Sızdıran Bağırsak Sendromu Nedir?

SAĞLIK

Otizmle birlikte sızıntılı bağırsak sendromu hala araştırılmaktadır;

Sendromun nasıl başladığını, otistik çocuklarda neden yaygın olabileceğini ve nasıl tedavi edileceğini daha iyi anlamak için bir dizi çalışma ve araştırma yapılmaktadır. 

Basitçe, sızdıran adam sendromu, bağırsak duvarının büyük, istenmeyen molekülleri dışarıda tutamamasıdır. 

Otizmin bu belirtisi, çoğunlukla bağırsak duvarının geçirgen hale gelecek şekilde değiştirildiğini gösterir. 

Otistik çocuklarda sızıntılı bağırsak sendromu, artan hassasiyet veya alerji nedeniyle ortaya çıkabilir.

Sızdıran bağırsak sendromu kişinin sağlığı için sorunludur çünkü normalde bağırsak kanalından bağırsaklara süzülen moleküllere ve maddelere (proteinler gibi) izin verir. 

Bu moleküllere genellikle bağırsakta izin verilmediğinden, vücut bu zararlı olmayan maddeleri bir virüs veya enfeksiyon olarak yanlış yorumlar ve onlara saldırmak için antikorlar üretmeye başlar. 

Bu da kişinin vücudunun belirli yiyecekleri ve vücudun bu yiyeceklere benzer normal moleküllerini zararlı olarak tanıdığı ve vücudun kendisine saldırdığı bir oto-bağışıklık hastalığına neden olan bir süreç yaratır. 

Bunlar, sızıntılı bağırsak sendromunun yalnızca iki olası sonucudur.

Bağırsak

Sızdıran bağırsak sendromuna ne sebep olabilir? 

Araştırmacılar hala nedenleri tam olarak anlamak için çalışıyorlar, ancak mevcut tıbbi teşhisler, alkol ve kafein alımında yüksek bir diyetin, ibuprofen ve antasitler gibi belirli ilaçların veya karbonhidrat bakımından zengin bir diyetin bağırsak duvarının kalınlığını azaltabileceğini öne sürüyor.

Bunlar olası nedenlerden sadece birkaçı ve sızdıran bağırsak sendromunu tedavi etmenin yolları, nedenleri kadar belirsizdir. 

Sindirim sisteminin sızdıran bağırsak sendromuna olan duyarlılığı nedeniyle, otistik çocukların çoğu ebeveynleri, çocuklarını glüten ve kazeinsiz diyetlere sokmanın yardımcı olabileceğini fark eder. 

Hem glüten hem de kazein proteindir ve bu proteinlerle bir diyet, sızdıran bir bağırsak sendromunu tahriş edebilir ve alevlendirebilir – ancak şu anda araştırmacılar hala bunu araştırıyorlar.

Otistik çocuğunuz

Sızdıran bağırsak sendromunu anlamak, otistik çocukları olan ebeveynler, doktorlar ve araştırmacılar için devam eden bir süreçtir, ancak bu onu tedavi etmek için yapabileceğiniz hiçbir şey olmadığı anlamına gelmez. 

Otistik çocuğunuzun sızdıran bağırsak sendromuna sahip olabileceğinin farkında olmak, onun hayatını daha iyi anlamanıza ve iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Leave a Reply