Dövüş Sanatları, Kişisel Savunmadan Daha Fazlası Eğitimi

SANAT

FBI’a göre, her gün dört kadın aile içi şiddet nedeniyle ölüyor ve yaklaşık 130.000 kadın her yıl tecavüz kurbanı veya tecavüz girişiminde bulunduklarını bildiriyor. 

Bunun gibi istatistikler nedeniyle, birçok kadın, kendilerini savunmak için ihtiyaç duydukları becerileri öğrenmek için meşru müdafaa derslerine kaydoluyor.

Mesele şu ki, kısa süreli bir kendini savunma sınıfı, kendinizi tam olarak savunabilmeniz için ihtiyaç duyduğunuz tüm alanlara hitap etmeyebilir. 

Dövüş sanatları dersleri sizi özel olarak dövüş ve dövüş için eğitmezken, kendinizi savunma pratiği yapmanız gereken bir durumda bulursanız size kendinizi savunma yeteneği verecektir. 

En iyi yanı, bu kendini savunmanın her zaman fiziksel olmamasıdır. Çoğu insanın bilmediği şey, iyi bir dövüş sanatları dersinde, hayatınızın her alanında daha güçlü bir insan olmak için ihtiyaç duyduğunuz farkındalığı, huzuru ve fiziksel kondisyonu kazanmanıza yardımcı olacak çeşitli beceriler öğreneceğinizdir.

Güven

Güven, Onları kullanmak için gereken özgüvene sahip değilseniz dünyadaki tüm fiziksel savunma becerileri yardımcı olmayacaktır. Dövüş sanatları eğitiminin güzelliği budur. 

Bir dövüş sanatını başarılı bir şekilde eğitmek için zihninizin ve vücudunuzun birbiriyle uyumlu olması gerekir. Bu öz farkındalık, gerektiğinde kendinizi kontrol etme ve savunma ihtiyacınıza olan güveni verir. 

Öfkenizi kaybetmeden günlük ve olağanüstü durumlarla başa çıkabileceksiniz. Yerinize dayanabileceksiniz. Kendinden daha emin görüneceksiniz (ve olacaksınız) – ve kendinden emin görünen kişilerin şiddetin kurbanı olma olasılığı daha düşüktür çünkü onlar “kolay hedefler” gibi görünmüyorlar.

Odaklanma ve Farkındalık

Dövüş sanatları eğitimi alırken, kendinize veya çevrenizdekilere zarar vermemek için ne yaptığınıza odaklanmanız ve konsantre olmanız gerekir. Bu odaklanma ve konsantrasyon, hayatınızın diğer yönlerine de taşınır. 

Yakında işinize, okula ve eve daha iyi konsantre olabileceğinizi göreceksiniz. Hatta kendinizi çevrenizin daha fazla farkında olarak bulacaksınız, bu da potansiyel olarak zararlı veya şiddet içeren durumlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Barış

Dövüş sanatları eğitimi size hayatınızı değiştirebilecek bir iç huzuru da verecektir. Her şeyden önce, dövüş sanatlarını etkili bir şekilde eğitmek için antrenmanınız her zaman değişecek. Yeteneklerinizi (hem fiziksel hem de zihinsel) her zaman zorlayacağı için antrenmanınızdan asla sıkılmayacaksınız. 

Buna ek olarak, dövüş sanatları eğitimi büyük bir stres azaltıcıdır. Muhtemelen düzenli fiziksel egzersizin fiziksel stresi azaltabileceğini zaten biliyorsunuzdur, ancak bilmediğiniz şey, dövüş sanatlarının duygusal stresi azaltmak için bir adım daha ileri gittiğidir. 

Hareketlerinize ve temel gücünüze konsantre olmanızı gerektiren dövüş sanatları gibi aktiviteler, tek bir aktivitede size tam bir stres atma sağlayabilir.

Güç ve Koşullandırma

Dövüş sanatları eğitirken tüm vücudunuzu kullanırsınız. Bir seferde sadece bir kas seti kullanamazsınız. Egzersizler, size her egzersiz seansından maksimum faydayı sağlamak için sürekli değişmekte ve gelişmektedir. 

Dövüş sanatları ayrıca esnekliğinizi artırır, çünkü esnek olan insanlar daha az yaralanır, daha iyi bir duruşa sahiptir ve kaslarını daha iyi gevşetebilirler.

Leave a Reply