Yeni Yıl kutlamaları

GENEL

31 Aralık gecesi ve 1 Ocak sabahı dünyanın birçok ülkesinde insanlar yeni yılın başlangıcını kutlayacak. Nasıl kutlayacaklar ve bu gelenek nasıl başladı?

Yeni yıl, eski kutlamalar

Binlerce yıldır yeni bir yılın başlangıcını kutlamak için kutlamalar yapılıyor. Bazen bunlar sadece insanların yemek yemesi, içmesi ve eğlenmesi için bir fırsattı, ancak bazı yerlerde şenlikler kara veya astronomik olaylarla bağlantılıydı. 

Örneğin, Mısır’da yılın başlangıcı Nil Nehri’nin sular altında kaldığı zamana denk geldi ve bu normalde Sirius yıldızı yükseldiğinde oldu. 

Persler ve Fenikeliler yeni yıllarına ilkbahar ekinoksunda başladılar (bu, Güneş’in aşağı yukarı doğrudan ekvator üzerinde parladığı ve gece ile gündüzün uzunluğunun neredeyse aynı olduğu 20 Mart civarıdır).

En eski kutlama

Antik Mezopotamya’daki Babil şehri, yaklaşık 4.000 yıl önce ilk Yeni Yıl kutlamalarının kaydedildiği yerdi. 

Babilliler, ilkbahar ekinoksundan sonraki ilk yeni ayda kutlamalarını yaptılar ve bu festivale Akitu (Sümerlerin arpa için kullandıkları kelimesinden geliyor) adını verdiler. 

İlkbaharda Mezopotamya’da arpa kesilirken, Akitu’da kutlamanın sürdüğü 11 günün her birinde farklı bir ritüel vardı. 

Şehrin sokaklarında tanrıların heykelleri taşındı ve bu şekilde Babilliler, yeni yıla ve yeni bir bahara hazırlanmak için dünyalarının temizlendiğine inandılar.

Modern kutlamalar

Dünyanın dört bir yanındaki birçok şehirde, 31 Aralık’ta saat gece yarısı geçer geçmez muhteşem havai fişek gösterileri düzenleniyor. 

Son yıllarda, Avustralya’daki Sidney, Yeni Yıl diğer büyük uluslararası şehirlerin çoğundan önce geldiği için bu kutlamalardan ilkine ev sahipliği yaptı. 

Sergi, Opera Binası ve Harbour Köprüsü’nü çarpıcı bir ortam haline getiren Sidney Limanı’nda gerçekleşir. Havai fişekler, dünya çapında 12 gece yarısı vuruşu ile yüzlerce şehirde gökyüzünü aydınlatıyor.

Yaşayan gelenekler

Dünya çapında bir dizi garip ve ilginç Yeni Yıl geleneği var. İskoçya’da, Yılbaşı Gecesi Hogmanay olarak adlandırılır ve ‘ilk adım’ gece yarısından hemen sonra arkadaşlarının ve komşularının evlerini ziyaret eden insanlar arasında popüler bir gelenek olmaya devam eder. 

Evinizi ilk ziyaret eden kişi bir hediye getirmelidir çünkü bu iyi şanslar anlamına gelecektir. İspanya’da 31 Aralık gece yarısı zil çaldığından 12 üzüm yemek gelenek. Zilin her sesinde bir üzüm yenir ve her üzümün önümüzdeki yılın her ayı için iyi şans getirmesi beklenir. 

Brezilya, Ekvador, Bolivya, Venezuela ve diğer bazı Orta ve Güney Amerika ülkelerinde insanlar Yılbaşı Gecesi farklı renklerde özel iç çamaşırları giyerler. Kırmızının yeni yılda aşkı getirmek için iyi olması, sarının para getirmesi gerekiyor.

Eskinin dışında, yeniyle

Yeni yıl, daha iyiye doğru bir değişiklik yapmak için mükemmel bir zamandır. Yeni Yıl kararları verme geleneği batı yarımkürede daha yaygındır, ancak doğu yarımkürede de mevcuttur. 

Bu gelenek, istenmeyen bir alışkanlığı veya davranışı değiştirme veya kişisel bir hedef belirleme taahhüdünde bulunan bir kişiyi içerir. 

Tipik Yeni Yıl kararları sigarayı bırakmak, daha sağlıklı yiyecekler yemek, daha fazla egzersiz yapmak, daha organize olmak veya daha çok gülmek olabilir – ama gerçekten, bir Yeni Yıl kararı neredeyse her şey olabilir. 

Ancak araştırmalar, birçok Yeni Yıl kararının başarısız olduğunu gösteriyor. Belirlediğiniz hedefler konusunda gerçekçi olmak ve çok fazla Yeni Yıl kararı almamak başarıya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Leave a Reply