Aziz Patrick Günü

GENEL

Yeşil ışıklara, yeşil şapkalara, hatta yeşil biraya hazır olun! Aziz Patrick Günü 17 Mart’ta. İrlanda’nın ulusal günü neden dünya çapında bir parti?

1971 tarihli The Flight of the Doves filminde İrlandalı bir polis, Aziz Patrick Günü için yakındaki geçit törenini görebilmek için küçük bir İngiliz kızı kaldırdı. 

Ona ‘İrlandalılar için harika bir gün’ diyor. Küçük kız ‘Ben İrlandalı değilim!’ Diye bağırıyor ve polis buna ‘İrlandalı olmak için İrlandalı olmanıza gerek yok!’ Aziz Patrick Günü, İrlanda’nın ulusal günüdür. 

İrlanda Ulusal Park

Her 17 Mart, dünya çapında İrlandalı ve İrlandalı olmayan milyonlarca insan tarafından kutlanır.

Patrick, adam

Aziz Patrick’in kendisinin aslında İrlandalı olmadığını biliyor muydunuz? Zengin bir Hıristiyan aileden gelen İskoç ya da Galli olduğu düşünülmektedir. 

Eski belgeler, gençken İrlandalı korsanlar tarafından İrlanda’da köle olarak çalışmaya götürüldüğünü gösteriyor. 

Yeni ülkesine geldiğinde İrlandalılarla Tanrı hakkında konuşmaya başladı ve ülkeye Hıristiyan inançlarını tanıttı. 

Patrick ve yılanlar

Eski efsaneler, yıllar önce İrlanda’da çok sayıda yılan olduğunu ve Aziz Patrick’in güçlerini hepsini denize doğru kovalamak için kullandığını söyler. 

Bu güne kadar, İrlanda’da, genellikle ayaklarının dibinde yılanlar olan birçok eski Aziz Patrick heykeli var. 

İrlanda Mohey Kayalıkları

Görünüşe göre, bu nedenle İrlanda’da yerli yılan türü yoktur (ancak çoğu bilim insanı bu gerçeğin coğrafi nedenlerle daha fazla ilgili olabileceğini öne sürmektedir!).

Uluslararası popülerlik

17 Mart, İrlanda’da büyük kutlamalar için bir gün. Bununla birlikte, İrlanda’nın göç tarihi nedeniyle, dünyanın dört bir yanındaki birçok insan, atalarından kalma bağlantıları nedeniyle kendilerini kısmen İrlandalı olarak görüyor. 

Bu, Boston’dan Tokyo’ya, Sidney’den Buenos Aires’e dünyanın her yerinde Aziz Patrick Günü partilerinin düzenlendiği anlamına gelir. 

Aslında, Aziz Patrick Günü diğer ulusal festivallerden daha fazla ülkede kutlanmaktadır.

Büyük geçit törenleri

Aziz Patrick Günü’ndeki en ünlü kutlamalar geçit törenleridir. Bunlar, insanların giyinip caddede yürüdüğü, dans ettiği veya müzik çaldığı karnaval benzeri etkinliklerdir. 

Karnaval

Genellikle geçit törenleri, yeşil renkte özel olarak dekore edilmiş büyük kamyonları içerir. Dünyanın büyük şehirlerinin çoğunda muazzam geçit törenleri var. 

En büyüğü, 150.000 kişinin geçit törenine katıldığı ve milyonlarca insanın izlediği New York’ta. İkinci büyük, İrlanda’nın başkenti Dublin’dedir.

Daha ‘mütevazı’ geçit törenleri 

İrlanda, birkaç şehri olan nispeten küçük bir ülkedir. Bununla birlikte, kasaba ve köylerinin çoğunun kendi ‘mini’ geçitleri vardır. Bazen bunlar sadece birkaç traktör ve yerel okuldaki çocukları içerir. 

Bilinen en kısa geçit töreni, İrlanda’nın güneyindeki Dripsey köyünde yapılıyordu. Törenin uzunluğu, köyün iki barının arasında sadece 23 metredir. 

Ancak, Dripsey geçit töreni, iki barın biri ne yazık ki kapanınca sona erdi!

Yeşil için bir gün

Aziz Patrick Günü’nün iyi bilinen bir başka yönü de yeşil renktir. Dünya çapında birçok insan günü kutlamanın bir yolu olarak yeşil giysiler giyiyor. 

Büyük şehirlerde yeşil ışıklar, Roma’daki Kolezyum veya Rio de Janeiro’daki Kurtarıcı İsa heykeli gibi ünlü küresel simge yapıları aydınlatır. Chicago’da binlerce insan özel teknelerin nehri parlak yeşil renge boyamasını izliyor. 

ABD, Ohio’daki Miami Üniversitesi’ndeki öğrenciler, 70 yıllık özel yeşil ‘Saint Patrick’s’ birası içme geleneğine bile sahipler!

Nereli olursanız olun, bu 17 Mart’ı yerel geçit töreninizi izleyerek, biraz İrlanda birası içerek veya belki de sadece aptal bir yeşil şapka takarak kutladığınızdan emin olun. 

Ve arkadaşlarınıza harika bir Aziz Patrick Günü dilemeyi veya İrlanda’da dedikleri gibi, “Mutlu Paddy Günü!”

Leave a Reply