Hanukkah

GENEL

Hanukkah, genellikle Aralık ayında sekiz gün boyunca kutlanan bir Yahudi festivalidir. 

Aynı zamanda Işık Festivali olarak da adlandırılır. Nedenini öğrenin ve insanların bu özel tatili kutlamak için neler yaptığını öğrenin.

Hanukkah veya Işık Festivali bir Yahudi kutlamasıdır. Tarihi yıldan yıla değişir, ancak her zaman Kasım veya Aralık’ta gerçekleşir. 

Sekiz gün sürer ve dünyanın her yerindeki Yahudiler tarafından kutlanır.

menorah

Hanukkah’ın en önemli kısmı menoranın (Yahudi törenlerinde kullanılan özel bir mumluk) aydınlatmasıdır . Hanukkah için dokuz mumlu özel bir menora var. Mumlardan sekizi festivalin sekiz gününü temsil ediyor. 

Dokuzuncu mum diğer sekizi yakmak için kullanılır. İlk gün, son gün tüm mumlar yanana kadar sadece bir mum, ikinci gün iki mum vb. Yanar. 

Mumlar günbatımında yanar ve en az yarım saat yanmalıdır. İnsanların dışarıdan görebilmesi için genellikle bir kapıya veya pencereye yerleştirilirler.

Festivalin arkasındaki tarih

Festival, bir grup Yahudi’nin MÖ 2. yüzyılda Yunanlılardan bir tapınağı geri kazanmasıyla kutlanıyor. Kırılanın yerine yeni bir menora yaptılar . Ancak yakmaya gittiklerinde, ihtiyaç duydukları özel yağdan yalnızca küçük bir kase bulabildiler. 

Sadece bir geceye yetecek kadar petrol vardı ama daha fazla hazırlanmanın sekiz gün süreceğini biliyorlardı. Sadece bir gece yanacağını düşünerek o ilk gece lambaları yağla yaktılar. Ancak petrol yedi gece daha sürdü ve bu olay Işık Festivali Hanukkah’ı doğurdu.

Özel Hanukkah yemekleri

Hanukkah kutlamalarının önemli bir parçası yağdır ve yağla yapılan her türlü yemek sekiz günde yenir. Orta ve doğu Avrupa’da elma sosu veya ekşi krema ile yedikleri latke , kızarmış patatesli krep yaparlar . 

İsrail’de en sevilen ikram sufganiyot’dur (çilek reçeli ile doldurulmuş çörekler). Diğer popüler bayram yiyecekleri arasında elmalı kek ve simit (düğüm şeklinde yapılan ekmek) bulunur.  

Aile ve arkadaşlarla kutlama

Festival süresince aile ve arkadaşlar çok önemlidir. İnsanları akşam yemeğine ve birlikte oyun oynamaya davet etmek gelenekseldir. En geleneksel oyun dört kenarlı tahta bir topaç olan dreidel ile oynanır . 

Dört kenarda dört İbranice harf vardır ve üstünüzün hangi harfe geldiğine bağlı olarak kazanır veya kaybedersiniz. Oyun genellikle kuruyemiş ve kuru meyve ve tatlılarla oynanır.

Hanukkah hediyeleri 

Festival süresince özellikle çocuklara birçok aile hediye veriyor. Bunlar genellikle tüm ailenin birlikte oynayabileceği oyunlar veya kitaplar ve diğer küçük hediyelerdir. 

Çocuklara para vermek (Hanukkah gelt ) ve onları paralarının bir kısmını hayırlı amaçlara bağışlamaya teşvik etmek de bir gelenektir .

Tartışma

Ülkenizde veya kültürünüzde benzer bir festival var mı?

Leave a Reply