyütme oranını artırmak için satın alabileceğiniz özel bir lens türünü ifade eder.

Bunlar, teleskop işleminin temel kavramlarından sadece birkaçıdır. Teleskopları akıllıca tartışmak için bilmeniz gerekenleri bilinçli olarak seçtik. Ancak astronomi ve teleskop tasarımının daha karmaşık yönlerine yönelik eğitiminiz ve işleyişiniz, hayatınızın geri kalanında böyle olmasını umduğumuz bir astronomi aşığı olduğunuz sürece devam edecektir.

Leave a Reply