Yaratıcı Düşünme Nasıl Yapılır Kılavuzu

GENEL

Yaratıcı düşünme, hepimizin doğduğu bir potansiyeldir. Bu potansiyeli kullanmazsanız, bunun nedeni muhtemelen onu geliştirmek için basit ilkeleri bilmemeniz ve uygulamamanızdır. Bunu hemen şimdi düzeltebiliriz.

Yaratıcı düşünmenin iki temel ilkesi şunlardır:

1. Yaratıcı düşünmenin yöntem ve teknikleri vardır.

2. Bu yöntem ve teknikleri zihinsel alışkanlıklarınızın bir parçası haline getirmek, yaratıcı düşünmeyi kolay ve otomatik hale getirecektir.

Bir girişimci, bir durumda potansiyel karı görür, çünkü zihni bunun için eğitilmiştir. Bir avukat potansiyel sorunları görür, çünkü zihni bu şekilde eğitilir. 

Tekrar tekrar düşünme şeklimiz bir alışkanlık haline gelir ve bir zihni böyle eğitirsiniz. Yaratıcı düşünme tekniklerini öğrenin, bunları bir alışkanlık haline gelene kadar kullanın ve yaratıcı düşünme sizin için yalan söylemek bir politikacı için olduğu kadar doğal olacaktır.

Yaratıcı Düşünme Teknikleri

Kullanmayı öğrenebileceğiniz düzinelerce yaratıcı problem çözme tekniği vardır. Örneğin, “konsept-kombinasyon”, sizi nazik bir koku salımıyla uyandıran ilk çalar saati yaratmak için gülleri ve saatleri karıştırmanızı sağlayacak. 

“Rastgele sunum” tekniğini kullanın ve bir cep telefonu, siz yürürken bir cep kayıt cihazı ile dikte etme fikrinizi verebilir, böylece egzersiz için zamanınız olur ve işinizi bitirmeye devam edersiniz.

Yaratıcı düşünme, belirli sorunları çözmenin veya yeni şeyler icat etmenin ötesine geçer. Gerçekten yaratıcı bir zihin, sadece çözümleri değil, her zaman sorularla da gelir. Her zaman daha yaratıcı olmak için üç şeye odaklanın:

1. Varsayımlarınıza meydan okuyun. Ya bir restoranın çalışanları yoksa? Müşteriler makineye girerken ödeme yapabilir ve kendilerini açık büfede besleyebilirler. 

Her şey olabildiğince otomatik olsaydı, belki bir işletme sahibi büyük bir restoranı tek başına işletebilirdi. Her şeye meydan okuyun. İşe gitmen gerekiyor mu Havuzların suya ihtiyacı var mı? Eğitim her zaman iyi bir şey midir?

2. Bakış açınızı değiştirin. Bir köpeğin meşguliyetinizle ilgili düşüncelerini hayal etmek, yaptığınız gereksiz şeylere dair ipucu verebilir. Saat başı yerine günlük dolar düşünmek, çalışanların belirli bir kotayı tamamladıklarında evlerine gitmelerine izin verme planı verebilir. 

Daha fazla verimlilik neredeyse kesindir ve günlük maaş ve kotaları hem siz hem de çalışanların daha fazla para kazanması için ayarlayabilirsiniz. Her şeye farklı açılardan bakın.

3. Fikirlerinizi çılgınca çalıştırın. Uçan mobilyalar aptalca görünebilir, ancak havada asılı duran bir kaldırma fikrine yol açabilir. Cihazı mobilyaların altına kaydırın ve bir hava yastığı ile kaldırarak kolay hareket etmesini sağlar. 

Yaratıcılığınızı bastırmayın. Rahatlayın, fikirlerin gelmesine izin verin ve onları daha sonra her zaman atabileceğinizi bilin.

Yaratıcı Düşünme Alışkanlıkları Yaratmak

Yukarıdaki teknikleri düşüncenizin otomatik bir parçası haline getirmek için, onları yeterince kullanın. 

Bir alışkanlık geliştirmek genellikle birkaç hafta sürer, bu nedenle bu süre zarfında her gün kendinize hatırlatmanın bir yolunu bulmanız gerekir. En sevdiğiniz tekniklerden birkaçını bir karta yazıp yanınızda taşımayı deneyin. 

Gün boyunca dışarı çekin ve teknikleri her şeye uygulayın. Yakında, daha yaratıcı düşünme hayatınızın normal bir parçası olacak.

Leave a Reply