Atkins ve Ketozis

SAĞLIK

Atkins diyetinin temel prensibi, ketozis durumunun yağ depolarınızı enerji olarak yakmanıza yardımcı olmasıdır. Pek çok insan, düşük karbonhidratlı diyet uygulayanlar bile, ketozu ve neden işe yaradığını tam olarak anlamıyor.

Çoğu diyet kalori azaltıcı diyetlerdir. Kilo vermenize yardımcı olurlar, ancak kilonun bir kısmı yağdan ve bir kısmı da yağsız kas dokusundan gelir. 

Ölçekte daha küçük görünseniz de, metabolizmanız aslında yavaşlıyor. Ne kadar çok kas kaybederseniz, metabolizmanız o kadar yavaş olur. Bu, kilo vermeyi zorlaştırır ve tekrar kilo almayı daha da kolaylaştırır.

Atkins diyeti

Atkins diyeti ise karbonhidrat kısıtlayıcıdır. Vücudunuzda kasları değil sadece yağları yakan bir ketozis durumu yaratır. Vücudunuz için birincil enerji kaynağı, keton formundaki yağ olacaktır. Karaciğeriniz yağı ketonlara dönüştürecektir ve geri dönüştürülemez. Doğal olarak atılacaktır.

Ketonlar

Ketonlar aslında insan vücudu için normal ve verimli bir yakıt kaynağıdır. Karaciğerde vücut yağının parçalanması sonucu oluşan yağ asitlerinden oluşurlar. 

Bunlar yalnızca glikoz ve şeker eksikliği olduğunda ortaya çıkar. Atkins diyetinde kan dolaşımındaki glikoz ve şeker miktarını azaltırsınız. Sonuç olarak, vücudunuz yakıt için keton üretir. Vücudunuz ketonlar oluştururken buna ketoz denir.

Atkins gibi ketojenik bir diyet izlemenin tehlikeli olduğu konusunda yaygın bir yanlış anlama var. Gerçek şu ki, ketozda olmak tamamen doğal bir durumdur. İnsan vücudu, glikoz yokluğunda yakıt olarak kullanmak üzere ketonlar oluşturur.

Atkins diyet kitabında, Dr.Atkins diyet sırasında ketoz durumunuzu belirlemek için keton test şeritleri kullanmanızı önerir. Bu küçük plastik şeritler idrar akışında tutulur ve kimyasal olarak işlenmiş özel bir emici ped içerir. 

İdrarda ketonlar varsa bu pedin rengi değişecektir. Ketonların varlığıyla, şerit pembenin değişen tonlarını mora değiştirecektir. Şişenin etiketinde keton seviyenizi belirlemenize yardımcı olacak bir renk skalası bulunmaktadır.

Keton şeritleri herhangi bir eczanede mevcuttur ve diyabetik malzemeler arasında bulunabilir. Bazı mağazalarda tezgahın arkasında tutulurlar, bu yüzden onları istemeniz gerekebilir. 

Yine de satın almak için reçeteye ihtiyacınız olmayacak. Bir paket ketozis şeridi açtığınızda, 6 aylık bir raf ömrüne sahiptir. Kutunun üzerine açılış tarihini işaretlemek faydalı olabilir.

Keton şeritleri

Keton şeritleri, Atkins diyetinde doğru şekilde ilerleyip ilerlemediğinizi size bildirir. İndüksiyon planını harfiyen takip ediyorsanız ve mor görmüyorsanız endişelenmeyin. Bazı insanlar asla eser miktarda keton göstermezler veya minimum çizginin hemen üzerinde gösterebilirler. 

Kilo ve inç kaybettiğiniz sürece, ketonları başarıyla kullanıyorsunuz demektir. Ayrıca, şeritleri kullanmadan birkaç saat önce egzersiz yaptıysanız, moru görmeyebilirsiniz.

Bazı diyet yapanlar yanlışlıkla test çubuklarındaki koyu mor sonucun daha hızlı kilo verdikleri anlamına geldiğine inanabilir. Aslında en koyu mor renk dehidrasyonun bir işaretidir. İdrarınızın çok yoğun olduğu ve su içmeniz gerektiği anlamına gelir.

Renge takılmayın

Ketonlar, yediğiniz yağ veya yaktığınız yağ olsun, kan dolaşımındaki yağdan gelir. Yani, yağlı bir yemek yerseniz ve hemen bir test şeridi kullanırsanız, koyu mor bir sonuç görürsünüz. Şeritleri bir kılavuz olarak kullanın, ancak renge takılmayın.

Başarının anahtarı

Bir ketoz durumuna ulaşmak, Atkins diyetinde başarının anahtarıdır ve karbonhidratları diyetten çıkarmak kadar basittir. Yeme planını doğru şekilde takip ettiğinizden ve gerektiğinde keton test şeritlerini kullandığınızdan emin olun.

Leave a Reply