Farkındalık

GENEL

‘Farkındalık’ bugünlerde sıkça duyduğumuz bir kelime, ama tam olarak ne anlama geliyor? Ne olduğunu, farkındalığın faydalarının neler olduğunu ve onu uygulamaya nasıl başlayabileceğinizi öğrenin.

Hiç bir yere gittiniz ve vardığınızda yolculuk hakkında hiçbir şey hatırlayamadığınızı fark ettiniz mi? Ya da hiç sadece bir tane almayı planlarken bir paket bisküvi yediniz mi? 

Ya da planladığınızdan çok daha geç uyudunuz mu, hatta bütün gece bir TV dizisinin ‘sadece bir bölümünü’ izlediniz mi? 

Bunların hepsi akılsızlığın örnekleridir. Bu şekilde yaşadığımızda, tamamen uyanık değiliz ve hayatlarımızı tam olarak yaşamıyoruz.

Farkındalık tam olarak nedir?

Dikkatli olduğumuzda düşüncelerimiz, eylemlerimiz ve çevremizde olup bitenler hakkında daha bilinçli oluruz. Daha sonra söyleyeceğimiz şeyi planlamaktansa, güzel bir gün batımını fark edebilir veya bir arkadaşımızın söylediklerini gerçekten dikkatlice dinleyebiliriz. 

Ayrıca kendi duygularımızın ve düşüncelerimizin daha fazla farkındayız. Mindfulness’ı popüler kılmak için çok şey yapan Jon Kabat Zinn, mindfulness’ın ‘Dikkatini kasıtlı olarak, şu anda ve yargılamadan vermek’ olduğunu söylüyor.

Neye dikkat edeceğimize bilinçli olarak karar veriyoruz, geçmiş için endişelenmiyoruz veya gelecek için plan yapmıyoruz ve düşüncelerimizi veya duygularımızı kontrol etmeye veya durdurmaya çalışmıyoruz – sadece onları fark ediyoruz.

Farkındalık şimdi neden bu kadar popüler?

Çoğu insan için hayat giderek daha yoğunlaşıyor. Teknoloji, her zaman yapacak bir işimiz olduğu ve sadece ‘olmak’ için fazla fırsat olmadığı anlamına gelir. 

İnsanlar genellikle aynı anda iki veya üç şey yapıyorlar: TV izlerken mesajlaşmak, hatta kaldırım boyunca yürürken telefonlarına bakmak. İnsanlar daha uzun saatler çalışıyor ve eve iş getiriyor. 

Bütün bunlar bizi strese sokabilir ve farkındalık bu stresi azaltmanın bir yolu olabilir.

Farkındalığın faydaları nelerdir?

Araştırmalar, farkındalığın stresi ve depresyonu azalttığını gösteriyor. Konsantre olmanıza, daha iyi bir hafızaya sahip olmanıza ve daha net düşünmenize yardımcı olabilir. 

Aynı zamanda insanların ağrıyı daha iyi yönetmelerine ve uykularını iyileştirmelerine yardımcı olabilir ve kilo vermenize bile yardımcı olabilir çünkü o bisküvi paketinin tamamını düşünmeden yemeyeceksiniz!

Nasıl daha bilinçli olunur

Farkındalık Günü 12 Eylül’de kutlanıyor, bu yüzden belki de birkaç farkındalık tekniğini denemek ve bir fark yaratıp yaratmadıklarını görmek için iyi bir gün olabilir. Ancak elbette bunları yılın herhangi bir gününde deneyebilirsiniz.

Şu anda deneyebileceğiniz çok basit bir teknik, gözlerinizi birkaç dakikalığına kapatmak ve kaç sesi duyabildiğinizi saymaktır. Bu, şu anda olanlara odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

Diğer bir teknik, tipik olarak kuru üzüm olan bir yiyecek parçasına odaklanmaktır. Düşünmeden yemek yerine yavaşlayın. Ona dikkatlice bakın ve parmaklarınızda nasıl hissettiğine dikkat edin. 

Kokla. Sonra dilinize koyun ve tadın. Ancak o zaman yavaş yavaş yemeye başlayın, nasıl hissettiğini ve tadının nasıl olduğunu fark edin.

Bu tekniklerin her ikisi de sizi yavaşlamaya ve şimdiki ana odaklanmaya zorlar ve kendiniz için farkındalığı denemek istiyorsanız çevrimiçi bulabileceğiniz birçok başka fikir vardır. 

Tartışma

Herhangi bir farkındalık tekniği denediniz mi? Deneyimin neydi?

Leave a Reply