Prestij

FİLM

Dünyada şu zamana kadar çekilmiş en harika filmlerden biri olan The Prestige hatırlayanlar bilir. İki sihirbaz bilim ve mistiklikle muhteşem ötesi bir performans göstermektedir. Filmin aslında gerçek dünyada Nikola Tesla ve Edison arasında kıyasıya geçen rekabeti anlatmaktadır. 
Rekabeti ve onunla birlikte ortaya çıkan hırsı ve yarışı hikayesinin merkezine alan The Prestige; aslında Nikola Tesla ile Thomas Edison arasında tarihte gerçekleşmiş olan rekabetin metaforik bir yansımasıdır. Tarihin tozlu raflarına doğru bir yolculuk yaparsak bu iki idealist bilim insanı arasındaki rekabeti anlamamız için şu olayları hatırlamamız kâfi olur sanırım; etrafındaki insanlar tarafından çalışmaları tuhaf karşılanan Tesla’nın çalışma alanı, Colorado Springs’i terk etme sebebi, Edison’un birilerini yollayıp o araştırma merkezini yaktırması olmuştu. Filmde Edison’u göremesek de, tarihteki bu rekabete yapılan fazlasıyla göndermelere şahit oluruz.

“Her birimiz bir başkasıyla aramızdaki mesafeye bakılmaksızın, anlık iletişim kurabileceğiz. Televizyon ve telefonla aradaki kilometrelerce mesafeye rağmen bir başkasını görüp sesini duyabileceğiz, yüz yüze iletişimde olduğu gibi. Bunu bize sağlayacak araçlar şimdiki telefonlarımızdan çok daha basit olacak, öyle ki herkes bu telefonları yelek cebinde taşıyabilecek.” Tesla kimilerince “deprem makinesi” olarak anılan bir alet üretti ve bu laboratuvarında ne olup bittiğine dair birçok söylentiye yol açtı. Aslında ortaya çıkan şey farklı titreşim hızlarını ve rezonansları eşleştiren bir osilatördü. “Bu icat merkezî bir elektrik kaynağından caddelerdeki arabalara ya da diğer araçlara hat iletkeni ile motor arasında kayan ya da dönen herhangi bir aracı kullanmadan akım sağlayan gelişmiş bir sistem.” Radyo dalgaları sayesinde uzaktan kumanda edilebilen tekne o zamanlar için oldukça yeni bir şeydi. Bluebird Marine Systems şirketine göre insanlar bu teknolojinin savaş hâlindeyken nasıl kullanılabileceğine ilişkin fazlaca kafa yordular. (Drone teknolojisinin ilk adımları, belki de!)

Leave a Reply