B12 Eksikliği Belirtileri Çözümleri

SAĞLIK

Yaşlılar, vejeteryanlar

Yaşlılar, vejeteryanlar ve bazı belirli hastalıkları olan kişiler B12 vitamini eksikliğinden muzdarip olabilir ve günümüzde ortalama diyet yapmak için oluşan birçok gıda da çok düşük seviyelere sahiptir. 

Yeterince yüksek olmayan bir B12 vitamini alımına sahip olmaktan kaynaklanabilecek sorunlar arasında zayıf, yorgun, paranoyak veya zihinsel engelli hissetmenin yanı sıra hasarlı sinirler, pernisiyöz anemi, deliryum ve CFS (Kronik Yorgunluk Sendromu) bulunur.

B12 vitamini seviyesi

Bazı çalışmalar, B12 vitamini seviyeleriniz çok düşükse homosistein seviyelerinizin yükseleceğini göstermiştir. Homosistein, kalp hastalıkları, KYS ve fibromiyaljiden sorumlu olduğu düşünülen bir amino asittir. 

Alzheimer ve depresyon, yüksek amino asit seviyelerine de bağlanmıştır. B12, bu homosisteinlerin kontrolden çıkmasını ve sorunlara neden olmasını önlemekten büyük ölçüde sorumludur.

80 yaş üzeri

Seksen yaşın üzerindeki Amerikan nüfusunun dörtte birine kadar herhangi bir yerde bu eksikliği muhtemelen yaşayabilir. Bu, Chicago Üniversitesi’ndeki Jack Miller Periferik Nöropati Merkezi’nin inancıdır ve öğrencilerine katı vejetaryen diyetleri olanların da genellikle vitamin eksikliği olduğunu öğretir. 

Sebzeler iyi bir B12 vitamini kaynağı olsalar da, içerikleri daha düşük olduğundan tüketilmesi gereken miktar et ve süt ürünleri tüketenlere göre çok daha fazladır. Vejetaryenler kesinlikle her gün takviye almalıdır.

Araştırmalar

Amerika’da yapılan araştırmalar, B12 vitamini eksikliği olan herhangi bir kişinin depresyona yakalanma olasılığının en az iki kat daha fazla olacağını gösteriyor.

Yeterli seviyeye sahip olanlar buna daha az yatkınlardı ve genel olarak daha sakin ve yetenekli hissettiklerini bildirdi. Bunun nedeni, B12’nin beyin sağlığının korunmasında ve beyin kimyasallarının üretilmesinde birçok önemli role sahip olmasıdır.

Zengin yiyecekler

B12 açısından zengin yiyecekler her gün beslenmenizde büyük rol oynamalıdır. Bunlar süt ürünleri, yumurta, sakatat, balık ve sığır eti gibi gıdalardır ve iyi bir B12 takviyesi ile alınırsa, sorununuzu çözmeli veya bir tane geliştirmenizi engellemelidir.B12 eksikliğine bir başka çözüm de doktorunuza sorabileceğiniz B12 enjeksiyonu yaptırmaktır.

B12 vitamin eksikliği

Birçok insanın B12 vitamini eksikliği vardır, ancak bunların tükendiğini ve aşırı çalıştığını düşünür. Tüm B vitaminlerini ve folik asidi kapsayan iyi bir B kompleksi alarak, daha az stresli hissedecek, daha fazla enerjiye sahip olacak ve yiyeceklerden yeterince almamanın getirdiği birçok sağlık sorunundan kaçınacaksınız. 

B12 seviyelerini yüksek tutarak, homosistein seviyeleri kontrol altında kalacak ve yüksek depresyon ve hastalık riskinden arınmış, sağlıklı, mutlu bir yaşam sürdüreceksiniz.

Leave a Reply