Cadılar bayramı

GENEL

31 Ekim Cadılar Bayramı ve şu anda dünyanın birçok ülkesinde kutlanıyor, ancak bu korkunç özel günün kökenleri hakkında bir şeyler biliyor musunuz? Makaleyi okuyun ve öğrenin.

Cadılar Bayramı’nın kökenleri

Cadılar Bayramı’nı düşünürseniz, muhtemelen korkunç oyulmuş balkabakları, her türlü süslü elbise ve tatlı isteyen çocukları düşünüyorsunuz. 

Cadılar Bayramını kutlayan bir ülke düşünürseniz, muhtemelen önce Amerika Birleşik Devletleri aklınıza gelir. 

Amerikalılar ve Kanadalılar Cadılar Bayramı’nı büyük ölçüde benimsemişlerdir, ancak Cadılar Bayramı gelenekleri aslında 16. yüzyıl İrlanda, İskoçya ve İngiltere’den gelmektedir.

31 Ekim’deki Cadılar Bayramı geleneği, eski Kelt Samhain festivalinden geliyor. Samhain Kelt Yeni Yılıydı ve 1 Kasım’da kutladılar çünkü bu yazın sonu, hasat zamanı (yaşam) ve kışın (ölüm) başlangıcıydı. 

Aynı zamanda hayaletlerin bir günlüğüne dünyaya dönme zamanıydı. İnsanlar büyük bir ateş yaktılar, hayvan derisinden özel giysiler giydiler ve hayaletlerden ve kışın korunmayı umdular. 

MS 609’da Katolik Kilisesi, 1 Kasım’da Tüm Azizler Günü’nün Hıristiyan kutlamasını yaptı. MS 1000’de, kilise 2 Kasım’da Tüm Ruhlar Günü’nü ekledi ve All Hallows Eve – veya Cadılar Bayramı – 31’inci gecesine taşındı.

Balkabağı

Keltler, hayaletleri ve diğer ruhları korkutmak ve onları uzaklaştırmak için şalgam, patates ve kabak (balkabağı bir çeşit kabak) gibi sebzelere yüzler kazdılar. 

Bir adam hakkındaki İrlandalı bir hikaye yüzünden bazen Jack-o’-lantern olarak adlandırılıyordu Jack. Şeytana bir numara yaptı ve sonra bir ceza olarak her zaman dünyayı dolaşmak zorunda kaldı. 

1800’lerde Amerika Birleşik Devletleri’ne yaşamaya gelen İrlandalılar, balkabağı oymayı çok daha kolay buldular ve gelenek bugün gördüğümüz şey haline geldi.   

Süslü elbise

Keltler, Samhain’e gelen hayaletlerden korkuyorlardı. Hava karardıktan sonra dışarı çıktıklarında yüzlerini maskelerle kapattılar. 

Karşılaştıkları hayaletlerin kendilerinin de hayalet olduğunu düşüneceklerini ve onları rahat bırakacaklarını umuyorlardı. 

Erken Amerika’da, Yerli Amerikalılar ve ilk Avrupalılar hasadın sonunu kutladılar, ancak Cadılar Bayramı’nı kutlamadılar. 

İrlandalılar geldiğinde, hasat festivali daha çok Cadılar Bayramı’na benzemeye başladı ve ülke genelinde popüler hale geldi. 

19. yüzyılın sonlarında, insanlar Cadılar Bayramı’nı hayaletler ve din hakkında daha az, komşular ve aileler için bir parti ile sezonu kutlamaktan daha çok yapmaya çalıştı. 

Bu yüzden bugün Amerikalılar her tür Cadılar Bayramı kostümü giyiyorlar ve sadece diğer ülkelerdeki gibi cadılar ve hayaletler gibi korkutucu şeyleri değil.

Şeker mi şaka mı

Bu, Avrupa’da bu kez İngiltere’de başlayan bir başka gelenek. Kilise Tüm Ruhlar Günü’nü başlattığında, zenginler fakirlere baharat ve kuru üzümle yapılan küçük bir pasta olan ‘ruh kekleri’ verdi. 

Hayaletler için evlerin dışında yiyecek bırakma geleneğinin yerini aldı. 1930’lu yıllara kadar İngiltere’de yüzlerce yıldır “pazarlığa gitmek” popülerdi. 

Amerikalılar geleneği sürdürdüler, ancak bugün çocuklar insanların kapılarını çalıyor ve tatlı istiyor. Şaka yapmak ya da tedavi etmek o kadar popüler ki, Amerika Birleşik Devletleri’nde yılın dörtte biri bir gün için satılıyor.

Dünyanın geri kalanı

Cadılar Bayramı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Noel’den sonra en büyük ikinci ticari festivali haline geldi. Cadılar Bayramı diğer ülkelerde de kutlanır, ancak geleneklerin başladığı ülkelerde bile Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadar büyük değildir. 

Meksika, 31 Ekim – 2 Kasım tarihleri ​​arasında Ölüler Günü’nü kutluyor ve şeker kafatasları hediye etmek gibi bazı gelenekleri Cadılar Bayramı ile karışmaya başlıyor. 

Bu şekilde, yeni gelenekler Keltlerin en eskileri ile birleştikçe Cadılar Bayramı kutlamaları değişmeye devam ediyor.

Tartışma

Cadılar Bayramını kutluyor musun? Şimdiye kadar gördüğün en güzel elbise hangisi?

Leave a Reply