Çocukların Dünyasında Bilgisayarlara Yer Açın

TEKNOLOJİ

Bilgisayarlar günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi ve gelecekte daha da artacak. Bilgisayarlar hakkındaki bilgi, ilkokul çocukları için okuma ve yazma kadar önemli hale gelebilir.

Bazı eğitimciler

Bilgisayarların daha küçük çocuklarla kullanılması gerekip gerekmediği konusunda pek çok tartışma olmuştur. Bazı eğitimciler, küçük çocuklarda modern teknolojinin değerinden şüphe ediyor. 

Modern Teknoloji

Ancak bazı araştırmacılar, özellikle yetişkin bir gözetmen söz konusu olduğunda, küçük çocuklarda bilgisayar kullanımıyla birçok olumlu öğrenme faydası buldular. 

Engelli veya özel ihtiyaçları olan çocuklar üzerinde de olumlu etki görülmüştür. “Teknolojinin çocukların düşünme ve öğrenme şeklini değiştirebileceği” söylendi.

Çocuklar harika “düşünürler” dir. Hızla büyüyen beyinleri çevrelerinden gelen pek çok bilgiyi özümsüyor. Çok fazla veri analiz edilir ve bellek hücrelerinde saklanır. Olumlu oyun deneyimleri, görsel ve işitsel uyaranlar bu sürece büyük destek verir.

Örneğin; Bir gün 2 ve buçuk yaşındaki ikiz kızlarımın oyuncak balıklarıyla oynadığını görünce çok şaşırdım. Birkaç yunusu tutuyorlar, aynı anda elleriyle zıplama hareketleri, ağızlarıyla yunus sesleri yapıyorlardı. 

Yunusların suda oynadığını iddia ediyorlardı. Sonra yunuslarla konuşmaya başlayan bir balina aldılar. Bazı “tıklamalar” ve “tweetler” ile balina sesleri çıkardılar. 

Anne olarak büyülendim ve tabii ki çok gurur duydum. Daha sonra, önceki gün babalarıyla Ansiklopediye baktıklarını ve tekrar tekrar ses kliplerini ve küçük video klipleri izlediklerini öğrendim.

Eğlenirken keşfedin, oluşturun ve öğrenin. Bu bir çocuğun hayatıdır. Oynamak çocuklar için eğlenmekten çok daha fazlasıdır. 

Çocuklar oyun oynarken

Çocuklar oyun oynarken, kendileri ve çevreleri hakkında bilgi edinirler. Sosyal becerileri öğrenirler, problem çözmeyi öğrenirler ve ayrıca motor becerilerini geliştirirler. Oynamak onların yaratıcılığını ve hayal gücünü geliştirir.

Günümüzde çocuklar için harika bilgisayar tabanlı eğitici oyunlar ve aktiviteler piyasada mevcuttur. İnternette çocuklar için bilgi ve eğitici oyunlar sağlayan mükemmel web siteleri vardır. 

Ebeveynler ve bakıcılar, çocuklarına uygun oyun aktiviteleri bulmalıdır. Zorlayıcı olmalılar, ancak sinir bozucu veya bunaltıcı olmamalıdırlar. 

Ebeveynler, çocuklarının ilk oyun arkadaşlarıdır. Bir ebeveyn veya aile üyesi oyuna dahil olduğunda çocuklar oyundan daha çok keyif alırlar.

Çocuklar internette sörf yapmalı mı? Bu, “bilgi süper otoyoludur.” Kendi yararları ve riskleri vardır. Gözetimsiz internet kullanan çocuklar bir risktir, ancak bilgili ve sorumlu bir yetişkin olduğunda pek çok fayda sağlayabilir. 

Tıpkı araba sürmek gibidir. Sorumlu bir yetişkin sürücü koltuğundayken çocuklar güvenli bir şekilde binebilir ve bilgi süper otoyolunun keyfini çıkarabilir.

Elbette çocukların bilgisayarda ne kadar zaman geçirebileceklerine dair bir sınır olmalıdır. Genel bir kılavuz olarak, kurallar TV izlemek için kullanılanlara benzer olabilir. 

Fazla yapılan herhangi bir şey zararlı olabilir. Günde çok fazla vitamin tabletinin tüketilmesi de zararlı olabilir.

Leave a Reply