Uluslararası İşçi Bayramı

GENEL

1 Mayıs, Uluslararası İşçi Günü. Bu günde, dünyanın birçok ülkesindeki insanlar işçilerin başarılarını kutluyor ve adil ücret ve daha iyi çalışma koşulları talep ederek sokaklarda yürüyor.

Neden Uluslararası İşçi Gününe ihtiyacımız var? 

Uluslararası İşçi Günü, çalışanların kutlandığı ve insanların insana yakışır iş ve adil ücret için kampanya yürüttüğü bir gündür. İşçilerin uzun yıllar boyunca yaptıkları eylemler sayesinde milyonlarca insan temel hakları ve korumaları kazandı.

 Asgari ücretler belirlenmiş, çalışma saatleri sınırlandırılmıştır ve insanların ücretli izin ve hastalık parası alma hakları vardır. 

Ancak son yıllarda birçok durumda çalışma koşulları daha da kötüye gitti. 2008 küresel mali krizinden bu yana, yarı zamanlı, kısa vadeli ve düşük ücretli işler daha yaygın hale geldi ve devlet emeklilik maaşları risk altında. 

Ayrıca şirketlerin her seferinde kısa bir iş için gelişigüzel işçi kiraladıkları ‘gig ekonomisinin’ yükselişini de gördük. Bu işçilerin ücretli izinler, asgari ücret veya işten çıkarma ücreti gibi olağan hakları yoktur. 

Diğer işçilerle dayanışma her zamanki kadar önemlidir.

Uluslararası İşçi Gününün tarihi

Mayıs 1886’da ABD’nin birçok yerinde 400.000 işçi, sekiz saatlik bir çalışma günü talep ederek greve gitti. Grev barışçıl bir şekilde başladı, ancak Chicago’daki protestoların üçüncü gününde bir miktar şiddet vardı. 

Polis silahsız işçilere ateş ederek birçoğunu öldürdü. Ertesi gün daha çok protesto oldu ve birisi bomba attı. Bombanın hemen ardından ateş açan bomba ya da polis tarafından yedi polis memuru ve dört işçi hayatını kaybetti. 

Bombayı atan kişinin kimliği hiçbir zaman tespit edilemedi, ancak sekiz işçi tutuklandı. Yedi kişi idam cezasına çarptırıldı, biri 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

The Haymarket Affair olarak bilinen bu etkinlik, ABD’deki emekçileri bir araya getirmede çok önemliydi. Birçok kişi, erkeklerin suçlu olduğuna inanmadı ve duruşma haksız olduğu için eleştirildi. 

Haymarket Olayı işçi hakları mücadelesinin uluslararası bir sembolü haline geldi ve 1 Mayıs, Uluslararası İşçi Günü olarak seçildi. 

O gün, sosyalist partiler ve sendikalar, işçileri barışçıl protesto lehine sekiz saatlik iş günü için gösteri yapmaya çağırdı. Sekiz saatlik çalışma günü ABD’de 1892’de kamu çalışanları için yasa haline geldi. 

O zamandan beri, tüm dünyadaki işçi hareketleri bu hak için savaşmaya ve kazanmaya devam etti.   

İşçi Bayramı şimdi nasıl kutlanıyor?

Kutlamalar ve protestolar dünyanın farklı ülkelerinde farklı şekillerde gerçekleşir. 1 Mayıs, Güney Afrika, Tunus, Tanzanya, Zimbabve ve Çin gibi ülkelerde resmi tatildir. 

Fransa, Yunanistan, Japonya, Pakistan, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere birçok ülkede Uluslararası İşçi Günü gösterileri var. 

İşçi Bayramı, çalışan insanların olağan emeklerinden dinlenmeleri için bir gündür. İşçi hakları için kampanya yapmak, diğer çalışan insanlarla dayanışma göstermek ve dünyanın her yerindeki işçilerin başarılarını kutlamak için bir fırsattır.

Leave a Reply