Yaratıcı Hayal Gücü

GENEL

Yaratıcı hayal gücü, aktif hayal gücünden daha fazlasıdır. Bir şeyleri aktif olarak hayal edebilmek, kişinin zihnindeki şeyleri görebilmesi ve duyabilmesi önemli bir yetenektir. 

Çok fazla yaratıcılık içermesi gerekmiyor, değil mi? Örneğin, hayal kurmak bir hayal gücü sürecidir. Ayrıntılı bir fantezi dünyasından oluşabilir, ancak birçok insanın düşündüğü her şeyle dolu.

Öyleyse yaratıcı hayal gücü, sadece bir şeyleri hayal etme yeteneğini değil, aynı zamanda orijinal şeyleri hayal etme yeteneğini de içermelidir. Başkalarının görmediği şeyleri görmek ve yeni fikirlerle ortaya çıkmaktır. Peki bunu nasıl geliştirirsiniz?

Yaratıcı Hayal Gücü 101

İlk önce temel hayal gücünüzü kullanın. Resimlerde daha fazla düşünmek veya zihninizde müzik dinlemek kadar basit olabilir. Komutla izleyene kadar zihninizde küçük “filmler” oynatın. 

Bu basit bir süreç, ancak bunu doğal olarak kolayca yapamayan bizler için çok fazla pratik yapmak gerekebilir. Neyse ki, hoş olmayan bir aktivite değil.

Yaratıcı hayal gücünüzü geliştirmenin ikinci kısmı, düşünme ve hayal gücünüzde daha yaratıcı olmaktır. Yaratıcılığınıza dikkat ederek başlayın. Bilinçaltı zihnimiz bize dikkat ettiğimizden daha fazlasını verir. 

Hayatınızın yaratıcı yönlerini görmezden gelin ve bilinçaltınıza bunların önemsiz olduğunu söylüyorsunuz. Öte yandan, yaratıcı olduğunuzda fark ederseniz, bilinçaltı zihniniz sizi daha yaratıcı fikirler beslemeye başlayacaktır.

Farklı ortamlar da yaratıcılığınızı teşvik edebilir. Aşk hayatınızda daha fazla yaratıcılık mı istiyorsunuz? Partnerinizle bir dağa çıkın. Yazar mısın? 

Yazmak için bir çatıda oturmayı deneyin. İşletmeniz için yeni fikirler mi istiyorsunuz? Parka bir defter alın ve ördek göletinin yanında oturun. Ortam değişikliği, düşüncelerinizi çamurdan kurtarabilir.

Yaratıcı hayal gücünüzü geliştiren oyunlar oynayabilirsiniz. Böyle bir oyun “konsept kombinasyonu” adı verilen bir teknik kullanır. Tek başınıza veya diğer oyuncularla, kimin en iyi fikre sahip olduğunu görmek için rastgele kavramları veya şeyleri yeni yollarla birleştirirsiniz. 

Örneğin, bir termometre ve bir reklam panosu, hava durumunu kontrol eden ve mesajı buna göre ayarlayan bir işaret fikri oluşturabilir (“Soğuk bir içecek için sıcaktan çıkın” veya “Yağmurdan çıkın ve ısının gurme kahvemizle. ”).

Yaratıcı Hayal Gücünü Beklemeyin

Yaratıcı ilham kesinlikle her an etki edebilir, ancak beklemek yerine iş olduğunda daha sık ortaya çıkar. Öyleyse, yaratıcı icatlar üretmek istiyorsanız, gördüğünüz her şeyi zihinsel olarak yeniden tasarlamaya başlayın. 

Daha iyi bir bisiklet, daha hızlı bir posta hizmeti veya daha iyi bir sandalye hayal edin. Buna üç hafta devam edin, alışkanlık haline gelecektir.

Elbette yaratıcı hayal gücü, belirli sorunları çözmenin veya bir şeyler icat etmenin ötesine geçer. Gerçekten yaratıcı beyinler, sadece çözümleri değil, her zaman sorularla da gelirler. 

Her zaman daha yaratıcı olmak istiyorsanız, üç şeye odaklanın:

1. Bakış açınızı değiştirmek. Bir çocuk sadece çalışmamak için (emekli olmak için) çalışmanın aptalca olduğunu düşünebilir. Bu perspektiften düşünmek, zevk aldığınız şeyleri yaparak nasıl para kazanacağınız konusunda size fikir verebilir. 

Dünyayı bir ayı olarak görmek, ressama yaratıcı yeni fikirler verebilir. Bir müşterinin bakış açısından olaylara bakmak, bir işletme için yaratıcı iyileştirmeler bulmanın kesin bir yoludur. Her şeyi birkaç açıdan görün.

2. Varsayımlarınıza meydan okumak. Ya restoranların çalışanları yoksa? Ziyaretçiler girdiklerinde bir makineyi öderler, kendilerini açık büfede beslerler ve her şey mümkün olduğu kadar otomatiktir, böylece bir işletme sahibi tek başına büyük bir restoranı işletebilir. 

Uygulama için tüm varsayımlarınıza meydan okuyun. Gerçekten kira ödemek zorunda mısın? Yüzme havuzlarının suya ihtiyacı var mı? Egzersiz kötü bir şey olabilir mi?

3. Fikirlerinizi çılgınca çalıştırın. Uçan bir yatak aptalca görünüyor mu? Helyum şilte konseptine yol açabilir. Sabah kalktığınızda, yoldan tavana kadar süzülür. 

Küçük daireler için mükemmeldir. Yaratıcılığınızı bastırmayın. Rahatlayın ve fikirlerin gelmesine izin verin. Onları daha sonra her zaman atabilirsiniz.

Bu tekniklerin düşüncenizin alışılmış bir parçası olması için bunları düzenli olarak kullanın. Bir alışkanlık geliştirmek birkaç hafta sürdüğünden, her gün kendinize bunları kullanmayı hatırlatın. 

En sevdiğiniz tekniklerden birkaçını bir karta yazın ve yanınızda taşıyın. Gün boyunca gözden geçirin ve teknikleri her şeye uygulayın. Yakında daha yaratıcı bir hayal gücüne sahip olacaksınız.

Leave a Reply