Ram nedir?

TEKNOLOJİ

Bilgisayar sistemlerinde kendi teknoloji meraklısı olarak çalışan herkes, ram nedir hakkında oldukça endişeli olabilir? Bir bilgisayar sisteminin çok önemli bir parçasıdır. 

Uygulama programlarının, işletim sisteminin ve halihazırda kullanımda olan verilerin depolandığı konum olan Rasgele Erişim Belleğidir. Bu şekilde bilgisayarın işlemcisi gerektiğinde onlara anlık olarak ulaşma yeteneğine sahip olur. 

Ram

RAM, bir bilgisayar sistemi içindeki diğer çeşitli depolama türlerinin baş ve omuzlarındadır. Disket, sabit disk veya CD-ROM’dan bile daha hızlıdır. RAM’de depolanan bilgilere yalnızca bilgisayarın çalışmaya başladığı süre boyunca erişilebilir. 

Daha önce RAM’de saklanan bilgiler bilgisayar kapatıldığında kaybolur. Bilgisayar tekrar açıldığında, RAM’i tekrar ön plana çıkarmak için sabit diskten bilgi alınır.

Nasıl çalışır?

RAM, bir insanın kısa süreli hafızası gibi çalışır. İnsan beyninin RAM’i gibi, bilgi için bilgisayarın uzun süreli belleğini kullanabilir. Bu genellikle kısa süreli hafıza dolduğunda gereklidir. 

Çoğu bilgisayar, en az 256 milyon RAM bayt ve ayrıca 40 milyar bayt tutma kapasitesine sahip sabit disk ile donatılmıştır. Veriler, bir kaydı andıran mıknatıslanmış bir alana yerleştirilir. 

Bilgisayar yazıcıları da bayt RAM tutar. Her RAM baytı, diğer baytlara erişilmeden ayrı ayrı tespit edilebilir.

RAM ikili formlarda gelir. Dinamik Rasgele Erişim Belleği olan DRAM ve Statik Rasgele Erişim Belleği olan SRAM. DRAM, iki türün en tipik olanıdır. 

DRAM, her saniyede binlere ulaşan bir hızda yenileme gerektirir. DRAM’ın bilgiye erişim süresi 60 nanosaniyedir. SRAM daha maliyetlidir, ancak DRAM’den çok daha hızlı çalışır. 

Bir kapasitör ve bir transistörün birbirine kenetlenmesi bir bellek hücresi üretir. Bu bir bitlik veridir. Ayrıca SRAM, bazen 10 nanosaniye kadar hızlı erişime izin verir.

Leave a Reply