Veganizm

GENEL

Veganlar, hayvan çiftçiliğinin sadece zalim olmadığını, aynı zamanda çevre için de kötü olduğunu savunuyorlar. 1 Kasım Dünya Vegan Günü, vegan yaşam tarzına odaklanıyor.

Tüm yaşam saygı, haysiyet ve şefkati hak eder.

Anthony Douglas Williams

Veganizm nedir ve veganlar ne yapar?

Veganlar, hayvanları sömürmekten ve onlara acımasız davranmaktan kaçınarak mümkün olduğunca yaşamaya çalışırlar. Bu, bitki bazlı bir diyet uygulamak anlamına gelir. 

Veganlar hayvanları veya et, balık, deniz ürünleri, yumurta, bal gibi hayvansal ürünleri ve peynir gibi süt ürünlerini yemiyorlar. 

Birçok vegan için, kararlı bir vegan yaşam tarzı yaşamak, hayvan derisinden yapılmış giysiler giymemek ve hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünlerden kaçınmak anlamına gelir.

Veganların vejeteryanlardan farkı nedir?

Vejetaryenler et veya balık yemiyorlar ama yumurta, bal ve süt ürünlerini yiyebiliyorlar, ancak veganlar hiçbir hayvansal gıda ürünlerini yemiyorlar. 

Veganlar, bu yiyeceklerin üretiminde acıya neden olduğunu savunuyorlar, örneğin, bazı mandıralarda erkek buzağıların bakılamayacak kadar pahalı oldukları için öldürüldüğünü ve bazı çiftliklerde ineklerin büyüdüklerinde ve ürettiklerinde öldürüldüğünü söylüyorlar.

Benzer şekilde bazı yumurta çiftliklerinde erkek civcivler yumurta üretmedikleri için öldürülür. Bala gelince, veganlar arıların insanlar için değil arılar için bal yaptığını ve insanlar onlardan balı aldığında arıların sağlığının zarar görebileceğini söylüyor. 

Veganlar, kullandıkları ve tükettikleri ürünlerin sadece zulümden değil, hayvan istismarından da arındırılmış olması gerektiğine inanırlar.

Veganizm ne zaman başladı?

Vegan Society 1944’te kuruldu, ancak insanların 2000 yıl önce hayvansal ürünleri tüketmemeye karar verdiğine dair kanıtlar var. MÖ altıncı yüzyıl Yunan matematikçi ve filozof Pisagor, tüm türlere karşı iyilikten yanaydı ve diyeti vejeteryan olarak tanımlanabilir. 

İndus Vadisi, Babil ve eski Mısır uygarlıklarında daha da önce bir vejeteryanlık geleneği vardı. 

Vegan Society, 1806’da ünlü romantik şair Percy Bysshe Shelley’nin, ahlaki gerekçelerle yumurta ve süt ürünleri yemeye alenen itiraz eden ilk insanlardan biri olduğuna işaret ediyor.

Neden birçok insan vegan olmaya karar veriyor?

Pek çok insan için, vegan olmanın ana nedeni muhtemelen hayvanların ve diğer tüm duyarlı varlıkların yaşam ve özgürlük hakkına sahip olması gerektiğine inanmalarıdır. 

Ancak başka sebepler de var. Veganlar, et ve diğer hayvansal ürünlerin üretiminin çevre için çok kötü olduğunu savunuyorlar. Et endüstrisindeki hayvanları beslemek için tahıl yetiştirmek için büyük miktarda suya ihtiyaç olduğuna işaret ediyorlar. 

Et endüstrisinin ihtiyaç duyduğu muazzam tahıl miktarı, genellikle ormanların kesilmesine ve habitatların kaybolmasına neden oluyor. Buna karşılık, vegan beslenmeyi sürdürmek için çok daha düşük miktarlarda tahıl ve suya ihtiyaç vardır. 

Ayrıca birçok vegan, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinlerin dikkatle planlanmış bir vegan diyetinde bulunduğunu ve bu tür diyetin bazı hastalıkları önlemeye yardımcı olduğunu söylüyor.

Dünya Vegan Günü nedir?

Her yıl 1 Kasım’da dünyanın her yerinden veganlar yaşam tarzlarını kutlarlar. Dünya Vegan Günü’nde atölye çalışmaları, sergiler ve halka açık tartışmalar var ve bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek için vegan olmayı düşünen herkes için harika bir fırsat.

Leave a Reply