Dünya Okyanus Günü

GENEL

Dünya Okyanus Günü, okyanusların tüm hayatımızda oynadığı son derece önemli rolü, okyanuslarımızın karşı karşıya olduğu tehlikeleri ve onları korumak için alabileceğimiz eylemleri düşünmek için bir gündür.

Sadece bir küresel okyanus var. Bu beş coğrafi bölgeye ayrılmıştır: Pasifik Okyanusu, Atlantik Okyanusu, Hint Okyanusu, Arktik Okyanusu ve Güney Okyanusu.   

Giriş

Gezegenimizin yüzde yetmişi devasa, sürekli bir deniz suyu kütlesi ile kaplıdır – okyanus. 1,35 milyar metreküp su tutar. Okyanusun neredeyse yarısı 3 kilometreden daha derin. 

Okyanusun bilinen en derin noktası, deniz seviyesinin 11 kilometre altındaki Mariana Çukuru’nda. Ancak şimdiye kadar okyanusun yalnızca yüzde beşini keşfettiğimiz için görmediğimiz daha derin noktalar olabilir.

Dünya Okyanus Günü

Kanada hükümeti, 1992’de Rio de Janeiro’daki Dünya Zirvesi’nde Dünya Okyanus Günü fikrini önerdi.

2008’de Birleşmiş Milletler tarihi resmen kabul etti ve o zamandan beri, 2008’deki 100 olaydan, on yıl sonra 120’den fazla ülke. 

Gün, akvaryumlarda ve hayvanat bahçelerinde özel etkinlikler, plaj ve nehir temizlikleri, okul etkinlikleri, koruma programları, sanat yarışmaları ve film festivalleri dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kutlanır.

Okyanuslarımızın önemi

Günün temel amaçlarından biri, insanlara okyanusun hayatımızda oynadığı önemli rolü hatırlatmaktır. 

Okyanusta yaşam başladı. Ve okyanus, tek hücreli organizmalardan mavi balinaya kadar dünyadaki bitki ve hayvanların çoğuna ev sahipliği yapıyor. 

Deniz bitkileri bize soluduğumuz oksijenin yüzde 70’ini sağlıyor. Okyanus iklimi kontrol eder, kışın ısı ve yazın serin hava sağlar. Ayrıca bize yiyecek ve ilaçların yanı sıra ulaşım da sağlıyor. 

Gezegenin neresinde yaşarsanız yaşayın, denizden ne kadar uzakta olursanız olun, hayatınız okyanusa bağlıdır.

Okyanuslarımızın karşılaştığı sorunlar

Okyanusun şu anda karşı karşıya olduğu en acil sorun plastik kirliliğidir. Plastik poşetler ve plastik şişeler de dahil olmak üzere tek kullanımlık plastiğin azaltılması, birkaç yıldır Dünya Okyanus Günü için önemli bir tema olmuştur. 

İklim değişikliği ve yükselen deniz sıcaklıkları da büyük bir sorundur. Yükselen deniz sıcaklıkları, hava koşulları üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir ve aşırı hava koşullarındaki artışın kısmen sorumlusu olarak görülmektedir. 

Karbondioksitteki bir artış, deniz suyunun asit seviyelerini artırıyor ve birçok deniz organizmasını riske atıyor.  

Yardım etmek için ne yapabiliriz

Dünya Okyanus Günü’nde mavi giyin, yürüyüşe çıkın, yakınınızda bir plaj veya nehir temizliği bulun, yerel bir etkinlik düzenleyin, bir poster yazdırın ve pencerenize asın. 8 Haziran’da kutlamalara katılmak, insanlara okyanusun hayatımızdaki önemini hatırlatmak ve fark yaratmak için yapabileceğiniz çok şey var!

Leave a Reply