Yoga

GENEL

Yoga, dünya çapında giderek daha popüler hale geliyor. Tam olarak nedir, nereden geldi ve yoga yapmanın sağlığa faydaları nelerdir?

Yoga nedir?

Çoğu insan yogayı güç ve esneklik geliştirmeyi amaçlayan bir egzersiz türü olarak bilir. Yoga yapmak için, vücudunuzu farklı pozisyonlara koyduğunuz bir dizi ‘duruş’ öğrenirsiniz. Doğru nefes almak da önemlidir. 

Bununla birlikte, yoga gerçekten egzersizden daha fazlasıdır. 

2014 yılında Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Birleşmiş Milletler’den Uluslararası Yoga Günü yaratmasını istedi ve yoganın ‘egzersizle ilgili değil, kendinizle, dünyayla ve doğayla bir olma hissini keşfetmek’ olduğunu söyledi. 

Yoganın sadece insanların daha sağlıklı olmasına değil, aynı zamanda insanları birbirine ve doğaya bağlamasına da yardımcı olabileceğini hissetti. 

Birleşmiş Milletler kabul etti ve Uluslararası Yoga Günü şimdi 21 Haziran’da kutlanıyor.

Yoga nereden geldi?

Yoganın tarihi en az 5.000 yıl öncesine dayanıyor ve bazı insanlar bunun 10.000 yıl öncesine yakın olduğunu iddia ediyor. 

İlk olarak Kuzey Hindistan’da geliştirildi ve bu aşamada hem Hinduizm hem de Budizm ile bağlantılı hem manevi hem de fiziksel bir egzersiz şekli oldu. 

19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında, Swami Vivekananda 1893’te Chicago’da bir konferansta yoga hakkında konuşmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gittiğinde yoga Batı dünyasına tanıtıldı.

Diğerleri 1920’lerde ve 1930’larda izledi ve 1960’larda yoga Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da çok popüler bir egzersiz şekli haline geldi. Bugün yoga yapan çoğu insan bunu ruhani nedenlerle yapmıyor.

Yoganın faydaları nelerdir?

Yoga zihin ve beden için iyidir. Düzenli yoga uygulaması, insanların denge ve dayanıklılıklarını geliştirmelerine yardımcı olur. 

Futbol oynarken veya koşarken olduğu gibi gerçekten nefessiz kalmayacak olsanız da, kalbinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur ve kilo verebilirsiniz. Sırt ağrısına da yardımcı olabilir.

Yogada öğretilen nefes, insanların stresi ve endişeyi azaltmasına yardımcı olabilir. 

Yapabileceğiniz birçok farklı olası nefes alma modeli vardır. Yoga ayrıca konsantrasyonu geliştirir ve insanların daha iyi uyumasına yardımcı olur, bu nedenle işte veya çalışmalarında baskı altında olan herkes için harikadır.

Farklı yoga türleri

Pek çok farklı yoga türü vardır, böylece size en uygun olanı seçebilirsiniz. Hatha Yoga yeni başlayanlar için genellikle iyidir, çünkü her pozisyonu birkaç nefes için tutarsınız. 

Vinyasa Yoga’da pozisyonunuzu çok daha hızlı değiştirirsiniz ve nefes nefese kalabilirsiniz. Daha önce çok fazla yoga yapmadıysanız oldukça zordur. Bikram Yoga bazen ‘sıcak yoga’ olarak adlandırılır, çünkü odanın yaklaşık 40 dereceye kadar ısıtılması gerekir. 

Bunların ve daha geleneksel yoga formlarının yanı sıra, bazı daha alışılmadık modern yoga formları da vardır. Örneğin, insanların nefes egzersizleri yaptığı ve özellikle hiçbir şeye gülmediği ‘kahkaha yogasından’ keyif alabilirsiniz – gülmek sağlığınız için çok iyidir. 

Ya da tavandan asılıyken yoga yaptığınız ‘Aeroyoga’ya ne dersiniz? Sırtınız için çok iyi olması gerekiyordu. Hangi yoga türünü seçerseniz seçin, kesinlikle bazı sağlık yararları vardır ve siz de eğlenmelisiniz.

Leave a Reply